Vesti
Društvo i ekonomija
Podmetnut požar na granici sa Kosovom28.08.2007. 12:00
Izvor: Večernje Novosti
Posle pucnjave Albanaca iz sela Turski Tačevac i Repa, Kfor češće patrolira duž administrativne granice, pa vatrogasci mogu nesmetano da rade
Požar na administrativnoj granici sa Kosovom, koji je prekjuče lokalizovan, od juče ujutru zbog jakog vetra ponovo je poprimio katastrofalne razmere. Prema rečima Branislava Prolovića, šefa Šumske sekcije u Kuršumliji, od ranog jutra na području zahvaćenim požarom duva jak vetar koji je rasplamsao vatru.- Požar je već zahvatio novih 150 hektara šume u kuršumlijskoj opštini. Vatrogasci iz Kuršumlije, Blaca, Prokuplja, Niša, Leskovca i Kruševca, zajedno sa vojskom i policijom, bore se protiv vatrene stihije, koja poprima katastrofalne razmere. Gašenje otežava gust dim i nepristupačan teren, pa vatrogasci ne mogu da upotrebe mehanizaciju, već vatru gase priručnim sredstvima - rekao je Prolović.
Dodatni problem vatrogascima predstavlja nedostatak bezbednosti na terenu, tako da su bili primorani da noću prekidaju gašenje. Posle pucnjave, koji se čula u nedelju iz pravca kosovskih sela Turski Tačevac i Repa, uspostavljena je saradnja sa Kforom, tako da sada vatrogasci gase požar do same granice. Kfor ne učestvuje u gašenju požara, ali češće patrolira duž administrativne granice i više nema pucnjave, pa naši vatrogasci mogu nesmetano da rade svoj posao.
Na Tari pod kontrolom
Požari na Tari su lokalizovani, ali nisu u potpunosti ugašeni, rečeno je Beti u Vatrogasnoj jedinici u Užicu. U Nacionalnom parku Tara u Rastištu, gde je u petak zahvaćeno 15 hektara četinarske šume, vatrogasci su gotovo savladali žarište na jednoj litici tako što su mu prišli uz pomoć konopaca za spasavanje. Pošto vatra nije potpuno ugašena, može veoma lako ponovo da izbije i proširi se i na druga područja.
Nema požara sa Kosovske strane
Vatrena stihija, koja je zahvatila predele od Kuršumlijske banje ka Kopnenoj zoni bezbednosti nije zahvatila područje duž administrativne linije sa kosovske strane, rekao je KiM radiju službenik za medije pri Kosovskoj policijskoj službi Arber Beka.
- Patrol grčkog Kfora prati situaciju na terenu u administrativnoj zoni, koja je zasad pod kontrolom. Kosovska policijska služba, zajedno sa vatrogascima i Kforom, spremna je da reaguje ukoliko se požar u kuršumlijskom kraju proširi na teritoriju Kosova - rekao je Beka.
Gori i Kosovsko pomoravlje
Kosovska policijska služba saopštila je juče da je u jutarnjim satima izbio veliki požar u naselju Matoši u Mališevu i u selu Banjska u toj opštini, kao i da se sumnja da je požar podmetnut. Vatrogasci iz Mališeva gase ta dva požara, a u tome im pomažu pripadnici Kosovske policijske službe. Istovremeno iz KPS u Srbici su saopštili da u ataru sela Radiševo već drugi dan besni požar, koji vatrogasne jedinice, kako su preneli mediji, nisu uspele da ugase, jer su bile prinuđene da se povuku zbog navodnih pucnjeva koji su došli iz sela iz susedne opštine Zubin Potok.
- Naši ljudi su se na administrativnoj granici našli sa pripadnicima Kfora i Kosovskog zaštitnog korpusa, i dogovorili se oko mogućnosti da koristimo graničnu liniju, odnosno put, kako bismo lakše gasili požar. Prostor uz administrativnu granicu sa Kosovom Srbi su napustili posle 1999. godine i Albanci iz podujevske opštine godinama ovde kradu šumu. Ovaj požar je podmetnut jer je vatra u jednakim vremenskim razmacima izbila na tri mesta. Zapaljeni su objekti porodica Aleksić i Andrijašević - kaže Branislav Prolović, šef Šumske sekcije u Kuršumliji.
On dodaje da Albanci izgleda nisu računali na to da požar može da se proširi i na prostor Kosmeta i koliko je on video, gori velika površina prema albanskom selu Repa. Da je požar podmetnut, sumnja i načelnik Policijske uprave Prokuplje Slobodan Đurić.
Ne znajući šta se dešava u njegovom rodnom kraju, u posetu ocu, koji živi u Kuršumlijskoj banji, doputovao je Prvoslav Aleksić iz Beograda.
- Moj otac je iz bezbednosnih razloga napustio selo Tačevac i sad živi u Kuršumlijskoj banji. Došao sam iz Beograda da ga posetim i baš tada se desio požar. Odmah sam se pridružio vatrogascima i uspeli smo da spasemo moju rodnu kuću, ali su svi pomoćni objekti izgoreli. Prema onome što sam video, vatra je prvo buknula u mojoj štali, koja je potpuno prazna. Albancima nije dovoljno što je moj otac morao da se odseli, već su zapalili i napušteno imanje. Ako se nadaju da će na ovaj način primorati vlasnike imanja iz ovog kraja da im prodaju svoju imovinu, onda se varaju. Iako je izgorelo, imanje je moje i ja ću ga obnoviti - priča Prvoslav Aleksić.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…