Vesti
Politika
Radikalima smeta i predsednica Vrhovnog suda Srbije
20.06.2006. 08:00
Izvor: Danas
Radikalima smeta i predsednica Vrhovnog suda Srbije
Skupština Srbije o izboru nosilaca pravosudnih funkcija
Beograd - Poslanici Skupštine Srbije juče su završili raspravu o izboru nosilaca pravosudnih funkcija, što je poslednja tačka dnevnog reda aktuelne sednice, a u nastavku bi trebalo da razmotre više stotina amandmana podnetih na dvadesetak zakonskih predloga.
Na predlog Visokog saveta pravosuđa za izbor više sudija i tužilaca radikali i socijalisti su imali brojne primedbe. Većini poslanika SRS i SPS naročito je zasmetao predlog da za javnog tužioca u Prokuplju bude izabran Nebojša Budić, sadašnji šef Narodne kancelarije u tom gradu. Vjerica Radeta (SRS) zamerila je i da su za sudije opštinskog suda u Kruševcu predloženi samo predstavnici jedne stranke, da je među predloženim puno mladih bez dovoljno iskustva u pravosuđu, a ona smatra da je neprihvatljiva i kandidatura Aleksandra Petrovića za zamenika okružnog tužioca u Jagodini. Žarko Obradović (SPS) saopštio je da će poslanici njegove stranke osporiti kandidate za sudiju Okružnog suda u Nišu Jasminu Jovović, Opštinskog suda u Šapcu Tatjanu Ilić, kao i kandidate za tužioce i zamenike tužilaca u Kraljevu, Novom Pazaru i Vrbasu. Navedenima socijalisti zameraju političku pristrasnost i nedovoljno profesionalno iskustvo.
Radikali i socijalisti najviše su kritikovali stanje u pravosuđu i Vidu Petrović Škero, predsednicu Vrhovnog suda, inače predsedavajuću Visokog saveta pravosuđa. Radikali su joj zamerili da izražava svoje političke stavove, što je nespojivo s njenom funkcijom, a Aleksandar Vučić je kazao da ona tu funkciju i ne zaslužuje. Socijalisti su zastupali stav da je kolaps srpskog pravosuđa počeo posle 5. oktobra smenama sudija i stavljanjem pravosuđa pod uticaj izvršne vlasti, a Toma Bušetić (SPS) ocenio je da Visoki savet pravosuđa nije opravdao svoje postojanje.
Vida Petrović Škero je u završnoj reči primetila da je u raspravi bilo više govora o njoj kao ličnosti, a manje o predloženim rešenjima. Kazala je da se u kandidovanju nosilaca pravosudnih funkcija Visoki savet vodio samo profesionalnim, a ne političkim, motivima. Konstatujući da "stanje u pravosuđu nije sjajno", Petrović Škero je naglasila da za to nisu odgovorni samo ljudi iz pravosuđa i da bez pomoći ostalih institucija ne mogu sami ni da utiču na poboljšanje. To se posebno odnosi na iskorenjivanje mita, korupcije i ostalih negativnih pojava. U Srbiji, dodala je, ima 2,5 hiljada sudija, a protiv šest je pokrenut istražni ili sudski postupak i ove slučajeve treba pažljivo ispitati.
Petrović Škero je primetila da se često usvajaju zakoni čije sprovođenje nije omogućeno, niti im je jasno definisana primena. Zbog toga Vrhovni sud traži dopunu Zakona o rehabilitaciji, a Petrović Škero je podsetila da je rad sudova otežan i zbog nedovoljno sredstava koja su budžetom namenjena advokatima. Sudovi će biti zatrpani i sa 4,5 hiljada slučajeva koje nasleđuju od Suda SCG, a posebno je alarmantno stanje u Okružnim sudovima, upozorila je predsednica Vrhovnog suda.

Tehničke konsultacije o ustavu

- Predsednik Skupštine Predrag Marković za juče posle podne zakazao je sastanak sa Zoranom Lončarom i Dragorom Hiberom koje su Vlada Srbije i DS, zvanični predlagači dva nacrta ustava, imenovali za svoje stručne konsultante. Marković je pre sastanka rekao da su u pitanju stručno-tehničke konsultacije koje će trajati oko nedelju dana i da će javnost biti blagovremeno upoznata s rezultatima. Odgovarajući na pitanja novinara, Marković je rekao da nema potrebe da u konsultacijama učestvuju ostali članovi Pododbora za ustavna pitanja pošto su njihove primedbe razmotrene i uvršćene u razmatranje. Kada bude usaglašen, tekst nacrta ustava u celini bi trebalo da usvoji Pododbor za ustavna pitanja, a zatim bi se o njemu izjašnjavao Odbor za ustavna pitanja.

Blokada SPS

Sednica Odbora za finansije, na kojoj je juče trebalo da budu razmotreni amandmani na paket finansijskih zakona, juče nije održana zbog nedostatka kvoruma, a novi sastanak zakazan je za danas. Zajedno sa socijalistima, vladajuća koalicija ima većinu u ovom Odboru, te njegov rad nije blokiran bojkotom DS i SRS, već su za to, kako se juče moglo čuti u skupštinskim kuloarima, "zaslužni" predstavnici SPS. Kako smo saznali, socijalisti su nezadovoljni kadrovskom politikom ministra zdravlja Tomice Milosavljevića koji navodno nije ispoštovao dogovor da neke kandidate koje je predložio SPS imenuje u upravne odbore nekoliko bolnica i zdravstvenih centara.