Vesti
Politika
Simić i Ilić vs Crna Gora
06.09.2007. 21:00
Izvor: B92
Simić i Ilić vs Crna Gora
Odnosi zvaničnika Srbije i Crne Gore nakon jučerašnjeg postupka Velimira Ilića, dodatno su pogoršani izjavama Aleksandra Simića.
Štrajk glađu episkopa SPC Filareta preti da izazove još jedan diplomatski skandal. Savetnik Vojislava Koštunice Aleksandar Simić izneo je niz uvreda na račun Crne Gore upravo zbog Filareta. U međuvremenu, drugi ministar, Dragan Šutanovac, izjavio je da to nije stav Vlade Srbije i da se tom izjavom krši međunarodno pravo jer je Crna Gora međunarodno priznata država.
“Pravi problem je samovolja jedne kvazidržave, stvorene u naletu separatizma na prostoru bivše SFRJ, koja misli da svoju kvazidržavnost može ispraviti time što će trenirati strogoću", rekao je Simić.
"Ta država ne želi samo da izmisli naciju, jezik, da promeni pismo ili da stvori novu crkvu, već želi i da postojeće granice eparhija SPC budu u granicama te kvazidržave”, kazao je Simić za jučerašnji "Glas javnosti".
Danas, u izjavi za B92, Simić je pojasnio svoju izjavu o Crnoj Gori kao kvazidržavi: "Ona upravo oslivaka stanje država koje se još nisu kvalifikovale za civilizacijske nivoe. Jer, država koja ne poštuje ljudska prava zapisana u međunarodnim dokumentima UN i Saveta Evrope i ljudska prava koja prevazilaze suverenitet jedne države, ne može da bude država koja ima civilizacijski i kulturološki nivo kao i ostale države članice", rekao je Simić. (cela izjava u MP3 formatu na kraju ove vesti)
U međuvremenu je predsednik Srbije Boris Tadić, danas, razgovarao s mitropolitom crnogorsko-primorskim Amfilohijem o krizi nastaloj štrajkom glađu vladike Filareta. Beta prenosi da je razgovarano o načinima za prevazilaženje krize i obnavljanju "bratskih i bliskih" odnosa Srbije i Crne Gore.

Crna Gora šokirana i traži objašnjenje
U Crnoj Gori, koja je sada samostalna i međunarodno priznata država, šokirani su ovakvim ponašanjem srpskih zvaničnika i traže izvinjenje, ambasadorka uručila protestnu notu
Crnogorski zvaničnici smatraju da je Simić, svojom jučerašnjom izjavom, uvredio Crnu Goru i njene građane. Crnogorska ambasadorka u Beogradu Anka Vojvodić uručila je srpskom Ministarstvu inostranih poslova oštar protest zbog izjave savetnika premijera Srbije. Anka Vojvodić je ocenila da su Ilić i Simić napravili veliku štetu Srbiji, a ne Crnoj Gori, a u protestnoj noti je vlastima u Srbiji zamereno i zbog nenajavljenog otkazivanja posete Crnoj Gori ministra za infrastrukturu Velimira Ilića.
"Zbog budućih dobrih odnosa dve države odlučili smo se na tu vrstu protesta", rekla je ona i dodala da joj je drago što je u medijima čula da Vlada Srbije nije stala iza postupaka dva službenika Srbije. "Sve što se juče dogodilo i ono što je ponovljeno toliko puta, ne s dobrom namerom i očigledno ne slučajno, zaslužuje izvinjenje", ocenila je ambasadorka.
Ona kaže da očekuje da će "izvinjenje uslediti javno, sa visokog nivoa".
Crnogorske vlasti zabranile su Filaretu da uđe u Crnu Goru, pošto je Haški tribunal objavio njegovo ime na listi pomagača optuženima za ratne zločine kojima je zabranjen ulazak u zemlje Evropske unije.
Zbog takve odluke crnogorskih vlasti, vladika Filaret stupio je u štrajk glađu. U međuvremenu, Vlada Crne gore zatražila je od Haškog tribunala tumačenje da li Filaretu ipak treba omogućiti ulazak u tu zemlju.

Šutanovac: Izjave o kvazidržavi nisu stav Vlade
Ministar odbrane Dragan Šutanovac ocenio je da je izjava Aleksandra Simića da je Crna Gora "kvazidržava" štetna za Srbiju i njen narod i da ne predstavlja stav vlade.
Na konferenciji za novinare u Beogradu, Šutanovac je rekao da je crnogorska reakcija na tu izjavu "minimum prihvatljivog reagovanja" i dodao da bi i on tako postupio da je neko Srbiju nazvao "kvazidržavom".
On je dodao da se na taj način krši i međunarodno pravo, jer je Crna Gora međunarodno priznata država koja ima svoju zastavu ispred sedišta UN.
Šutanovac nije želeo da komentariše postupak kolege Velimira Ilića, koji je odustao od zvaničnog puta u Crnu Goru zbog toga što vladiki Filaretu nije omogućen ulazak u tu zemlju.

