Vesti
Društvo i ekonomija
Počinje kontrola oglašavanja lekova
19.08.2007. 14:00
Izvor: Glas javnosti
Počinje kontrola oglašavanja lekova
Medikamente ne smeju reklamirati lekari, poznate ličnosti, deca bez pratnje roditelja, a zabranjeno će biti i prikazivanje uznemirujućih slika bolesti
Beograd - Marketinška praksa u farmaceutskoj industriji stavlja profit ispred zdravlja potrošača oglašavajući lekova kojim se postiže brz oporavak i izlečenje, čime se često ugrožavaju osnovna prava potrošača. Iz Ministarstva zdravlja najavljuju oštru kontrolu oglašavanja lekova, a onima koji ne poštuju odredbe Zakona o lekovima i medicinskim sredstvima i Zakona o oglašavanju prete visoke novčane kazne.
Predmet kontrola biće i ponašanje medija, odnosno koliko je ono u skladu sa odredbama zakona. Samo lekovi koji se prodaju bez recepta, a za koje je agencija za lekove dala odobrenje mogu se reklamirati posredstvom medija. Informacije o njihovom delovanju mogu se davati na televiziji, radiju, u štampi, s tim da reklamiranje mora biti potpuno objektivno i da ne sme da ostavlja prostora bilo kakvim zabludama.
Prema novim pravilima, medikamente ne smeju reklamirati lekari, poznate ličnosti ni deca bez pratnje roditelja. U svetu je već utvrđeno da ovakve reklame manipulišu gledaocima tako što ih dovode u stanje tzv. popuštanja pažnje. Zabranjeno će biti i prikazivanje uznemirujućih slika bolesti ili delova ljudskog tela.
U Pokretu potrošača kažu da su zadovoljni činjenicom da je i u našoj državi sagledan značaj ovog svetskog problema.
- Potrošačka internacionala proglasila je ovu godinu godinom borbe protiv neetičkog reklamiranja lekova. Na taj način ova tema izjednačena je s problemom energije, vode i genetski modifikovane hrane u svetu. To je globalni problem i 250 organizacija potrošača iz celog sveta se uključilo u ovu kampanju, koja bi trebalo da dobije karakter stalne aktivnosti. Dva puta smo se obraćali ministarstvu da preduzme odgovarajuće aktivnosti u ovoj oblasti. Drago mi je ukoliko su naša pisma imala uticaj na da se pojačaju kontrole - rekao je za Glas Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta.
Mnogo jednostavni posao za inspektore biće kontrola reklama u medijima koje na jasan način šalju poruku, čak i ako je proizvod koji se oglašava „problematičan“. Teže je doskočiti „skrivenim“ reklamama koje se pojavljuju na stručnim skupovima i naučnoj literaturi, kada se kao kredibilne preporučuju pojedine metode lečenja, zdravstvene ustanove ili medikamenti, odnosno lekovi koji se reklamiraju samo stručnoj javnosti. U marketinškom smislu to znači da se lek ne reklamira svom krajnjem potrošaču, već da neko drugi, na svojstven način, bira umesto njega. I umesto da naučni skupovi budu edukativni, oni se pretvaraju u reklamne kampanje pojedinih proizvođača lekova koje ističu prednosti korišćenja jednog leka ili metode u odnosu na druge.
- Nije to ništa neobično. Zato su u svetu i uspostavljeni kriterijumi po kojima se sprečava manipulacija potrošačima uz pomoć stručnih autoriteta. Lako je prepoznati firme koje koriste nedozvoljene načine reklamiranja od plakata u zdravstveni ustanovama do sponzorisanja naučnog skupa - naglašava Bogosavljević i kaže da veruje da će ova pojačana aktivnost države dati odgovarajuće rezultate.
- U suprotnom, Pokret će krajem ove godine volonterski započeti projekat praćenja neetičkog reklamiranja i dobijene podatke objaviti u skladu da važećim metodama Potrošačke internacionale - rekao je Bogosavljević.