Vesti
Društvo i ekonomija
Srpsko oružje u Mjanmaru sa američkom dozvolom
03.10.2007. 20:00
Izvor: Politika
Srpsko oružje u Mjanmaru sa američkom dozvolom
SAD su dale saglasnost da se Rangunu prodaju najmodernije samohodne haubice tipa „nora B-52”
Putevi oružja su krajnje misteriozni, krajnji korisnik ne mora biti i onaj koji je označen kao prvi. No, ovog puta prodaja srpskog oružja Mjanmaru, ili Burmi, sasvim je čist posao. Naime, Rangun nije ni na kakvoj embargo listi UN kada je prodaja oružja u pitanju. Istina, pre tri godine SAD su pokušale da takav embargo – ne samo kada je o oružju reč –uvedu Mjanmaru putem odgovarajuće rezolucije Saveta bezbednosti UN, ali su Kina i Rusija uložile veto i od rezolucije nije bilo ništa. I Moskva i Peking imaju u Mjanmaru velike ekonomske interese koji su dominantni u odnosu na stepen demokratije koji sprovodi vojna hunta u Rangunu.
SAD su godinama nezadovoljne političkim prilikama u Mjanmaru i Vašington je prema toj zemlji uveo embargo na isporuke oružja. Isto je učinila i Velika Britanija. Ali kad je Srbija u pitanju i izvoz srpskog oružja Mjanmaru, Amerika je dala saglasnost da se Rangunu prodaju najmodernije srpske samohodne haubice tipa „nora B-52”, jer bez te saglasnosti Beograd sigurno ne bi ni ulazio u taj posao. Uz „nore” u izgledu je i veliki posao sa modernizovanim haubicama od 105 milimetara. Američka logika bila je otprilike da Srbiji ipak treba dozvoliti da nekome prodaje i nešto sofisticiranije oružje nego što su puške i pištolji. Pogotovo zato što Mjanmar, odnosno nekadašnja Burma, još od 1990. godine raspolaže eskadrilom naših školsko-borbenih aviona tipa G-4. Ratno vazduhoplovstvo Mjanmara ima devet aviona jugoslovenske proizvodnje G-4 i pre nešto više od godinu dana naši stručnjaci obavili su i prvi veći remont tih aviona posle 1990. godine. Inače, piloti i inženjeri ratnog vazduhoplovstva Mjanmara prošli su 1990. godine obuku u jugoslovenskom vazduhoplovnom centru u Rajlovcu.
U vreme SFRJ, Burma je uvezla i jugoslovenske brdske topove B-1, municiju za te topove, a kasnije i brze patrolne čamce.
U kontekstu političkih događaja u Mjanmaru naravno da izvoz oružja u tu državu može da posluži i u dnevnopolitičke svrhe i obračune. Zato naša javnost treba da zna da svaki izvoz oružja iz Srbije odobravaju tri srpska ministarstva – odbrane, unutrašnjih poslova i spoljnih poslova. Uz sve to traži se i mišljenje Vašingtona, odnosno konsultuje se i američka ambasada u Beogradu. Kako Mjanmar nije na listi embarga UN, a jeste na američkoj listi embarga, to su naši odgovarajući organi pitali Vašington i od Vašingtona dobili odobrenje za izvoz oružja. Uz malu molbu da to ipak bude što diskretnije. Ali, sada su i budistički sveštenici izašli na ulice...
Kao da su se svi urotili da nama u Srbiji pokvare dobar posao. A Amerikanci su nam to lepo dozvolili.