Vesti
Društvo i ekonomija
Opet političke igre oko Narodne banke
05.09.2007. 20:30
Izvor: Blic
Opet političke igre oko Narodne banke
Izmene zakona podigle tenziju
Zakon o Narodnoj banci Srbije treba da se menja, ali ne na način kako se to radi, iza leđa. Ukoliko je za izmene tog zakona zaduženo Ministarstvo finansija, bilo bi i red da ono radi na tome, a ne potpredsednik Vlade - rekao je juče Radovan Jelašić, guverner NBS.
Povodom sve češćih navoda u kojima se ističe potpuna samostalnost guvernera u vođenju monetarne politike, i najava da se radi na pripremi izmena Zakona o NBS, Jelašić ističe da su izmene ovog propisa nužne iz više razloga. Pre svega, zbog obaveze usklađivanja sa Ustavom i harmonizacijom propisa sa Evropskom unijom.
- Smatramo da nije dobro ni da postoji mogućnost zaduživanja Vlade kod NBS. Mora se jasno definisati i pitanje smene guvernera jer nije jasno po kom kriterijumu Savet utvrđuje ispunjenost uslova za prestanak funkcije, odnosno razrešenja. Ako je jedan od razloga izmene postojećeg Zakona o NBS i usklađivanje sa propisima Evropske unije bio bi red da se ona i konsultuje. A ne, da lokalni političari daju svoja mišljenja pre EU - ukazuje Jelašić.
Vlada Srbije je početkom jula, naložila Ministarstvu finansija da u saradnji sa NBS do 15. septembra pripremi izmene Zakona o NBS, ali kako kaže Jelašić, ali oni još nisu dobili poziv da se uključe u proces promene zakonske regulative.
- Prvo se lansira priča o „svemoćnom“ guverneru, a onda se, tobože, radi na „rešavanju“ tog problema, odnosno na njegovom razvlašćenju - naveo je Jelašić.
Centralna banka, inače, sama priprema predloge ovog zakona.

Guverner ili Savet?
Važećim Zakonom o NBS je precizirano da su organi NBS Monetarni odbor, guverner i Savet NBS. Monetarni odbor, koji čine guverner i viceguverneri, pored drugih nadležnosti utvrđuje monetarnu politku, a guverner je nadležan za sprovođenje odluka.
Savet NBS, sastavljen od predsednika i četiri člana, sada ima nadzornu funkciju, ali i ovlašćenje da razrešava guvernera, iako nisu precizirani razlozi za razrešenje.
- Novi Ustav Srbije predviđa da centralnom bankom rukovodi guverner i u tom najvišem pravnom aktu nigde nije navedeno da poslovi rukovođenja NBS treba da budu u nadležnosti novog organa - Saveta guvernera - ukazao je Jelašić.