Vesti
Politika
Dulić: Poslanici će raditi danonoćno
23.08.2007. 12:00
Izvor: Blic
Dulić: Poslanici će raditi danonoćno
Od 44 reformska zakona, Vlada prosledila jedan
Od 44 reformska zakona koje je Srbija zacrtala da usvoji do kraja godine, do sada je u Skupštinu Srbije stigao samo jedan - Zakon o putnim ispravama, koji će se pred poslanicima naći krajem meseca. Iako su evropske integracije proklamovane kao jedan od prioriteta Vlade, u Srbiji se ne žuri, a ministri i poslanici se ovih dana tek vraćaju sa odmora.
Predsednik Skupštine Srbije Oliver Dulić za „Blic“ kaže da efikasnost parlamenta zavisi od onoga što im dostavi Vlada Srbije i najavljuje da će poslanici raditi do kasno u noć. Dulić kaže da veruje da će i poslanici posle pauze imati razumevanja za njegovu nameru da sednice često budu produžene i posle 19 časova kako bi se ispunile nagomilane obaveze.
Poslanici bi do Nove godine, kaže Dulić, trebalo da raspravljaju o tri grupe zakona. Prvu grupu čine reformski zakoni poput zakona o putnim ispravama, drugu zakoni koji moraju da budu usvojeni jer to predviđa Ustavni zakon, a treći prioritet je usvajanje budžeta za 2008. godinu.
- Od Vlade Srbije očekujem da što pre pošalje preostala 43 zakonska rešenja. Kada je reč o drugoj grupi zakona, neki zakoni su već u domenu javne rasprave - kaže Dulić za „Blic“.
Nova Vlada povukla je veliki broj reformskih zakona kako bi videla kakva rešenja predviđaju, ali bi trebalo očekivati da se oni u neizmenjenom obliku uskoro nađu pred poslanicima, ocenjuje za „Blic“ Tanja Miščević, direktorka Kancelarije Vlade Srbije za pridruživanje EU.
- Tačno je da se samo jedan zakon nalazi u proceduri, ali treba imati u vidu da su pregovori oko formiranja Vlade dugo trajali, da je tek isteklo 100 dana rada novog kabineta, a da je parlament imao letnju pauzu - kaže Miščevićeva. Ona naglašava da usvajanje 44 reformska zakona ne predstavlja zahtev EU, već da to predviđa akcioni plan Vlade Srbije. Jednostavnije putovanje u zemlje EU, tačnije ulazak Srbije na belu šengensku listu, zavisi upravo od brzine usvajanja pojedinih zakona koji su, takođe, na listi čekanja.
- Najvažniji su šengenski zakoni - oni koji će nam omogućiti da se nađemo na beloj šengenskoj listi - pored zakona o putnim ispravama, tu su i zakoni o granicama, azilu, strancima. U cilju zaključenja ugovora o stabilizaciji i asocijaciji moramo da usvojimo i izmene Zakona o konkurenciji i zakon o državnoj pomoći - navodi Miščevićeva najvažnije zakone koji čekaju zeleno svetlo Vlade.
Da bi se izbegle rasprave koje nemaju veze sa temom sednice, poslanici će morati da se dogovore oko novog poslovnika. Dulić kaže da će parlament novi pravilnik dobiti u septembru, a da ovih dana treba da budu obavljene konsultacije šefova poslaničkih grupa u vezi sa rešenjima do kojih je došla radna grupa.

U Ustavni sud i na predlog opozicije?
Dulić za „Blic“ najavljuje da namerava da predloži da se među članovima novog saziva Ustavnog suda Srbije koje bira Skupština Srbije po prvi put nađu i sudije koje bi podržala i opozicija. On kaže da je preduslov da to prihvate vladajuće stranke i podrži predsednik Srbije.
- Neka preliminarna ideja je da se oko deset kandidata za sudije Ustavnog suda Srbije koje predlaže parlament dogovore vlast i opozicija. Međutim, izbor novih sudija USS takođe zavisi od Vlade jer bi na istoj sednici trebalo usvojiti zakone o Ustavnom sudu i postupku pred Ustavnim sudom - zaključuje Dulić.
Prema Ustavnom zakonu, Ustavni sud Srbije treba da ima 15 članova. Pet sudija imenuje predsednik Srbije sa liste od deset kandidata koje predlaže parlament, parlament bira pet sudija sa liste od deset kandidata koju predlaže predsednik, dok pet sudija imenuje Visoki savet sudstva.