Vesti
Društvo i ekonomija
"U nauci najjači ljudski resursi"
12.09.2007. 12:00
Izvor: B92
"U nauci najjači ljudski resursi"
Trenutna ulaganja u nauku su skromna, infrastruktura je bolja, ali nije sjajna, kaže ministarka nauke.
Najbolje u srpskoj nauci su ljudski resursi, izjavila je Ana Pešikan, na konferenciji na kojoj su predstavljeni rezultati ovog ministarstva u prethodna tri meseca. Predstavljajući aktivnosti svog ministarstva, ministarka je podsetila da je Srbija postala punopravni član evropske zajednice u oblasti nauke.
Time je stvorena mogućnost da istraživači imaju pristup evropskom fondu koji iznosi 50 milijardi evra za nekoliko narednih godina.
"Naša orijentacija je da dugoročno gledamo da se podiže kriterijum naučnih istraživanja, ali i da to prate finansijska ulaganja u nauku. Veliki deo je urađen kroz nabavku opreme, a sada se razmišlja o nabavku nove opreme", kaže ona.
Cilj Ministarstva je da nauka postane prioritet ovog društva, kako bi se, kao i u ostalim razvijenim zemljama, kroz naučna istraživanja i projekte razvijala i Srbija.
Ministarka dodaje da se samo uz veće investicije može da se očekuje pomak. "Jako je važno da se u budžetu izborimo da to izdvajanje ne bude manje nego što je platformom Vlade saopšteno, da se do 2010. godine dođe do jedan odsto. To je ogroman korak", objašnjava ona.
Ministarka je dodala da je do sada dodeljena 501 stipendija za magistarske i doktorske studije, a da se priprema finansijska i pravna regulativa kako bi i naučnici imali pravo na nacionalne penzije.
Ministarstvo nauke pokrenulo je inicijativu za dodelu nacionalnih penzija zaslužnim naučnicima, koji po završetku radnog veka odu u penziju, rekla je danas ministarka nauke Ana Pešikan.
Naučnici su posle odlaska u penziju još aktivni i njihovo stečeno znanje je dragoceno za razvoj nauke, rekla je Pešikanova, dodajući da se, poput penzija za sportiste, priprema pravna regulativa i kriterijumi za dodelu stipendija naučnicima. Prve penzije mogle bi biti isplaćene, kako je navela, 2008. godine.
Takođe, u toku je izrada baze podataka o našoj akademskoj dijaspori, sistematsko, usaglašeno rešenje sa tačnim podacima koliko je naših ljudi obuhvaćeno pojmom "odliv mozgova", rekla je ona.
"Nemamo ni bazu koliko je to ljudi", rekla je ona, ističući da se pominje od 150.000 do 500.000 mladih naučnika.
U planu je i veće zapošljavanje mladih naučnika, posebno stipendista Ministarstva, koje je do sada dodelilo 501 stipendiju za magistarske i doktorske studije u mesečnom iznosu od 24.000 dinara za svakog studenta.
Na konferenciji za novinare rečeno je da su istraživačima plate povećane za šest odsto, kao i da je završen proces akreditacije naučno-istraživačkih organizacija, i da je u toku nastavak jednog od važnih započetih poslova - rad na popularizaciji nauke.
Urađen je i pravilnik o vrednovanju i iskazivanju rezultata istraživača, u toku je izrada registra naučno-istraživačkih organizacija, a otvara se i novi konkurs za projekte iz tehnološkog razvoja i inovacija, rečeno je na skupu.