Vesti
Društvo i ekonomija
Pasoši Srbije od 2009. godine10.08.2007. 12:00
Izvor: Politika
Stari pasoši važiće najduže do 31. decembra sledeće godine, a rok važenja novih biće duplo kraći – pet godina
Prema Predlogu zakona o putnim ispravama, čije je usvajanje jedan od uslova za stavljanje Srbije na belu šengensku listu, a koji je juče Vlada Srbije dostavila u skupštinsku proceduru, novi srpski pasoši, biće od 2009. godine jedine važeće putne isprave za građane Srbije. Budući da je predloženo da pasoši SRJ, koje danas posedujemo, važe najduže do kraja 2008. godine, a prema ranijim najavama Božidara Đelića, potpredsednika Vlade Srbije, prve nove putne isprave trebalo bi da se pojave već od marta sledeće godine, to znači da će, kako je, uostalom, navedeno i u obrazloženju ovog zakonskog predloga, jedno vreme „u pravnom saobraćaju biti i važeće stare i nove putne isprave”.Iako je u ovom trenutku teško tačno reći koliko će trajati to dvojno rešenje, ipak približan odgovor sledi iz predloga prema kojem bi novi zakon počeo da se primenjuje šest meseci posle njegovog stupanja na snagu.
Kad je reč o samom izgledu pasoša, koji treba da bude usklađen sa međunarodnim standardima, planirano je da obrazac pasoša sadrži prostor za automatsko očitavanje podataka u koji se unose vidljivi alfanumerički podaci na ispravi, kao i zaštitni elementi, koje propiše ministar nadležan za unutrašnje poslove.
Novi pasoši Srbije, koji bi, dakle, uskoro trebalo da budu izdavani, važiće pet godina (za razliku od dosadašnjih čije je važenje deset godina), a za mlađe od 14 godina njihova važnost trajaće dve godine.
Predloženim rešenjima navedene su i situacije u kojima će zahtev za izdavanje pasoša biti odbijen. Između ostalog, ako je protiv lica doneto rešenje o sprovođenju istrage ili je podignuta optužnica, ako je lice osuđeno na bezuslovnu kaznu zatvora u trajanju dužem od tri meseca odnosno dok ne izdrži kaznu.
Predviđeno je odbijanje zahteva i zbog odbrane zemlje, ili kada postoji druga smetnja predviđena zakonom kojim se uređuje vojna obaveza u slučaju da je proglašeno ratno ili vanredno stanje.
Novčanom kaznom od 3.000 do 30.000 dinara ili kaznom zatvora do 30 dana biće kažnjen onaj ko poseduje više od jedne putne isprave, ko svoju putnu ispravu da drugom licu ili se posluži tuđom, onome ko da neistinite podatke dobije izdavanje putne isprave i koristi je.
Građanima je svakako bitno i ovo rešenje: zahtev za izdavanje pasoša, ukoliko je podnet u zemlji, treba da bude rešen u roku od 30 dana, a dva meseca je rok za rešavanje zahteva u inostranstvu. U hitnim slučajevima, ukoliko su uz zahtev priloženi dokazi za to, isprava treba da bude izdata najkasnije u roku od 48 sati.
Ali, i ovo treba znati: novčanom kaznom od 4.000 do 40.000 dinara biće kažnjen onaj ko bez odlaganja ne prijavi nadležnom organu za izdavanje putne isprave nestanak putne isprave ili njeno pronalaženje.
Osim ovog zakona o putnim ispravama, za stavljanje Srbije na belu šengensku listu potrebno je, inače, usvojiti i zakone o azilu, o državnoj granici i o strancima.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…