Vesti
Politika
Imami zavadili narod
10.10.2007. 12:00
Izvor: Blic
Imami zavadili narod
Varnica poslednjih sukoba u Sandžaku kresnula je unutar Islamske zajednice, ali previranja imaju i duboku političku pozadinu i bez pravog političkog konsenzusa najvećih bošnjačkih stranaka, uz podršku Beograda, situacija u u ovom delu Srbije i dalje će pretiti ozbiljnom eskalacijom.
Svesne toga, juče su dve najjače bošnjačke stranke u Srbiji, Lista za Sandžak i Sandžačka demokratska partija, pozvale na očuvanje mira u Sandžaku. Zajedničko saopštenje dve partije izdato je na inicijativu premijera Srbije Vojislava Koštunice radi „smiravanja naraslih napetosti“, navodi se u saopštenju iz kabineta predsednika Vlade.
„Kao dve najveće političke organizacije u Sandžaku, koje zbog toga imaju i posebnu političku odgovornost, upućujemo zajednički apel svim Bošnjacima da sada pokažu punu odgovornost i ne dozvole da se na bilo koji način izazove napetost ili dođe do ugrožavanja javnog reda i mira“, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da se svi problemi koji su se pojavili u funkcionisanju Islamske zajednice „moraju rešavati bez uplitanja političkih stranaka i isključivo na osnovu pravila koja važe unutar Islamske zajednice“.
„Najodlučnije se suprotstavljamo svakom obliku nasilja i posebno insistiramo i upozoravamo da građani i vernici ne smeju biti uvučeni u bilo koju vrstu sukoba oko ovih problema“, navodi se u saopštenju.
Već gotovo deceniju traju oštra politička sukobljavanja u Sandžaku koja su neretko završavala i oružanim obračunima, podmetanjima eksplozivnih naprava pod automobile i ispred kuća političkih neistomišljenika, a kulminiralo je u septembru prošle godine prilikom lokalnih izbora, kada je na glasačkom mestu ubijen kandidat koalicije Lista za Sandžak Ruždija Durović.
Na vlasti u Novom Pazaru je upravo Ugljaninova koalicija Lista za Sandžak, a ova politička grupacija pružala je podršku bivšoj vladi i politički sarađuje sa Demokratskom strankom Srbije. Sa druge strane, njihov najljući politički protivnik na lokalnom nivou, Sandžačka demokratska partija Rasima Ljajića, uvek je bila bliža demokratama, a na poslednjim parlamentarnim izborima njihovi predstavnici našli su se na listi DS.

Sarajevo-Beograd
Zato sukob u Sandžaku ima i političku dimenziju koja prevazilazi lokalni sukob dve stranke. Situacija u Islamskoj zajednici, pak, samo je odraz postojećeg političkog trvenja. Sandžački muftija Muamer Zukorlić već duže je u sukobu sa Sulejmanom Ugljaninom. Još prošle godine, Ugljanin je pokušao da preuzme kontrolu nad Islamskom zajednicom kada je objavio da ukida Islamsku zajednicu, a da verske poslove preuzima njegovo Bošnjačko nacionalno veće Sandžaka. Problem za Ugljanina je u tome što se po unutrašnjoj organizaciji Islamske zajednice starešinstvo postojeće Islamske zajednice u Srbiji nalazi u - Sarajevu. Tamošnji vrhovni poglavar, reis-ul-ulema Mustafa Cerić, nedvosmisleno daje podršku Zukorliću, pa i u poslednjim dešavanjima.
Islamska zajednica Srbije organizovana je u tri muftijstva - Novopazarsko, Srbijansko i Muftijstvo za Preševo, Bujanovac i Medveđu. Odluke Vrhovnog sabora o imenovanju novog reisa Adema Zilkića i smeni Muamera Zukorlića sa svih funkcija izazvale su novi rascep u Islamskoj zajednici na dve opcije - Islamsku zajednicu Srbije sa sedištem u Beogradu i Islamsku zajednicu u Srbiji čije je sedište u Novom Pazaru. Novopazarskom Islamskom zajednicom rukovodi glavni muftija i predsednik Mešihata (pandan eparhiji u pravoslavlju) te zajednice Zukorlić. Opcija koja podržava Zukorlića je na vanrednom proširenom saboru 6. oktobra u Novom Pazaru podržala glavnog muftiju na svim njegovim funkcijama. Zukorlić je potom pozvao sandžačke imame koji su stali na Zilkićevu stranu da se pokaju i dao im rok da to učine pisanom izjavom do poslednjeg dana ramazana - 12. oktobra. Najnoviji raskol izazvao je seriju incidenata - verbalne sukobe islamista lojalnih Zilkiću i Zukorliću u centralnim džamijama u Prijepolju, potom u Sjenici, da bi usledila i dva napada na dve novopazarske studio TV „Jedinstvo“ i Regionalne televizije u Novom Pazaru.

