Vesti
Društvo i ekonomija
Srbija oštećena, a Podgoričani podnose tužbu
11.09.2007. 20:30
Izvor: Blic
Srbija oštećena, a Podgoričani podnose tužbu
Radnici beogradskog preduzeća za proizvodnju ortopedskih pomagala „Rudo“ iz organizacione jedinice Podgorica, uvereni da su prodajom tog preduzeća oštećeni i oni i budžet Srbije, odlučili su da presaviju tabak i tuže Agenciju za privatizaciju Republike Srbije.
Argument za tužbu je da je Agencija za privatizaciju to preduzeće prodala po višestruko nižoj ceni od realne, a pokriće za tu tvrdnju je da sama zgrada „Rudog“ u Podgorici vredi 1,7 miliona evra, a celo „Rudo“ sa oko 8.000 kvadrata u Srbiji i izuzetno dobrim poslovnim performansama, gazda Nikola Đivanović je kupio za 153 miliona dinara (1,9 miliona evra), sa plaćanjem na rate tokom narednih šest godina.
U Agenciji za privatizaciju, naravno, nemaju komentar. „Rudo“ je izneto na prodaju, a početna cena je, kao i za sva koja se nude metodom aukcije, bila na ravni petine procenjene odnosno korigovane knjigovodstvene vrednosti. Procenjena vrednost „Rudog“, koju radi privatizacioni savetnik i koji je, kažu, za tu računicu odgovoran, glasila je na 538 miliona dinara (6,7 miliona evra). Kad se oduzme petina, dobija se početna cena „Rudog“ od 107 miliona dinara, a godišnji obrt „Rudog“ je u prethodnoj godini bio oko 160 miliona evra.
Kada je krenula aukcija, nadmetanje je okončano već na ceni od 153 miliona dinara, iako je bilo pet kandidata. Među četvoricom učesnika u nadmetanju za „Rudo“, koji su se vodili kao konkurenti Đivanoviću, bio je i njegov kolega iz faze kada su obojica radili kao savetnici ustrojstva srpskih finansija - Madžid Pajić.
Dokaza da je posredi bio dogovor učesnika, naravno nema. Nije bilo ni sumnje, jer da jeste, direktor Agencije za privatizaciju bi, budući da ima takva ovlašćenja, odmah poništio nadmetanje. Takvih primera je do sada bilo dosta.
U Podgorici radnici „Rudog“ strahuju da će im Đivanović ugasiti firmu, odnosno zgradu preknjižiti na svoje ime, i onda joj promeniti namenu, staviti je u funkciji nekretnine izuzetnih tržišnih performansi, a njima podeliti radne knjižice. Tu zgradu su, navode, oni pravili, a ne da im sada lebdi otkaz, već za razliku od svojih kolega u Srbiji, nisu dobili ni akcije.

Ko je Nikola Đivanović
Srpskoj javnosti ovaj 45-godišnjak je poznat kao savetnik guvernera NBJ u periodu kada je u toj stolici bio Mlađan Dinkić, potom kada je Mlađan Dinkić bio u stolici ministra finansija, ovaj je bio, takođe, savetnik u tom ministarstvu, a sa resorom izrade infrastrukture za instituciju koja se zove nacionalna korporacija za osiguranje stambenih kredita. Onda je neko vreme, odnosno sve do neki mesec pred ovu aukcije vodio tu državnu instituciju, bio predsednik Korporacije za osiguranje stambenih kredita. Sam Đivanović sebe predstavlja kao britanskog poslovnog čoveka. Celi vek je proveo u Londonu, tamo ima firmu JKP specijalizovanu za poslove za nekrentinama, a ovo što je radio u Narodnoj banci i Ministarstvu finansija je bio, kategoričan je, samo njegov volonterski doprinos. Zanimljivo je da je Đivanović tog istog dana kada je pazario „Rudo“, pazario i lanac beogradskih bioskopa „Beograd film“.