Vesti
Politika
Skupština nastavila rad
11.09.2007. 20:30
Izvor: B92
Skupština nastavila rad
Skupština Srbije, posle više od mesec dana letnje pauze, nastavila je rad raspravom o državnoj reviziji, Cefti i drugim zakonima.
Vanredna sednica je zakazana na zahtev vladajuće većine, a predsednik Skupštine ponovo je najavio da će poslanici, sad već odmorni, danonoćno raditi kako bi usvojili sve neophodne zakone. U toku je rasprava o izmenama Zakona o državljanstvu, a ministar Dragan Jočić je najavio da će izmene omogućiti da građani Crne Gore lakše dobiju državljanstvo Srbije.
Poslanici treba da izaberu članove Saveta Državne revizorske institucije, da ratifikuju Sporazum o slobodnoj trgovini Cefta, da razmatraju Predlog zakona o putnim ispravama, kao i izmene i dopune Zakona o državljanstvu Srbije.
Razmatraće i Predlog za izmenu Zakona o sprečavanju nasilja na sportskim priredbama, izmene Zakona o duvanu i Predlog zakona o potvrđivanju Protokola iz Kjota, uz okvirnu konvenciju Ujedinjenioh nacija o promeni klime.

Jočić: Za CG lakše srpsko državljanstvo
U Skupštine Srbije u toku je rasprava o izmenama Zakona o državljanstvu.
Izmene je obrazložio ministar unutrašnjih poslova Dragan Jočić, koji je rekao da će državljani Crne Gore koji su 3. juna 2006. godine imali prebivalište u Srbiji pod olakšanim uslovima moći da steknu srpsko državljanstvo bez odricanja od crnogorskog državljanstva.
On je rekao da su nakon osamostaljivanja Crne Gore, crnogorski državljani u Srbiji postali nedržavljani i dodao da se zakon mora izmeniti kako bi se njima omogućilo dobijanje državljanstva Srbije pod olakšanim uslovima.
"Crnogorsko državljanstvo je strano državljanstvo. Na ovaj način se omogućava crnogorskim državljanima u Srbiji, kojih ima oko 250.000, da mogu biti primljeni u državljanstvo Srbije, što nije uslovljeno brisanjem sadašnjeg državljanstva", rekao je Jočić.
Ministar je istakao i da se predloženim izmenama u potpunosti ta oblast usklađuje sa novim ustavom Srbije.

Dačić: Svim Srbima državljanstvo
Šef poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić kaže da će socijalisti podneti amandman kako bi se svim Srbima, bez obzira na mesto prebivališta, omogućilo da dobiju srpsko državljanstvo.
On je rekao izmenama Zakona o državljanstvu ne treba prilaziti stranački jer je to "nacionalno i državno pitanje".
On je sa skupštinske govornice istakao da će socijalisti podržati izmene Zakona o državljanstvu samo ako se prihvate zahtevi Srba iz Crne Gore, odnosno da državljani Srbije koji imaju prebivališite u Crnoj Gori mogu da dobiju crnogorsko državljanstvo ako to žele, pod istim uslovima koji važe za Crnogorce u Srbiji.
To je odnos reciprociteta za koji se zalažemo, objasnio je Dačić.

Državljanstvo, partiotizam i porezi
Povodom Predloga za izmenu zakona o državljanstvu, koji se danas razmatra u Skupštini, rasprava ponovo nije prošla bez sukoba oko "patriotizma".
Zamenik šefa poslaničke grupe radikala Aleksandar Vučić rekao je da se izmenama i dopunama Zakona o državljanstvu nagrađuju "separatisti" koji su radili na štetu Srbije.
On je najavio da će ta stranka podneti amandman da se državljaninom Srbije smatra i državljanin druge države, pripadnik drugog naroda, ako potpiše izjavu da Srbiju smatra svojom državom.
"Mi ovim Zakonom određujemo odnos prema našem narodu, kako bi Srbi koji žive van granica Srbije mogli bar da se pohvale da imaju srspko državljanstvo", kazao je Vučić i najavio da će u Skupštinu doći i predstavnici Srpske liste iz Crne Gore.
Lider LDP-a Čedomir Jovanović najavio je da ta stranka neće glasati za Zakon i ukazao da se problem državljanstva mora rešiti u dogovoru sa crnogorskom državom, koja tom problemu pristupa na drugačiji način od Srbije.
Jovanović je upozorio da "Srbija, menjajući Zakon bez dogovora sa Crnom Gorom, šalje poruku da je nezavisnost te države samo privremeno stanje, a cenu takve nerealne politike uvek plaćaju Srbi".
Lider LDP-a je kazao i da, ako neko preuzima državljanstvo Srbije, treba da preuzme i određene obaveze, kao što je plaćanje poreza, jer "ova država ne može da bude samo njihov servis".
On je ocenio da je srpski narod u Crnoj Gori ostavljen sam sebi i da u Srbiji podršku neće naći.
Vučić je doveo u pitanje Jovanovićev patrioizam, navodeći da se Srbi iz Crne Gore ne smeju odbacivati i da bi amandmanom SRS "nešto malo za njih bilo učinjeno".
Jovanović je pozvao radikale da se bore za Srbe u Crnoj Gori, ali je ponovio da se njihovi interesi ne mogu zaštititi bez dogovora za vladom Crne Gore i uspostavljanja ekvivalentih rešenja.
Predloženim izmenama Zakona o državljanstvu regulisalo bi se državljanstvo crnogorskih građana posle raspada državne zajednice, tako što bi oni građani koji su 3. juna 2006 godine imali prebivaliste na teritoriji Srbije državljanstvo dobili uz pismenu izjavu da se smatra državljaninom Sbije i uz zahtev za upis u evidenciju državljana Srbije.