Vesti
Društvo i ekonomija
Većina bi u Evropu, ali sa našim navikama01.08.2007. 12:00
Izvor: Politika
Polovina građana naše zemlje nije spremna da se zarad ulaska u EU dodatno školuje, prekvalifikuje ili usavršava, a svaki treći ne bi zbog toga menjao stil života i rada
Članstvo Srbije u Evropskoj uniji podržava gotovo 70 odsto njenih građana, dok se tome protivi 15,4 procenata građana, pokazalo je najnovije istraživanje javnog mnjenja, sprovedeno krajem juna. Ovaj procenat, onih koji bi dali potvrdan odgovor na pitanje, ako bi sutra bio raspisan referendum, „Da li podržavate članstvo naše zemlje u EU” pokazuje, kako se juče čulo na konferenciji za novinare u Vladi Srbije, da godinu dana prekida koji je Srbija imala u procesu evropskih integracija nije uticalo na promenu stava prema EU. Štaviše, ti rezultati potvrđuju da je opredeljenje građana prema evropskim integracijama, rekla je Tanja Miščević direktor Kancelarije za pridruživanje Srbije EU, stabilno (u poređenju sa istraživanjima iz septembra prošle godine to raspoloženje je opalo samo za 0,6 odsto).Zanimljivo je da je na pitanje šta za njih lično predstavlja EU, 54 odsto ispitanika odgovorilo je da je to put ka boljoj budućnosti mladih, 45 procenata anketiranih misli da su to veće mogućnosti zapošljavanja, a 44 odsto smatra da bi im to članstvo omogućilo da slobodno putuju po Evropi.
Na pitanje kada razmišljaju o sebi kako se najviše osećaju, gotovo polovina anketiranih odgovorila je „kao građanin Srbije”, svaki peti kao stanovnik mesta u kojem živi, 17,9 procenata kao pripadnik svog naroda ili svoje etničke zajednice, a samo 8,4 odsto reklo je – kao građanin Evrope. S druge strane, na pitanje da li se osećaju kao Evropljani, 42,1 odsto odgovorilo je sa „da”, 25,6 „i da i ne”, a negativan odgovor dalo je 32,3 odsto anketiranih.
Direktorka vladine kancelarije naglasila je i da iznenađuje to što gotovo polovina građana naše zemlje nije spremna da se zarad ulaska u EU dodatno školuje, prekvalifikuje ili usavršava. Čak 33 procenta nije spremno da menja svoje dosadašnje životne navike, a 34,9 procenata nije spremno da izmeni svoje radne navike.
Samo 30 odsto građana navelo je da je informisano o EU, njih 39 odsto da nije, dok je preostalih 31 odsto izjavilo „niti jesam – niti nisam”.
Rezultati istraživanja pokazuju, zaključila je Miščevićeva, da su građani Srbije nedovoljno informisani o uslovima za učlanjenje u EU, kao i da je njihov pozitivan stav o tome više rezultat želje i emocije, a ne znanja.
Polovina građana smatra, inače, da pridruživanje EU najviše otežava politika stalnog uslovljavanja i ucena koje ona primenjuje prema našoj zemlji, dok 20 odsto njih kaže da je taj proces otežan zbog neispunjavanja preuzetih međunarodnih obaveza.
Kad je reč o saradnji sa Haškim tribunalom, Miščevićeva je rekla da je procenat građana koji se protive saradnji sa tim sudom smanjen, sa 57 procenata, koliko je iznosio prošle godine, na 54 odsto. A, čak 77 odsto građana koji se protive ne bi prihvatalo tu saradnju ni ako bi cena bila potpuno prekidanje procesa pridruživanja EU.
Inače, ovo istraživanje sprovedeno je na reprezentativnom uzorku od 1.047 građana Srbije, starijih od 18 godina, a mogućnost odstupanja je tri odsto, rekao je Srđan Bogosavljević, direktor Strateškog marketinga, koji je radio ovo istraživanje.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…