Vesti
Društvo i ekonomija
Keš pozajmice sa rokom otplate do dve godine
18.08.2007. 13:00
Izvor: Danas
Keš pozajmice sa rokom otplate do dve godine
Narodna banka Srbije obelodanila mere za zaustavljanje nenamenskog zaduživanja
Beograd - Od 27. avgusta poslovne banke će moći da odobravaju nenamenske gotovinske kredite sa maksimalnim rokom otplate do 24 meseca. Mera nije retroaktivna i odnosi se samo na novoodobrene kredite. Ovo ograničenje bilo je neophodno, jer su u prvoj polovini godine poslovne banke odobrile ukupno 95 milijardi dinara takozvanih keš kredita, što je bila trećina svih odobrenih kredita. Čak 92 odsto ovih pozajmica imalo je karakter dugoročnih zajmova čiji su rokovi otplate bili i duži od deset godina - izjavio je juče, na konferenciji za novinare, Radovan Jelašić, guverner Narodne banke Srbije. On je podsetio da su poslovne banke odobrile ukupno 116 milijardi dinara kredita u prvom polugodštu i time za devet milijardi premašile ukupan iznos kredita odobrenih u celoj prošloj godini.
- Da nismo preduzeli ove korake keš krediti bi do kraja godine sigurno premašili iznos od 200 milijardi dinara ili 2,5 milijardi evra, što je ogroman pritisak na javnu potrošnju i povećanje uvoza - naglasio je Jelašić, i dodao da cilj NBS nije da zaustavi kreditiranje građana nego samo da uspori rast nenamenskih kredita.
U protekle tri godine, krediti stanovništvu su povećavani u proseku za 82 odsto godišnje, po čemu je Srbija rekorder u regionu. Kada se uzme u obzir i rast kredita po osnovu kartica, potrošačkih kredita i minusa na tekućem računu, koji zajedno sa 23 odsto učestvuju u kreditima stanovništvu, postoji, po oceni NBS, realna opasnost od toga kako će sva ta pozajmljena sredstva biti vraćena. Zbog toga je centralna banka odlučila da u kredite stanovništvu za koje su banke bile obavezne da u svom portfelju kao osnovu obezbede dvostruki iznos kapitala, uvrsti i subvencionisane stambene kredite, ali je bankama zato smanjila taj limit i svela ga na to da od prvog dana naredne godine kapital mora da pokriva 150 odsto odobrene sume kredita stanovništvu. "Ove dve mere neće uticati na nivo kamatnih stopa kod gotovinskih kredita, već samo na rok, a time i na visinu kredita koji građani mogu da uzimaju limitirani odredbom da ne mogu da se zadužuju preko jedne trećine svoje plate i da moraju da obezbede depozit od 20 odsto odobrenog zajma, što se zapravo izbegavalo produžavanjem rokova otplate", ističe guverner.
On je najavio da će do kraja godine na snagu stupiti još nekoliko mera iz domena supervizije centralne banke koje će biti primenjivane od sredine naredne godine. Njihov cilj je da banke uspešnije procenjuju kreditni rizik dužnika, zatim da se poboljša kvalitet portfolia banaka, i da se obezbedi veći udeo dinarskih kredita a smanji devizni rizik. Banke će, naime, ubuduće kao rizičnije morati da klasifikuju sve plasmane sa valutnom klauzulom koje su odobrile stanovništvu osim u slučaju da njihovi klijenti imaju redovne devizne prilive iz kojih će te kredite moći i da vraćaju. Iz toga će biti isključeni jedino hipotekarni krediti osigurani kod Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita.
U treći korpus mera spadaju one koje će, kako je objasnio guverner, biti preduzete ako sadašnja ograničenja ne budu dala rezultate.
- Svakodnevno ćemo pratiti poslovanje banaka i posle jednog kvartala videti da li koraci koje smo preduzeli daju efekte. Ukoliko se pokaže da se ograničavanje rokova kod keš kredita na 24 meseca preliva na neke druge pozajmice, bilo potrošačke kredite, bilo zaduživanje preko kartica, bićemo primorani da, osim kod hipotekarnih kredita, ograničimo rok dospeća i kod tih oblika zaduživanja. I konačno, postoji mogućnost da idemo dalje na skraćivanje rokova za keš pozajmice. Nadam se da to nećemo morati da činimo, kao i da će vlada preduzeti korake ka smanjenju javne potrošnje, čime bi naš posao na održavanju cenovne stabilnosti bio daleko lakši - zaključio je guverner.

Banka Inteza: Veoma rigorozne mere
Beograd - Predsednik Izvršnog odbora Banke Inteza i predsednik Upravnog odbora Udruženja banaka Draginja Đurić ocenila je da su mere NBS veoma rigorozne. "NBS je očigledno ocenila da je opasnost od inflacije i narušavanja makroekonomske stabilnosti velika, pa je donela rigorozne mere kojima su gotovinski krediti ograničeni na rok od dve godine, iako je predlog banaka bio pet godina. U ovom trenutku teško je predvideti kako će se kretati cene pozajmica, jer će, s jedne strane, zaoštravanje mera izvršiti pritisak na rast kamatnih stopa, dok će sa druge strane konkurentska borba na bankarskom tržištu vući kamatne stope nadole", istakla je ona.

Findomestik banka: Očekivani potez NBS
Beograd - Potpredsednik Izvršnog odbora Findomestik banke Vladimir Marković ocenio je da su nove mere Narodne banke Srbije o ograničavanju gotovinskih kredita očekivane i opravdane. "Mislim da će nove mere obuzdati kreditnu ekspanziju, koja je već bila izmakla kontroli", rekao je on, napominjući da se gotovinski krediti nigde u svetu ne odobravaju na 10 godina. Ta politika, kako je dodao, nije bila optimalna ni za banke, ni za klijente.