Vesti
Politika
Odlaganje sve realnije
19.09.2007. 12:00
Izvor: Blic
Odlaganje sve realnije
Uskoro pregovori DSS i DS oko termina izbora
Sukob Demokratske stranke i Demokratske stranke Srbije juče je dostigao vrhunac. Demokrate su, kako saznaje „Blic“, juče poručile da će predsednik Skupštine Oliver Dulić raspisati izbore ako ne budu usvojeni zakoni koji omogućavaju održavanje predsedničkih izbora. Sa druge strane, DSS nema nameru da glasa za zakone o odbrani, vojsci i predsedniku republike koji bi se našli na dnevnom redu pred poslanicima. Iako su u ovom trenutku stavovi dve strane potpuno suprotni, po svemu sudeći, jedini izlaz biće odlaganje izbora izmenama Ustavnog zakona.
- Dulić čeka da dobije povod da raspiše izbore. Njegovo tumačenje bi bilo da, s obzirom na to da nisu usvojeni zakoni iz Ustavnog zakona, on mora da postupi po odredbi koja kaže da izbori moraju da budu raspisani najkasnije do 31. decembra - kaže naš sagovornik.
Problem je u činjenici da u Republičkoj izbornoj komisiji većinu imaju članovi DSS, SRS i SPS. Demokrate žele novi sastav RIK, ali i u njemu bi iste stranke imale većinu. Demokrate se plaše da bi u slučaju da dogovora o izborima nema, mogla da se dogodi opstrukcija izbornih radnji kao što su ažuriranje biračkih spiskova i slično. Drugim rečima, i da demokrate raspišu izbore, DSS bi opstrukcijom mogao da ih dovede u poziciju da ne mogu da ih i održe.
Naš izvor iz DSS kaže da je na sednici Glavnog odbora u subotu doneta odluka da se stavi veto na raspisivanje predsedničkih izbora do kraja godine.
- Možemo samo da se dogovorimo o promeni Ustavnog zakona - kaže naš sagovornik iz ove stranke.
Poslanik DS Boško Ristić ocenio je juče da ne postoje razlozi za odlaganje izbora u Srbiji, ali i naveo da je „teoretski moguće promeniti Ustavni zakon u Skupštini, ali da je potrebno da se oko toga slože svi politički akteri“.
Trenutno konfrontiranje dve najjače stranke demokratskog bloka zato više liči na pokušaj što boljeg pozicioniranja pred pregovore koji će uslediti vrlo brzo.
I opozicija nema ništa protiv promena Ustavnog zakona. Poslanik SPS Žarko Obradović ocenio je da bi parlamentarne stranke trebalo da se dogovore o datumu raspisivanja izbora i naveo da su i oni spremni da podrže promene Ustavnog zakona.
- Ukoliko je u pitanju interes vezan za budući status Kosova i Metohije, Ustavni zakon može da bude promenjen - rekao je Obradović.
Jedino je potpredsednik SRS Dragan Todorović izjavio da će radikali učestovati na predsedničkim izborima kada budu raspisani. Todorović je novinarima u Skupštini rekao da za eventualno odlaganje izbora mora da se nađe zakonsko rešenje. „Ne možemo da dođemo u situaciju da se izbori odlože, osim ukoliko se to ne uradi na zakonit način“, rekao je Todorović.
Portparol DSS Branislav Ristivojević izjavio je da u trenutku kada preti opasnost od jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova cela Srbija treba da se ujedini u odbrani državnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta, a ne da ide na predsedničke izbore. On je naveo da je primetio da i funkcioneri DS i SRS ponavljaju da treba raspisati predsedničke izbore i da to treba da urade jer imaju većinu u Skupštini za izglasavanje zakona neophodnih za raspisivanje izbora.
- DSS smatra da takva politika nije u interesu Srbije - zaključio je portparol DSS.