Vesti
Politika
Vlada ne želi da objavi ni slovo
16.08.2007. 12:00
Izvor: Blic
Vlada ne želi da objavi ni slovo
Šta sprečava objavljivanje ugovora o autoputu Horgoš - Požega
Vladu Srbije ništa ne sprečava da, ako već ne želi da objavi ceo ugovor o koncesiji za autoput Horgoš-Požega, objavi brošuru sa osnovnim podacima iz ugovora, tvrdi izvor „Blica“ iz Vlade Srbije koji želi da ostane anoniman.
Naš sagovornik kaže da je potpredsednik Vlade Božidar Đelić tražio objavljivanje celog ugovora, ali da za to nije postojala saglasnost. Moguće je da bude poverljivo na koji način se koncesionar zadužuje kod banaka i kako finansira projekat. Ali za javnost ne bi smela da bude tajna u kom vremenskom roku mora da se završi deonica od Horgoša do Beograda, a u kom ona do Požege.
Božidar Đelić je, pre odlaska na odmor, najavio da će na prvoj sledećoj sednici Vlade ponovo pokrenuti pitanje objavljivanja koncesionog ugovora o izgradnji autoputa Horgoš-Požega.
Kada je reč o pokušaju Ministarstva infrastrukture da spreči objavljivanje ugovora na zahtev poverenika za slobodan pristup informacijama, u žalbi Ministarstva na rešenje Rodoljuba Šabića nigde se ne pominje da poverenik narušava odredbe zakona o koncesijama i javnim nabavkama, kako su nam prekjuče tvrdili u ministarstvu kojim rukovodi Velimir Ilić. U tužbi se, kako „Blic“ saznaje u Vladi Srbije, nadležno ministarstvo izričito poziva na član 24.2 ugovora o koncesiji koji govori o poverljivosti ugovora.
Bivši predsednik Ustavnog suda Srbije Slobodan Vučetić izjavio je da svi međunarodni ugovori, čak i međudržavni, a kamoli oni sklopljeni sa stranim investitorom, moraju biti u skladu sa Ustavom, što izričito piše u članovima 16 i 194 novog ustava.
Povodom izjave ministra za infrastrukturu Velimira Ilića da se ugovor o koncesiji za autoput Horgoš-Požega ne može objaviti jer su „prava koncesionara jača i od Ustava“, Vučetić je rekao da ne zna šta piše u ugovoru, „ali Ustav mora biti stariji od svakog takvog dokumenta“.

Barać: Model za dalju sistemsku korupciju
Kada je reč o navodnoj tajnosti ugovora o autoputu, radi se o ustupku jednoj partiji, odnosno Iliću, kako bi njegovi poslanici podržavali Vladu, smatra predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać. Ona je rekla da nije jasno kako neko uopšte može da umisli da se tako važni državni poslovi, kao što je davanje koncesije vredne 1,5 milijardi evra, mogu raditi tajno.
- Ako bi to sada prošlo, to bi mogao biti model za dalju krupniju sistemsku korupciju, što ne smemo dozvoliti. Zašto bi ugovor o prodaji NIS-a, recimo, bio javan ako su koncesije tajna. Ukoliko ugovor o koncesiji ostane tajna za javnost, to će biti model za dalju krupniju sistemsku korupciju. Ne sme biti dozvoljeno da se Srbijom vlada bez ikakve kontrole - kazala je Verica Barać za novosadski „Građanski list“. Baraćeva lični interes Ilića u priči o koncesiji vidi u činjenici da bi prolazak autoputa Iliću doneo barem još dve izborne pobede u zapadnoj Srbiji.
- Njegova stranka će od toga imati ogromne koristi, a sigurno da je to i u Ilićevom interesu - zaključuje ona.