Vesti
Društvo i ekonomija
Od čuvanja prirode do računara i šaha
15.08.2007. 20:30
Izvor: Danas
Od čuvanja prirode do računara i šaha
Osnovci koji na jesen polaze u peti razred osnovne škole su prva generacija koja će u ovom razredu imati izborne predmete. Svaka škola je obavezna da od predloženih sedam predmeta (čuvari prirode, svakodnevni život u prošlosti, crtanje, slikanje i vajanje, hor i orkestar, informatika i računarstvo, maternji jezik sa elementima nacionalne kulture i šah) đacima ponudi najmanje četiri, a učenici su obavezni da izaberu jedan na početku školske godine. Predviđeno je da izborni predmet učenici slušaju jedan čas u toku nedelje.
Šta je životna sredina, kako na nju utiče čovek, prirodna ravnoteža, šta je kvalitetan i zdrav stil života, neki su od sadržaja koje će učiti đaci u okviru predmeta čuvari prirode. Sem toga, deca bi trebalo da saznaju više o prirodnim bogatstvima, obnovljivim i neobnovljivim prirodnim resursima, o izvorima i vrstama zagađivanja, zatim globalnom zagrevanju, ozonskim rupama, reciklaži, biodiverzitetu, nestajanju i zaštiti vrsta.

Kako su se oblačili stari Egipćani
Predmet svakodnevni život u prošlosti koncipiran je tako da omogući učenicima upoznavanje sa osnovnim elementima svakodnevnog života u prošlosti Srbije, Jugoistočne Evrope, Sredozemlja i Evrope u celini, s namerom da se uoče njihovi zajednički imenitelji i upoznaju različitosti koje postoje u datom istorijskom kontekstu, kao i u odnosu na savremeno doba. Petaci koji se opredele za ovaj predmet učiće, između ostalog, kako se živelo u staroj Grčkoj i Rimu, Egiptu i Mesopotamiji, čime su se narodi sa ovih prostora hranili, šta su oblačili, gde su stanovali, u šta su verovali, koje predmete i nakit su koristili, kakav je bio društveni život u to vreme, obrazovanje i slično.
U okviru sadržaja izbornog predmeta informatika i računarstvo planirano je da se učenici osposobe za samostalno korišćenje računara i njegovu upotrebu u svakodnevnom životu. Osim osnovnih programa, đaci će naučiti kako da rade sa tekstom i sa slikama, kako da koriste CD i DVD sa audio i video sadržajima. Cilj uvođenja nastave šaha jeste da učenici ovladaju osnovnim zakonitostima i principima šahovske igre radi formiranja njihovih radnih sposobnosti, savesnosti, istrajnosti, upornosti, radoznalosti, kreativnosti, originalnosti i spremnosti na saradnju uz uvažavanje tuđeg mišljenja i načela lepog ponašanja, da se kod učenika izgradi kultura rada, da se rad obavlja za određeno vreme, kao i da se razvija svesna potreba da se započeti posao završi do kraja.
Mala anketa koju smo sproveli u nekoliko beogradskih osnovnih škola je pokazala da su učenicima od prvog do četvrtog razreda, koji su dosad imali izborne predmete, najinteresantniji bili od igračke do računara, čuvari prirode i ruke u testu. Učitelji koji su predavali izborne predmete slažu se da su đaci veoma zainteresovani jer se nastava ovih predmeta ne izvodi na klasičan način, već kroz radionice, a mogućnost da se časovi održavaju u prirodi ili dvorišu škole mnogim osnovcima je primamljivija od učionice. Učitelj u OŠ "Kraj Petar I" Miroslav Marinković, koji je predavao predmet ruke u testu, kaže za Danas da je prezadovoljan rezultatima.
- Deca mnogo više vole ambijentalnu nastavu od klasičnih teorijskih predavanja. Predmet ruke u testu, koji je spoj nekoliko prirodnih nauka prilagođenih mlađem školskom uzrastu, omogućuje deci da istražuju, da prepoznaju stvari, da rade sa "živim" materijalima iz prirode - ističe Marinković.
U beogradskoj OŠ "Banović Strahinja" učenici su podjednako bili zainteresovani i za ruke u testu, čuvare prirode i predmet od igračke do računara. Deca koja su pohađala predmet čuvari prirode imala su časove u letnjoj učionici u dvorišu škole, a o sadržajima u vezi sa očuvanjem prirodne sredine učila su na različite načine - kroz reciklažu, brigu o životinjama, sađenje jelki... Đacima OŠ "Braća Baruh", međutim, najzanimljivija je bila narodna tradicija, tako da su pored proslave Badnje večeri i Božića, u školi priredili pravu srpsku narodnu svadbu sa oko sto učesnika.