Ilić: Ja nosim najviša priznanja SPC i zato...
A juče se ministar za infrastrukturu Velimir Ilić okrenuo i vratio u Beograd sa pola puta do Podgorice.
Na to se odlučio posle susreta sa Filaretom, na crnogorsko-srpskoj granici, koji štrajkuje glađu na granici sa Crnom Gorom, jer mu zvanična Podgorica ne dozvoljava ulazak zbog toga što ga Hag sumnjiči za pomaganje optuženima za ratne zločine.
Ministar Ilić i cela srpska delegacija trebalo je da se sastanu sa ministrima Crne Gore povodom pregovora o izgradnji autoputa Beograd-Bar.
I dok su crnogorski zvaničnici šokirani i traže izvinjenje, Srpska narodna stranka i Demokratska srpska stranka pozdravile su Ilićev gest i optužuju crnogorsku vlast da zabranom ulaska Filaretu "zatežu" odnose sa Srbijom.
Međutim, oni su usamljeni u svojim reagovanjima, jer je većina političara šokirana Ilićevim ponašanjem i očekuju bar izvinjenje.
U međuvremenu je Ilić u izjavi Tanjugu sinoć rekao da mu odustajanjem od puta u Podgricu nije bila namera da izaziva neprijatnosti bilo kome, ali da crnogorska vlast mora da shvati da on, kao neko ko nosi najviša crkvena priznanja, drugačije nije mogao da postupi.
"Nisam hteo da napravim neku neprijatnost, jer sve tamošnje kolege ministre poštujem i uvažavam, ali oni moraju da shvate da ja nosim najviša priznanja Srpske pravoslavne crkve - Orden Svetog Save, Svetog Simenuna i Vladike Nikolaja - i da zato ne mogu da se ponašam kako hoću u odnosu na vladiku", rekao je Ilić.
On je naveo da odluka o zabrani ulaska vladici Filareta u Crnu Goru nikako nije smela da se dogodi, tim pre, jer su tamo bili dobrodošli i Hašim Tači i Agim Čeku.
Ilić je naglasio da je njegov odlazak u Crnu Goru bio važan, jer su sa njim bili i direktori nekoliko javnih preduzeća i da je tamo trebalo da se održi niz veoma važnih sastanaka o avio i železničkom saobraćaju, izgradnji autoputa i formiranju mešovite komisije dveju vlada koja bi se bavila tim pitanjem.
"Svrativši prethodno na Jabuku i videvši na granici vladiku Filareta kako sedi na stolici u snegu, istrajavajući u svojoj upornosti da mu se dozvoli da obiđe svoje vernike, videvši ljude koji mu dolaze iz Pljevalja i odasvuda..., toliko sam se razočarao da drugačije nisam mogao da postupim", kazao je Ilić.
On je rekao da je tu, na granici, shvatio da politika radi nešto svoje što nema veze s građanima Srbije i građanima Crne Gore koji su, kako je rekao, željni ljubavi, dobre saradnje, dobrih odnosa dveju država.

Đilas: Ilićev potez neće ugroziti autoputeve
Ministar u Vladi Srbije Dragan Đilas ocenio je da otkazana poseta ministra Velimira Ilića Crnoj Gori neće ugroziti izgradnju autoputa do crnogorske granice i saradnju Beograda i Podgorice.
"Ne mislim da će taj incident ugroziti strateško opredeljenje o izgradnji autoputa i saradnju Srbije i Crne Gore", rekao je za B92 Đilas, ministar bez portfelja zadužen za Nacionalni investicioni plan.
On je ocenio da je Ilićeva odluka o otkazivanju sastanka sa crnogorskim ministrom saobraćaja "pojedinačan potez jednog ministra", a ne i stav Vlade Srbije.
Prema njegovim rečima, Ilićevom podrškom vladiki Filaretu nije promenjena politika vlade Srbije prema Tribunalu u Hagu.
"Politika države prema Haškom tribunalu je jasna, ništa se ne menja", rekao je Đilas i dodao da je dobro da vladiku Filareta poseti ministar vera, a ne i drugi ministri Vlade Srbije.
On je rekao da je potez Velimira Ilića bio pogrešan i da je on trebalo da ode u Podgoricu i da na sastanku sa crnogorskim zvaničnicima ukaže i na problem vladike Filareta, koji jedino razgovorom i pregovorima može da se reši.
On je ocenio da, iako Filaret "ima svoju zanimljivu istoriju" iz perioda pre nego što je postao mileševski vladika, nema nijednog materijalnog dokaza da je u manastiru Mileševi skrivao haške optuženike.