Vesti
Politika
Ugovor Horgoš-Požega još je tajna
28.08.2007. 20:30
Izvor: Blic
Ugovor Horgoš-Požega još je tajna
Vlada Srbije ni juče nije ispunila obećanje dato javnosti
Uslovi pod kojima je Srbija dala špansko-austrijskom konzorcijumu koncesiju na autoput Horgoš-Požega do zaključenja ovog izdanja nisu bili poznati jer Vlada Srbije nije na svom sajtu objavila ugovor, iako je to mogla da učini bez ikakvih pravnih smetnji.
Predstavnici Vlade Srbije i koncesionara sastali su se juče radi razgovora o tajnim aneksima Ugovora. U ime Vlade Srbije pregovarali su ministar finansija Mirko Cvetković, ministar za Nacionalni investicioni plan Dragan Đilas, ministar za ekonomiju i regionalni razvoj Mlađan Dinkić, ministar za infrastrukturu Velimir Ilić, kao i javni pravobranilac Milan Marković.
Na sastanku je dogovoreno da se objavi 14 od 19 aneksa ugovora u kojima su na 1.300 strana navedeni detalji ugovora. Navodno, spornih pet tiče se odnosa koncesionara i banaka koje su u njihovo ime dale garancije.
- Sve ostalo trebalo bi da bude javno, ali konačan dogovor je ostavljen za danas, posle čega bi ugovor mogao da bude objavljen na sajtu Vlade - rekao je za „Blic“ jedan od predstavnika Vlade koji je prisustvovao sastanku.

Spremni na rečima
Članovi kabineta Vojislava Koštunice su prošlog četvrtka, bar tako tvrde, po drugi put glasali da ugovor bude javan, ali se stiče utisak da su na javnost u radu spremni samo na rečima jer još nije poznato šta ugovor konkretno predviđa.
Vlada Srbije 23. avgusta odlučila je da objavi ugovor na svom internet sajtu, a to javnosti nije saopštio resorni ministar Velimir Ilić, već Zoran Lončar, njegov kolega zadužen za prosvetu. Tom prilikom su za dogovor sa austrijsko-španskim kozorcijumom oko toga šta će iz ugovora biti objavljeno zaduženi predstavnici ministarstava finansija, infrastrukture, ekonomije i kabineta ministra bez portfelja Dragana Đilasa.
Od 19 aneksa ugovora koji imaju oko 1.300 strana, tvrde u Vladi, koncesionari su se protivili objavljivanju onih koji govore o tome kako su se oni zadužili kod banaka da bi ušli u ceo posao jer je reč o njihovom poslovnom odnosu.
Te odredbe niko i nije tražio na uvid. Javnost interesuju aneksi koji govore o vrednosti ugovora, rokovima izgradnje, načinu naplate putarine, kako će biti otkupljivano zemljište, garancijama za eventualni prestanak rada na izgradnji ove saobraćajnice.

„Luis Berger“ ćuti
Sve su to delovi ugovora koji govore o odnosu Vlade Srbije i koncesionara koji ne bi smeli da budu skrivani jer govore kako se upravlja imovinom građana Srbije.
Predstavnici američke konsalting firme „Luis Berger“ koji su na tenderu Vlade Srbije pobedili i dobili pravo da sastave ugovor nisu želeli da nam kažu da li su tražili zaštitu autorskih prava, kako je tvrdio ministar infrastrukture Velimir Ilić. Umesto toga, „Blicu“ je rečeno da neke informacije ne mogu da objave bez prethodnog dogovora sa klijentom, što je u ovom slučaju Vlada Srbije.

Sporni delovi
„Iz našeg iskustva u Centralnoj i Istočnoj Evropi tokom rada na lokalnim i međunarodnim projektima, to je standardna procedura. Tu nema ničeg neobičnog i mi moramo da se ponašamo u skladu sa uslovima ugovora“, kažu u ogranku firme „Luis Berger“ zaduženom za Srbiju i navode da će o svemu obavestiti direktora operacija za Evropu kako bi mogli da utvrde koje informacije mogu da nam dostave.
Tako smo ostali uskraćeni za odgovore na pitanja da li je baš ta firma tražila da ugovor bude tajna jer je reč o autorskom delu, da li se srpska vlada obavezala da reši probleme oko otkupa zemljišta uz autoput i da li je moguće da, ako to ne učini, koncesionar može da se povuče iz posla bez ikakvih posledica...