Vesti
Politika
"Trojka" za svaki dogovor o Kosovu
13.08.2007. 12:00
Izvor: B92
"Trojka" za svaki dogovor o Kosovu
Posrednička trojka EU završila prvu posetu zainteresovanim stranama u procesu rešavanja statusa Kosova, prihvata svaki dogovor
Predstavnik Evropske unije u posredničkoj trojci za razgovore o statusu Kosova Volfgang Išinger izjavio je da je princip "trojke" zasnovan na rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i principima Kontakt grupe.
Išinger je na konferenciji za novinare rekao da je jedan od principa "trojke" ne predlagati rešenje za kosovski problem, već nagovoriti zainteresovane strane da istupe sa svojim predlozima i premoste jaz.
On je rekao i da je princip "trojke" da će se saglasiti s bilo kojim rešenjem koje strane uspeju da postignu. "Mi kao 'trojka' nećemo davati nikakve predloge, ni podelu, ni bilo šta drugo. No, jasno smo rekli obema stranama da je princip 'trojke' da prihvati svaki dogovor koji strane uspeju da postignu. To uključuje sve opcije", kaže on.
Na pitanje da li to znači da bi se "trojka" saglasila i s podelom Kosova, on je rekao: "Ako to oni žele."
Predsednik Opštine Zubin Potok Slaviša Ristić izjavio je da su Srbi bili u prilici da od tri posrednika čuju da će "trojka" učiniti sve da nova faza u pregovorima o statusu Kosova bude organizovana što pre.

"Dve promene"
Volfgang Išinger je nagovestio dve promene dosadašnje politike prema Kosovu, javlja BBC. Prvo, da je i teritorijalna podela Kosova prihvatljiva ako se Beograd i Priština tako dogovore, a druga, da bi približavanje i Srbije i Kosova Evropskoj uniji moglo da zavisi od njihove sposobnosti da postignu kompromis.
Predsednik projekta za jugoistočnu Evropu u vašingtonskom Centru Vudro Vilson Džon Sitilides ocenio je za BBC da "uočava duboku frustraciju 'trojke', ali i Evropske unije i Ujedinjenih nacija, zbog nerešenog kosovskog pitanja" i posebno zbog naizgled nepomirljivih stavova Beograda i Prištine.
Ocenjujući da je "svima u interesu diplomatsko rešenje, a ne rešenje iznuđeno nasiljem ili pretnjom nasilja", on je izneo uverenje da je sada naglasak stavljen na ispitivanje svih mogućih opcija i scenarija, bez ikakvih preduslova ili unapred određenog konačnog rešenja.
Na opasku da se do sada o teritorijalnoj podeli govorilo, i govori, kao o najgorem mogućem rešenju zbog mogućih implikacija po budućnost Makedonije i Bosne, Džon Sitilides je uzvratio ocenom da on na to gleda sa sasvim suprotnog stanovišta. "Svako ko podržava nezavisno Kosovo istovremeno podržava komadanje Srbije. Ako je komadanje Srbije prihvatljivo, zašto ne otići korak dalje i podeliti Kosovo kako bi se došlo do rešenja koje je prihvatljivije Beogradu", rekao je on.
"Istovremeno, međutim, verujem da je američkoj administraciji, bar u ovom trenutku, veoma teško da učini bilo šta što bi je udaljilo od Ahtisarijevog predloga i nezavisnog Kosova", rekao je Sitilides.
On je kao mudar ocenio stav Brisela da bi evropska integracija i Srbije i Kosova mogla da bude uslovljena njihovim dogovorom i dodao da je EU takav potez trebalo ranije da povuče. "Vreme je da EU preuzme deo tereta i postane uticajan faktor pošto je ovde reč o pre svega evropskom problemu. Unija je ta koja će morati da živi sa ishodom tog procesa i bude prisutna u regionu kada SAD, Rusija i UN odu sa Kosova", rekao je Sitilides.
Prema njegovim rečima, Evropska unija ima pravo da postavlja kakve god uslove ona želi svakoj državi koja teži da joj se pridruži.
"Ovde od Beograda s punim pravom zahteva da reši veoma ozbiljan unutrašnji i spoljašnji problem pre nego što se učlani u Uniju. Na Srbiji je da se odluči između Kosova i Evrope, a na Briselu da bude jasan i da pomogne Srbiji da shvati da je ovo drugo u njenom sopstvenom interesu", kaže on.
"Naravno, fleksibilnost moraju da pokažu i kosovski Albanci kojima Zapad mora jasno da poruči da nikakvo nasilje neće biti tolerisano. Kosovskim Albancima bi, pored toga, trebalo uskratiti bezuslovnu nezavisnost sve dok ne nauče da igraju po međunarodnim, a ne po sopstvenim pravilima", istakao je Sitilides.