Raspad krenuo sa krajem SFRJ
Problemi unutar islamske zajednice u Srbiji počeli su, praktično, raspadom SFRJ. Do tada je Islamska zajednica bila jedinstvena sa vrhovnim telom Rijasetom u Sarajevu. Ta organizacija ostala je i posle raspada zemlje, ali su se u Islamskoj zajednici u Srbiji vremenom pojavile dve struje, jedna koju danas oličava Zukorlić i koja bi da zadrži postojeću versku hijerarhiju i pri tom ne priznaje beogradskog muftiju kao verskog poglavara u Srbiji, i druga koju predvodi beogradsko muftijstvo koje se zalaže za teritorijalni princip u organizaciji islamske zajednice. Islamska zajednica Srbije i Adem Zilkić prekjuče su i zvanično predstavili svoju deklaraciju kojom ne prihvataju organizovanje po nacionalnom ključu i naglasili da se zalažu za organizovanje na nivou države.
Srbijanski muftija Muhamed Jusufspahić rekao je juče da su nedavni incidenti u Sandžaku rezultat pokušaja mešanja bosanskog reis-ul-uleme Mustafe Cerića u odnose među muslimane u Srbiji.
- Bio je to eksteritorijalni pokušaj mešanja bosanskog reis-ul-uleme među muslimane u Srbiji. To je koncept po kojem se muslimani u Srbiji dele na Bošnjake i Albance, ali je istina da među njima ima i pripadnika drugih nacionalnosti. Zbog toga ustrojstvo IZS nipošto ne sme biti nametnuto iz Sarajeva - rekao je Jusufspahić i optužio Zukorlića da je „pokušao da svoj položaj stavi u službu SDP“. On je, takođe, pozvao Rasima Ljajića da „prepozna interes da najviše institucije IZS budu u Srbiji, a ne van nje“.
Jusufspahić je izjavio da novizabrani reis-ul-ulema Adem Zilkić ima podršku više od pola imama u Srbiji. Od oko 140 imama u Srbiji, više od polovine podržava Zilkića i odluku Rijaseta o smeni Zukorlića, tvrdi Jusufspahić.

Dogovorite se, sve prihvatamo
Dodatno ulje na vatru dolila je prekjučerašnja izjava Zilkića da je u razgovoru sa ministrom vera Radomirom Naumovim dobio podršku i da će Vlada Srbije priznati njegov izbor. Sam Naumov nije demantovao izjavu Zilkića, a juče je odbacio optužbe da se država meša u unutrašnje i organizacione stvari pojedinih verskih organizacija. Naumov je objasnio da verska zajednica obuhvata vernike jedne veroispovesti na jednoj teritoriji koji se sami organizuju.
„Kako se oni organizuju, to država prihvata“, rekao je Naumov.
Sada ostaje dilema, dok to Vlada zvanično ne saopšti, kako će se Srbija postaviti prema dvovlašću u Islamskoj zajednici i koga će podržati. Muftija Zukorlić podsetio je da je i od predsednika Srbije i od premijera tražio da mu odgovore da li u struji koja pokušava da ga smeni ima i udbaških doušnika sa dosijeom. On je rekao i da bi novi razlog sukobljavanja mogla da bude imovina Islamske zajednice i upozorio da će, kako je ocenio, „doći do sukoba ako bude pokušaja njenog nasilnog preuzimanja“.

Zukorlić: Političari da se ne mešaju
Novopazarski muftija Muamer Zukorlić kaže za „Blic“ da se među imamima koji su ga smenili javlja „pozitivan trend“. „Došlo je vreme za amnestiju i sve je više onih koji se kaju i povlače potpis koji su, što zbog ucena što zbog novca koji su primili, stavili na moju ostavku. Nadam se da će do Bajrama broj onih koji to ne učine biti zanemarljivo mali jer će to učvrstiti jedinstvo IZS“, kaže Zukorlić. On kaže da prihvata svaku inicijativu koja će dovesti do poboljšanja stanja u Sandžaku.
- Bilo bi najbolje da se SDA i SDP sastanu i da se dogovore da se ne mešaju u stvari koje se tiču isključivo IZS - kaže Zukorlić.

Manter priredio ramazansku večeru
Povodom islamskog meseca posta Ramazana ambasador SAD u Beogradu Kameron Manter priredio je sinoć u Novom Pazaru tradicionalnu večeru (iftar) za predstavnike verskih, političkih i nevladinih organizacija i ličnosti iz kulturnog i javnog života islamske veroispovesti. Ambasador je pročitao poruku predsednika SAD Džordža Buša povodom muslimanskog meseca posta. Iftaru nije prisustvovao novoizabrani reis Islamske zajednice Srbije, sa centrom u Beogradu, Adem Zilkić.