Vesti
Politika
Mesta za svu decu mora biti
20.06.2006. 11:30
Izvor: Blic
Produžen rok za obavezni upis dece u predškolsko obrazovanje
Danas se zvanično završava upis u pripremni predškolski program, ali deca će moći da se upišu sve do početka njegove realizacije. Nedoumice oko predškolskog programa nisu otklonjene, a u pojedinim vrtićima jednostavno - nema mesta. Sigurno je i da privatni vrtići neće moći da realizuju pripremni program ako se prethodno ne verifukuju za obavljanje vaspitno-obrazovne delatnosti.

- Odredili smo 20. jun kao rok za završetak upisa samo zbog budžetskog planiranja kako bi država blagovremeno pripremila sredstva za finansiranje programa. Nijedno dete neće ostati neupisano, a i ranije je predškolskim programom, dok nije bio obavezan, bilo je obuhvaćeno više od 80 odsto mališana u Srbiji - rekla je juče za „Blic“ Milka Andrić, pomoćnik ministra za prosvetu i sport.

U Srbiji u septembru oko 78.000 mališana, rođenih od 1. marta 2000. do 1. marta 2001. godine, mora da krene u obavezni pripremni predškolski program. Program je besplatan, realizovaće se u vrtićima i školama, trajaće najmanje šest meseci, četiri sata dnevno, a nastavu će držati vaspitači. Ustanovama je ostavljeno da same odluče kada će početi da realizuju predškolski program, što znači da ne mora obavezno da počne u septembru.

Zakon o predškolskom vaspitanju i obrazovanju precizira da pripremni program mogu realizovati samo dečji vrtići čiji su osnivači republika, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave.

- Pozvali smo sve privatne vrtiće da se verifikuju za vaspitno-obrazovnu delatnost, ali do sada je samo vlasnik privatnog vrtića „Bebi Palas“ iz Beograda podneo zahtev. Mnogi dolaze kod nas, raspituju se o uslovima, uzimaju formulare, pa se nadamo da je većina shvatila da mora da se verifikuje - kaže Milka Andrić.

Međutim, pouzdano se zna da su u Beogradu, naročito u prigradskim naseljima, ali i u drugim gradovima u Srbiji, vrtići prebukirani i da nemaju mesta za prijem novih mališana. Zato će nastava u ovim vrtićima biti organizovana u kasnim popodnevnim satima, ili u obližnjim školama koje najčešće ne ispunjavaju ni minimalne uslove za rad sa predškolskolcima.

Većina vlasnika privatnih vrtića tvrdi da neće pristati da se registruju kao predškolske ustanove jer kažu da već imaju saglasnost Ministarstva prosvete za program, kadar i opremu.

- Predškolski program bi i kod nas bio besplatan i ne postoji nijedan razlog da nam se ne omogući njegova realizacija. Roditelji neće da prihvate da decu četiri sata dovode kod nas, a potom da ih vode u druge vrtiće ili škole - rekla je za „Blic“ Dušanka Tasić, predsednica Udruženja za unapređenje vaspitno-obrazovnog rada u privatnom predškolskom sektoru.