Vesti
Društvo i ekonomija
Kostreš traži obeštećenje - obilaznicu i magistralu16.09.2007. 14:00
Izvor: Glas javnosti

Predsednik IO Vojvodine ne odustaje od zahteva da se objavi celi ugovor o koncesiji
Bojan Kostreš, predsednik Izvršnog veća Vojvodine, ponovo će tražiti od Vlade Srbije da objavi ceo ugovor o koncesiji za izgradnju autoputa Horgoš - Požega, uključujući i sve anekse, ukoliko najkasnije do četvrtka ona to sama ne bude uradila. Osim toga, Kostreš će, kako kaže, preduzeti i sve pravne mere kako bi javnost konačno imala uvid u uslove pod kojima je špansko- austrijskoj firmi FCC dat tako veliki posao, od oko 1,5 milijardi evra. Kostreš, međutim sada ne insistira na raskidanju koncesije, već nudi i alternativu u obliku odštete severnoj pokrajini.
- Još nije kasno da se raskine ugovor bez veće štete, ali ako ostane na snazi, Skupština Vojvodine je donela odluku, prema kojoj očekuje obeštećenje od Vlade Srbije tako što bi finansirala izgradnju obilaznice oko Fruške gore sa četiri trake i Bačke magistrale, koja bi išla od mađarske granice preko Kikinde i Zrenjanina do Pančeva. Ta dva projekta, zajedno sa izgradnjom trake od Horgoša do Novog Sada, koštala bi nešto manje nego što će Vojvodina izgubiti od putarine za vreme trajanja koncesije - tvrdi Kostreš.
Prema njegovim rečima, Izvršno veće Vojvodine formiralo je komisiju, koju čine predsednik pokrajinske vlade sa sekretarima za privredu, finansije, upravu i propise, koji trenutno izučavaju ugovor, ali sa polazištem da on nije u skladu sa interesima Vojvođana. Kostreš kaže da nije upoznat sa spornim odredbama ugovora poput ukupne vrednosti posla ili širine koncesionog pojasa i nadležnosti nad njim, ali smatra da je „evidentno da će više novca biti izneto iz Vojvodine nego što će joj biti dato“.
- Vlada Srbije formirala je sličnu komisiju kao što je naša i sada nas očekuju pregovori o tome kako će se sprovesti obeštećenje - kaže Kostreš, dodajući da ne želi da po svaku cenu vrši pritisak na vladu, što je razlog zbog kojeg će Koštuničinom kabinetu dati vremena do četvrtka da obelodani ugovor.
Komentarišući inicijativu poslanika G17 plus Nikole Novakovića, da bi trebalo formirati nezavisnu komisiju međunarodnih revizora, koja bi ispitala ugovor, Kostreš je istakao da „nema ništa protiv“ i da bi to bilo dobro, ali samo ako bi „komisija bila stvarno nezavisna i ako bi je zajednički izabrale republička i pokrajinska vlada“.
- Ta komisija mogla bi da utvrdi da li je taj ugovor štetan ili dobar za Srbiju, ali ne treba da utvrđuje koliko će novca biti odneto iz Vojvodine, jer se to vidi golim okom - zaključio je Kostreš.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…