Vesti
Politika
Tadić: Teški pregovori nova šansa za kompromis
25.09.2007. 12:00
Izvor: Mondo
Tadić: Teški pregovori nova šansa za kompromis
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je u ponedeljak uveče u Njujorku da predstojeći direktni pregovori Beograda i Prištine predstavljaju novu šansu za postizanje kompromisnog rešenja za Kosovo, i do 10. decembra.
"Čekaju nas ozbiljni razgovori, ozbiljni pregovori i verujem da ćemo 28. septembra otvoriti i neka pitanja koja do sada nismo otvarali zajedno sa predstavnicima albanske strane i mislim da imamo izvesnu šansu da se nadje kompromisno rešenje i do 10. decembra", rekao je Tadić Radio-televiziji Srbije.
On je takodje izrazio uverenje da "postoji kud i kamo bolja volja i otvoreniji pristup kompromisnom rešenju za Kosovo".
Ocenjujući da je ovo "sasvim sigurno" delikatna faza procesa rešavanja kosovskog pitanja, Tadić je rekao da su "povećana očekivanja".
"Mislim da Evropa nastupa sa izrazito velikim očekivanjima kako bi se postiglo kompromisno rešenje", ocenio je srpski predsednik.
"Visoko cenim poziciju (izaslanika EU u posredničkoj trojci Volfganga) Išingera, mislim da se stvara nova šansa da se postigne kompromisno rešenje", ocenio je predsednik Tadić.
"Biće to vrlo teški razgovori, prvi direktni razgovori u ovoj novoj rundi. Biće to razgovori koji se dešavaju ovde, u Njujorku, na neki način u blizini UN gde je i započet proces o Kosovu i Metohiji, a na kraju taj proces mora da se i završi u UN", rekao je Tadić.
Glavna poruka srpske delegacije biće, kako je istakao, da Srbija ne želi da odustane od suvereniteta i teriterijalnog integriteta nad Kosovom, ali da želi da postigne kompromisno rešenje.
Tadić se založio za rešenje koje će "jedan spor srpskog i albanskog naroda koji traje više decenija rešiti na najbolji način i stvoriti novu perspektivu, evropsku perspektivu, i za sve otale narode na prostoru Balkana".
On je dodao da je "sve više zemalja i sagovornika koji pitanje rešavanja budućeg statusa Kosova i Metohije gledaju iz druge perspektive, i da je svima jasno da nije jednostavno uspostaviti unilateralnu nezavisnost Kosova ili da treba zaobići pregovore".
"Sve više je zemalja koje smatraju da tom pitanju treba prići sa mnogo više ozbiljnosti. Ukoliko bi Kosovo postalo nezavisno, medjunarodni pravni poredak bio bi sasvim drugačiji. To bi otvorilo perspektive mnogim destruktivnim političkim procesima u svetu - regionu Crnog mora i jugoistočne Evrope, a to nikom ne bi bilo od koristi. Zato mislim da postoji jača volja i otvoreniji pristup za bolje rešenje za budući status Kosova", zaključio je predsednik Tadić.
Tadiću, koji će se u četvrtak obratiti Generalnoj skupštini UN, u sredu će se pridružiti premijer Koštunica, pred zasedanje Kontakt grupe i posredničke trojke i direktne pregovore Beograda i Prištine, u petak, 28. septembra.