Vesti
Društvo i ekonomija
Državni „nadničari“ više koštaju od suše
08.08.2007. 10:31
Izvor: Glas Javnosti
Državni „nadničari“ više koštaju od suše
Inflacija će biti od osam do deset odsto, a glavni uzrok nije toliko elementarna nepogoda koliko povećana potrošnja iz budžeta, kaže Prokopijević
Industrija mesa „Neoplanta“ iz Novog Sada povećala je cene svinjskog, goveđeg i pilećeg mesa u proseku 10 odsto, pre svega zbog poskupljenja stočne hrane i energenata, izjavio je generalni direktor Momir Jovanović. Tako je u mesarama tog preduzeća cena svinjskog buta povećana sa 288 na 316 dinara, karea sa 265 na 286, a piletine sa 171 na 198 dinara po kilogramu. I proizvođači mleka najavljuju više cene do 30 odsto.
Uljari su takođe najavili značajnu korekciju cene jestivog ulja jer će, zbog suše, rod suncokreta i drugih uljarica, kako se procenjuje, biti u Srbiji manji za 300.000 tona.
Direktor Poslovne zajednice za industrijsko bilje Olga Čurović je izjavila da će uljare pojedinačno i u skladu s vlastitim proračunima narednih dana sigurno izaći sa novim, višim cenama svojih proizvoda. U fabrici „Vital“ iz Vrbasa navode da je u toku „razmatranje situacije“ i pregovori sa Ministarstvom povodom suše i smanjenog roda uljarica, a da se konačan stav o promeni cena očekuje do kraja sedmice.
Državni sekretar za trgovinu Zora Simović najavila je da je Ministarstvo trgovine spremno da iz Robnih rezervi interveniše na tržištu, kako bi se stabilizovala cena stočne hrane, što će uticati i na stabilizaciju cena mesa. Pekari u Vojvodini već su podigli cene hlebu od 500 grama na 35 dinara, a porasle su i cene peciva, dok je Unija pekara Srbije najavila isto povećanje od 15. avgusta. U Ministarstvu trgovine smatraju da hleb ne treba da poskupi jer su pekari to brašno nabavili ranije, dok su cene bile niže, a pekari tvrde da u cenu od 35 dinara nije uračunata cena brašna, već troškovi proizvodnje, od kojih su neki poslednjih godina povećani i do 300 odsto.
Rast cena poljoprivredno-prehrambenih proizvoda će se odraziti i na prekoračenje projektovane stope inflacije od 6,5 odsto do kraja godine, smatraju neki ekonomisti.
Popis robe u robnim rezervama je pri kraju i država će, najverovatnije već danas, krenuti sa intervencijama, izjavio je načelnik odeljenja za cene i zaštitu potrošača u Ministarstvu trgovine i usluga Mladen Radović. Prema njegovim rečima, država će iz robnih rezervi intervenisati pozajmicama brašna i pšenice direktno pekarima i mlinarima, tako da će to smanjiti korekcije cena. On ističe da će se intervenisati tamo, gde su poskupljenja prehrambenih proizvoda najveća. Radović je poskupljenje hleba vojvođanskih pekara ocenio kao ishitrenu odluku. On je najavio i da će država preispitati poslovanje trgovinskih lanaca, odnosno, kolike su trgovačke marže i da li su opravdane, prenosi Beta.
Vladana Hamović, pomoćnik direktora u Institutu za ekonomiku poljoprivrede, izjavila je da će planirana inflacija od 6,5 odsto najverovatnije biti probijena, ali da će ostati u okvirima jednocifrenih vrednosti. Prema njenim rečima, najavljeno poskupljenje struje, „bez obzira na to da li će biti pet, tri ili osam odsto“ imaće uticaja na kretanje cena, zato što je to jedan od najvažnijih inputa u proizvodnji svake robe i usluge.
Predsednik Centra za slobodno tržište Miroslav Prokopijević izjavio je da bi projektovana inflacija od 6,5 odsto do kraja godine bila probijena i da nije bilo suše. „I pre toga je bilo jasno da inflacija ne može ostati na 6,5 odsto. Već je došla na 4,8 za sedam meseci i ako samo bude išla po 0,6 za preostalih pet meseci to je još tri procentna poena, što je 7,8 odsto na godišnjem nivou“, ocenio je Prokopijević i dodao da će do kraja godine inflacija „verovatno biti negde između osam i 10 odsto“. Prokopijević smatra da je „glavni uzrok povećane inflacije država, odnosno povećan budžet i enormno povećane nadnice u državnom sektoru pred prošle izbore“. Inflaciju će, prema njegovim rečima, kako prenosi Tanjug, najviše osetiti oni koji drže dinare, odnosno najsiromašniji građani.