Vesti
Politika
Danas stav o izborima na Kosovu
12.09.2007. 20:30
Izvor: B92
Danas stav o izborima na Kosovu
Premijer Srbije kaže da će danas biti poznat stav o učešću Srba na kosovskim izborima, na koje se prijavljuje do večeras u ponoć.
Vojislav Koštunica izjavio je u Briselu da će Beograd danas, posle konsultacija Vlade i predsednika Srbije, izneti stav o učešću Srba na kosovskim izborima. "Ponovo razmatramo situaciju vezanu za izbore, očekujemo da ćemo posle konsultacija Vlade i predsednika imati jasno saopštenje o stavu po tom pitanju", izjavio je Koštunica.
"Na Kosovu nije bilo dovoljno lokalnih, opštinskih reformi niti promena u položaju Srba i pripadnika drugih nealbanskih zajednica na Kosovu. Nije bilo ni povratka raseljnih, iako je to garantovano rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija", rekao je Koštunica.
Ipak, prema najavama iz Vlade, stav će, verovatno, biti negativan, a neke stranke kosovskih Srba već su najavile bojkot izbora.
Ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić izjavio je juče da je državni vrh, posle svestranog razmatranja, zaključio da nisu ispunjeni uslovi da Srbi izađu na izbore na Kosovu. On je rekao da će konačna odluka o tome da li Srbi treba da izađu na izbore biti doneta vrlo brzo, narednih dana.
"Državni vrh Srbije razmatrao je poslednjih dana pitanje učešća Srba na pokrajinskim izborima na Kosovu i Metohiji. Posle više sastanaka i svestranog razmatranja pitanja, donet je zaključak da nisu ispunjeni uslovi da Srbi učestvuju na pokrajinskim izborima", kaže on.
"To je za sada preporuka, da uslovi nisu ispunjeni, a konačna odluka o tome biće doneta za nekoliko dana", kaže Samardžić.

"Mrzovolja i nekooperativnost"
Uoči prethodnih izbora na Kosovu, u novembru 2004, došlo je do raskola u državnom vrhu Srbije, između vlade Vojislava Koštunice, koja je pozvala Srbe da ne izađu na izbore, i predsednika Srbije Borisa Tadića, koji je to učešće podržao.
Na izborima su ipak učestvovale dve srpske liste, čiji su predstavnici i ušli u parlament Kosova.
Komentator NIN-a Stevan Nikšić podseća da su pre tri godine gotovo sve najveće stranke, sem DS-a i Tadića, bile protiv učešća Srba na izborima i da ih je velika većina kosovskih Srba poslušala. On kaže i da je Samardžićeva izjava signal mrzovolje i nekooperativnosti vlasti u Srbiji.
"SAD i Evropa i čitav svet gledaju šta radi Beograd i očekuju da vide da li je Beograd iskren u tvrdnji da želi kompromis i stabilnu situaciju, a to podrazumeva i neku vrstu saradnje s tamošnjim albanskim življem. Ovakvi pozivi svedoče upravo nešto drugo, različito od onog što Beograd želi da predstavi svetu", kaže Nikšić.

"Istrčavanje ministara"
Oliver Ivanović, lider Srpske liste za Kosovo i Metohiju, kaže da Lista o izlasku na izbore nije raspravljala. "Srpska lista nije donela stav da ne izađe na izbore, mi se u poslednjem trenutku možemo pojaviti kao kandidat na izborima", navodi on.
"Mi imamo mesto na izbornoj listi jer je predviđeno da stranka koja ima predstavnika u parlamentu može i bez potpisa i posebne najave da se kandiduje na izborima", kaže on.
"Dakle, Srpska lista još nije donela odluku, odluka će biti teška zbog izjave ministra Slobodana Samardžića. To istrčavanje ministara iz redova Demokratske stranke Srbije nije dobro i ne može doneti ništa dobro, a stav da se ne izađe na izbore Srbi čitaju kao poruku da odu sa Kosova, a ako ne izađu na izbore ostaće bez ikakvog uticaja na politički život na Kosovu", kaže on.
"Poruka o izlasku na izbore nosi određenu odgovornost. Ako nekome kaže da treba da ostane na Kosovu, onda mu, logično, morate reći da učestvuje na izborima, a time i u političkom životu na Kosovu. Imam utisak da najznačajnije nacionalno pitanje rešava samo jedna stranka, što je nedospustivo", kaže on.

Parlamentarne stranke različito o učešću
Šefica Poslaničke grupe Demokratske stranke u Skupštini Srbije Nada Kolundžija izjavila je da ta stranka neće upućivati poruku Srbima pre no što postigne dogovor s koalicionim partnerima.
"Stav DS-a je takav da iz Srbije treba da stigne jedinstvena poruka, dakle mi nećemo javno upućivati poruke pre nego što postignemo dogovor. Mislim da je za Srbe sa Kosova najgore da iz Beograda dobiju različite poruke, što se i do sada pokazalo", kaže ona.
Lider Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović kaže da Srbi sa Kosova nisu imali nikakvu korist od bojkota izbora 2004. i da su izbori jedina prilika za prevazilaženje razlika između Srba i Albanaca na Kosovu.
"Ja želim da jasnim jezikom pozovem Srbe sa Kosova i uputim ih ka kosovskim institucijama kao mestu na kom oni jedino mogu rešavati svoje probleme jer je očigledno da ti problemi neće biti rešeni kroz poremećene odnose Beograda i Prištine, niti će štetu za probleme koji su ostali nerešeni snositi beogradska vlast, već isključivo oni i njihove porodice na Kosovu", kaže Jovanović.
Dragan Todorović iz Srpske radikalne stranke poručio je Srbima da "nipošto ne izađu na izbore". "Srbi pod okupacijom pod kojom su na na Kosovu i Metohiji ne treba da učestvuju na izborima. Uslovi za izbore za Srbe ne postoje, o tome apsolutno ne može da se govori, i mi im ponovo savetujemo da ni po kakvu cenu ne učestvuju na tim izborima", kaže on.