Vesti
Politika
Izvinjenje Crnoj Gori
07.09.2007. 12:00
Izvor: B92
Izvinjenje Crnoj Gori
Božidar Đelić izvinio se juče Crnoj Gori zbog izjava savetnika premijera Aleksandra Simića. Roćen u Beogradu.
Potpredsednik Vlade Srbije je za B92 sinoć rekao da je upućivanje protestne note minimum reakcije Crne Gore i ističe da bi isto uradila i Srbija kada bi je neko nazvao kvazidržavom.
On je istakao da Srbija mora da gradi dobre odnose sa susedima čak i kada joj se ne sviđa neki od njihovih poteza.
"Vlada Republike Srbije i Srbija priznaju Crnu Goru kao državu. Mi je poštujemo i gradimo dobrosusedske odnose sa Crnom Gorom. To je politika Vlade Republike Srbije, a sve ostalo su neki lični staviovi i ni na koji način Vlada Rep Srbije ne želi da omalovažava ili na bilo koji način uvredi građane Crne Gore", kazao je Đelić za B92.
Na konstataciju novinara B92 da je ambasadorka Crne Gore uputila protesnu notu i rekla da očekuje izvinjenje i na direktno pitanje da li bi on bio spreman da se izvini zbog onog što se čulo, Đelić je kazao:
"Evo, ja se izvinjavam Crnogorcima", kazao je on.
Ceo skandal izbio je zbog slučaja vladike Filareta koji štajkuje glađu jer mu je, zbog sumnje da pomaže haške begunce, zabranjeno da uđe u Crnu Goru.

"Ne očekujem izvinjenje Koštunice"
Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica zatražio je od najviših zvaničnika Evropske unije da pomognu u pronalaženju rešenja da se vladiki mileševskom Filaretu dozvoli da uđe u svoju eparhiju u Crnoj Gori, rečeno je sinoć agenciji Beta u kabinetu predsednika Vlade.
Kako se navodi u poruci Koštunice, time bi se prekinuo štrajk glađu koji može da ima nesagledive posledice.
Svetozar Marović ne očekuje izvinjenje Vojislava Koštunice Crnoj Gori zbog izjava Aleksandra Simića o toj zemlji kao kvazidržavi.
Srpski premijer Vojislav Koštunica neće uputiti izvinjenje Crnoj Gori zbog uvreda koje je na račun Crne Gore uputio njegov savetnik Aleksandar Simić , saopštio je bivši predsednik državne zajednice Svetozar Marović.
Marović je podržao državne organe Crne Gore koji su zabranili Filaretu ulazak u Crnu Goru.
Komentarišući uvrede na račun Crne Gore od strane savetnika premijera Srbije Aleksandra Simića i ostalih događaja vezanih za štrajk glađu episkopa Filareta i gest ministra Velimira Ilića, potpredsednik Demokratske partije socijalista Svetozar Marović je ocenio da se između ostalog radi o očiglednom sukobu tajne i javne politike, a što se ogleda u javnom izražavanju želje da Srbija bude deo Evropske zajednice, a istovremeno se ne poštuju pravila.
Marović je u intevjuu televiziji IN pojasnio zašto Filaret ne može da uđe u Crnu Goru.
"Episkop srpske crkve Filaret se mora suočiti sa činjenicom da Crna Gora ima obavezu prema građanima koji većinski žele evropski put, a evropski cilj podrazumjeva obaveze od kojih je jedna ograničenje kretanja osobama za koje se sumnja da pomažu optužene za ratne zločine", rekao je Marović.
Marović je ocenio da Filareta na granici ne posećuju toliko crkveni velikodostojnici, koliko, kako je rekao, politički velikodostojcnici, konstatujući da i pojedine ličnosti iz srpske crkve, kao mitropolit Amfilohije, znaju da slučaj Filareta ne predstavlja pitanje verskih sloboda.
Crnogorska vlada na poslednjoj sednici nije raspravljala o štrajku glađu episkopa Filareta, a rečeno je da se naziru moguća rešenja te situacije.
Rešenje koje se najčešće pominje je da Filaret uđe u Crnu Goru pod policijskom pratnjom i to u slučaju da Haški tribunal ili Evropska unija obaveste Crnu Goru da su na neki način iz dokumenata o ograničenju kretanja pomagačima ratnih zločinaca izuzeli Filareta.

Roćen u Beogradu
Ministar inostranih poslova Crne Gore Milan Roćen doputovaće danas u posetu Srbiji, čiji je termin ranije usaglašen s domaćinom, ministrom spoljnih poslova Srbije Vukom Jeremićem.
Pored susreta sa ministrom Jeremićem, sa kojim će potpisati Protokol o saradnji dva ministarstava, ministar Roćen će imati susrete i sa drugim srpskim zvaničnicima, navedeno je u saopštenju Biroa za odnose s javnošću Vlade Crne Gore.