Vesti
Društvo i ekonomija
Gauen: Bez zemalja zapadnog Balkana EU nije kompletna
21.06.2006. 08:00
Izvor: Danas
Gauen: Bez zemalja zapadnog Balkana EU nije kompletna
O uslovima poslovanja sa Velikom Britanijom na seminaru u Privrednoj komori Srbije
Ambasador Velike Britanije u Beogradu Dejvid Gauen izjavio je juče u Privrednoj komori Srbije, na seminaru "Kako poslovati sa Velikom Britanijom" da je za šest godina od početka tranzicije napravljeno dosta reformskih poteza u Srbiji, ali i da "11 godina posle Srebrenice, haški optuženici Radovan Karađić i Ratko Mladić još nisu uhapšeni", što je, kako podseća, dovelo do prekida pregovora sa Evropskom unijom.
- Naš stav je da zemlje zapadnog Balkana treba da postanu članice EU jer bez učešća ovog regiona koji je istorijski i kulturni deo Evrope, EU nije kompletna. Mi možemo da pružimo finansijsku i intelektualnu podršku, ali zemlje koje hoće da uđu u EU moraju da dokažu da su spremne da prihvate i da se pridržavaju uslova i Kopenhagenskih kriterijuma - istakao je Gauen.
On je naglasio da Velika Britanija daje snažnu podršku transformaciji Srbije kako bi ona postala moderna država koja prihvata vrednosti EU. Gauen je podsetio da sektor za međunarodni razvoj odobrava svake godine po tri miliona evra za podršku strukturnim promenama, a Velika Britanija učestvuje i u evropskoj pomoći koja iznosi oko 28 miliona evra - istakao je Gauen.
Prema rečima Predraga Bubala, ministra privrede u Vladi Srbije, u toku je realizacija nekoliko ozbiljnih projekata koji se ostvaruju u saradnji sa britanskim investitorima. On je podsetio da je u postupku kupovina kompanije Magnohrom od strane britanskih investitora. Komentarišući činjenicu da udeo usluga u BDP raste, Bubalo je ukazao na podatak da udeo poljoprivrednog sektora i ribarstva u Velikoj Britaniji učestvuje sa 1,7 odsto u BDP dok udeo aerodroma Hitron u Londonu dostiže 1,9 odsto, što bi moglo da posluži kao dobar primer za Srbiju.
Slobodan Milosavljević, predsednik Privredne komore Srbije, rekao je da ekonomski odnosi između Srbije i Velike Britanije imaju trend rasta, kao i da je na srpskom tržištu prisutno sve više britanskih investitora.
- U Srbiji predstoji privatizacija javnog, energetskog, telekomunikacionog, saobraćajnog odnosno infrastrukturnog sektora i siguran sam da bi građani Srbije u tom procesu kao učesnike voleli da vide britanske investitore - naglasio je Milosavljević.
Najveći britanski investitor u Srbiji je kompanija Britiš amerikan tobako koja je kupila duvansku industriju u Vranju. Mihailo Crnobrnja, direktor za korporativne i regulatorne poslove BAT za jugoistočnu Evropu, rekao je da je za tri godine proizvodnja u DIV povećana četiri puta dok je tržišno učešće poraslo sa 17 na 28 odsto.

Isti tretman i za strane investitore

- Srbija mora da raščisti sa nasleđem lošeg ekonomskog upravljanja iz devedesetih. Razočaravajući je podatak da je dostignuto samo 65 odsto bruto domaćeg proizvoda iz 1989. godine. U tom kontekstu važno je da se privatizacija nastavi i da se proširi i na državne kompanije. Neophodno je uspostaviti vladavinu prava koja će osigurati jednak tretman stranih i domaćih investitora, pre svega, u javnom sektoru - naglasio je Gauen i ukazao na probleme u vezi sa korupcijom, pravosuđem i komplikovanom birokratskom procedurom.