Vesti
Politika
Vreme je za povratak srpske vojske i policije na Kosovo
18.08.2007. 13:00
Izvor: Danas
Vreme je za povratak srpske vojske i policije na Kosovo
Aleksandar Simić, savetnik premijera Srbije, o ispunjavanju Rezolucije 1244
Beograd - Došlo je vreme da se, u skladu s Rezolucijom 1244 SB UN, jedan broj srpskih vojnika i policajaca vrati na teritoriju Kosova i Metohije - izjavio je juče Aleksandar Simić, savetnik premijera Srbije.
On objašnjava da povratak 1.000 srpskih policajaca i vojnika nije uslov za početak pregovora, ali jeste za njihovo zaključenje:
- U Rezoluciji 1244 SB UN jasno je navedeno da do 1.000 vojnika i policajaca srpske vojske treba da se vrati u Pokrajinu za tačno određene namene. Puno poštovanje Rezolucije 1244 jeste osnova uspešnih pregovora i osnova za omogućavanje kompromisa oko statusa južne srpske pokrajine - rekao je Simić za B92.
On smatra da je povratak srpskih oružanih snaga realan i podseća da "Vojska Srbije ima vrlo dobre odnose s NATO i Kforom".
- Postali smo članica Partnerstva za mir, a pripadnici naše vojske i policije mogli bi da budu smešteni u sredinama u kojima je većinsko srpsko stanovništvo, tako da kosovsko-metohijski Albanci koji još imaju ambivalentan odnos prema našim snagama ne bi morali s njima da dolaze u dodir - kaže Simić.
Prema njegovim rečima izjave lidera "albanskih separatista s KIM", posle susreta s pregovaračkom trojkom Kontakt grupe, ukazuju da oni ne žele pregovore i da će period do 10. decembra biti "puko trošenje vremena".
- To je još jedan dokaz da su SAD jedina sila koja može naterati kosovske Albance da pregovaraju. Kada bi one odustale od stvaranja NATO države na Balkanu stvarni pregovori bi bili mogući i u njima bi realno mogao da se očekuje kompromis koji je toliko potreban za balkansku, ali i za sveopštu evropsku stabilnost - izjavio je Simić za Betu.
Upitan da li sve češće izjave državnih funkcionera o tome da NATO pokušava da napravi državu na Balkanu znače da je Srbija odustala od ulaska u Alijansu, Simić tvrdi da Vlada Srbije nije razgovarala o tome.
Učestale izjave srpskih zvaničnika, uglavnom iz redova DSS, počele su pre nedelju dana, posle Simićevog autorskog teksta u kojem savetnik premijera Srbije ukazuje na to da se veliki deo predloga Martija Ahtisarija, specijalnog izaslanika UN za pregovore o budućem statusu Kosova, odnosi na neograničena ovlašćenja NATO na KIM.
Potom je usledila još jedna inicijativa SNV severnog KIM i Zajednice srpskih opština i naselja na KIM za povratak srpskih oružanih snaga u Pokrajinu koja je izazvala podeljena reagovanja i samih kosovskih Srba.
Iako su srpski lideri sa severa KIM najavili da će preko Ministarstva za KIM tražiti da Vlada Srbije pitanje povratka srpske vojske i policije pokrene pred SB UN, u Vladi Srbije našem listu juče nisu mogli da potvrde da li su sad preduzeti konkretni koraci.
Beograd je, podsećaju izvori Danasa u Vladi Srbije, više puta od 1999. dosad podnosio zahtev UN da ovaj deo Rezolucije 1244 bude poštovan, ali su svaki put Kfor i UN odgovarali da nije vreme za takve poteze.

Batić: Cilj - izlazak iz Partnerstva za mir
Beograd - Predsednik Demohrišćanske stranke Srbije Vladan Batić ocenio je juče da je ideja kampanje koju proteklih dana vode srpski političari protiv NATO da Srbija istupi iz programa Partnerstvo za mir. DHSS se protivi "neurotičnoj" kampanji koju vode ministri iz DSS, čiji je cilj pritisak na međunarodnu zajednicu i postavljenje ultimatuma, sa idejom da se istupi iz Partnerstva za mir. Batić je na konferenciji za novinare istakao da je "to matrica iz vremena Slobodana Miloševića, samo što je prkosnija".