Vesti
Društvo i ekonomija
Stotine hiljada pilića uginulo od toplotnog udara
28.07.2007. 13:00
Izvor: Politika
Stotine hiljada pilića uginulo od toplotnog udara
Produkcija jaja je opala za 15 do 20 odsto, a kokoške dnevno nose 600.000 do 700.000 konzumnih jaja manje
Na farmama u Srbiji je usled tropskih temperatura prethodnih dana uginulo nekoliko stotina hiljada živine, rekli su juče Tanjugu stručnjaci za živinarstvo. Štete nanete živinarstvu su ogromne i ne mogu se meriti samo brojem uginulih životinja, rekao je direktor Poslovne zajednice za živinarstvo Rade Škorić.
On je naveo da postoji veliki problem kod kokošaka nosilja koje zbog velikih vrućina ne mogu da jedu, pa zbog neodgovarajuće ishrane ne nose konzumna jaja i ne proizvode priplodni materijal. Produkcija jaja je opala za 15 do 20 odsto, a kokoške dnevno nose 600.000 do 700.000 konzumnih jaja manje. Nestašice jaja neće biti, ali će proizvođači imati velike gubitke, smatra Škorić.
On ističe da bi trebalo pronaći način da se sahrane ili unište uginule životinje, što takođe iziskuje dodatna sredstva, kao i da će biti problema sa hranom za živinu jer će zbog velike suše prinosi žitarica biti manji.
Načelnik veterinarske inspekcije u Upravi za veterinu Sanja Čelebićanin izjavila je da je veliki broj živine uginuo, uglavnom od posledica toplotnog udara. Ona je dodala da su inspekcijske službe na terenu gde utvrđuju tačan broj i uzrok uginuća životinja, kao i kakvo je stanje u objektima u kojima je čuvana živina, tačnije, da li su prenaseljeni, da li imaju dobru ventilaciju, izolaciju i drugo.
Glavni veterinar u kompaniji za proizvodnju živinskog mesa „Agroživ” iz Pančeva Miloš Milojević je naveo da se, zbog negativnih iskustava iz prethodnih godina, ta kompanija pripremila za tropsko leto. Milojević je ocenio da će zbog velikih klimatskih promena koje su zadesile Srbiju farmeri morati da prilagode svoju proizvodnju tropskim uslovima gajenja živine.
Na živinskoj farmi tovnih pilića „Eko koko” u Valjevu od vrućina je uginulo 15.000 brojlera, potvrđeno je juče Beti u toj firmi. „Sve smo pokušali da spasemo piliće, od prskanja vodom kaveza i kompletne zgrade, do stavljanja u maksimalni pogon svih 14 velikih plafonskih ventilatora”, rekao je novinarima jedan od rukovodilaca živinarske farme „Eko koko” Goran Kojić.
Uprkos svim naporima, zaposleni nisu uspeli da spuste temperaturu u prostorijama u kojima su bili tovni pilići, koja je iznosila i više od 50 stepeni Celzijusa, kazao je on. Kojić je napomenuo da su u „Eko koko”, dan pred najžešće vrućine, uspeli da u klanicu pošalju oko 4.500 brojlera, inače bi „šteta bila stopostotna”.
U ovom preduzeću kažu da nisu jedini kojima je visoka temperatura „odnela” na hiljade tovnih pilića, te da se sličan pomor dogodio i sa 5.000 brojlera na privatnoj živinarskoj farmi u selu Stanina reka, kod Valjeva, kao i sa još 3.000 tovnih pilića na privatnoj farmi u Mionici.
Tropske vrućine nanele su ogromne gubitke živinarskih farmi, odgajivačima pilića i koka nosilja u vranjskom kraju. Kako za „Politiku” kaže Bane Jović, jedan od uzgajivača brojlera iz Bresnice kod Vranja, pre neki dan, od toplotnog udara u živinarniku mu je stradalo nekoliko stotina pilića.
- Nisam mogao da učinim ništa da zaštitim jato, jer je pržilo na sve strane. Temperatura u objektu, među kokicama, bila je viša od 50 stepeni. Bio sam nemoćan da pomognem – kaže Jović i dodaje da je od vreline stradalo više od 200 kokica, težine nešto više od kilograma, a još 150 ih „baulja” od pretrpljenog toplotnog udara.
Profesorka Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Lidija Perić izjavila je agenciji Beta da „živini strašno smetaju” visoke temperature, bez obzira da li borave na otvorenom ili u zatvorenom prostoru. „Pod takvim uslovima neminovno i dolazi do većih gubitaka”, istakla je ona, navodeći da je optimalna temperatura za čuvanje živine 20 stepeni Celzijusa, dok je sve iznad 30 stepeni Celzijusa predstavlja problem. Perić je preporučila uzgajivačima da živinu čuvaju u objektima sa adekvatnom vlažnošću vazduha, koje često provetravaju.