Vesti
Društvo i ekonomija
Dulićeva: Opstao feudalni princip
11.10.2007. 12:00
Izvor: B92
Dulićeva: Opstao feudalni princip
Ivana Dulić Marković kaže da nije promenjen princip "podele vlasti", iako je u predizbornoj kampanji najavljivano drugačije.
Potpredsednica G17 plus Ivana Dulić Marković je izjavila gostujući u emisiji Poligraf televizije B92 da su mesta u upravnim odborima podeljena po formuli 3-2-1, odnosno rezultatima koje su stranke postigle na izborima. Ona smatra i da će do "feudalne podele" preduzeća doći bez obzira na to da li će neka stranka imati većinu u upravnom odboru ili ne.
"Verujem da će se to desiti bez obzira na to da li će većina biti u upravnom odboru i to je bio predmet kritike prošle vlade. Mislim da je DS jako puno glasova dobila kritikom pre svega takvog odnosa u ministarstvima i kritikom NIP-a, a na kraju se ispostavilo da je sada to prednost i da koriste prednosti vlasti i sistema na isti način", rekla je Ivana Dulić Marković.
Podsetimo, po sporazumu vladajuće koalicije, najviše direktorskih mesta u javnim i državnim preduzećima imaće Demokratska stranka, dok je stranci G17 plus pripao isti broj preduzeća kao i do sada. DS će preuzeti direktorska mesta u preduzećima Telekom Srbija, NIS i Dunav osiguranje koja su do sada vodili kadrovi iz Demokratske stranke Srbije. Kadrovi iz DS-a rukovodiće i preduzećima NIS i Državnom lutrijom Srbije.
Novina u sporazumu je da stranka koja ima direktora ima i pravo na većinu u Upravnom odboru preduzeća.

"Otvorena trgovina"
Biljana Stepanović, direktorka Ekonomist medija grupe, izjavila je za B92 da je u ovom slučaju manje bitno to koja je stranka dobila mesto u upravnom odboru nekog javnog preduzeća.
Ona kaže da više pada u oči i ostavlja loš utisak činjenica da se sada potpuno otvoreno trguje mestima u upravnim odborima javnih preduzeća na jedan vrlo neugodan način.
"Ovo je onako jedna trgovina koja već prerasta u pijačnu trgovinu i mi danima gledamo šta će oni da se pogode i kako će da istrguju. Sama činjenica da stranke na ovaj način trguju mestima u najvećim javnim preduzećima govori o njihovoj nedovoljnjoj ozbiljnosti. Mislim da zaista to ne bi smelo na taj način da se radi i da bi trebalo da imaju bar elementarnog obzira prema građanima koji su ih birali i prema kojima su oni najzad odgovorni", rekla je Stepanovićeva.