Vesti
Društvo i ekonomija
Potrošnja raste brže od štednje
21.06.2006. 12:00
Izvor: Danas
Guverner NBS Radovan Jelašić na tribini u Novom Sadu
Novi Sad - Narodna banka Srbije nije podigla obaveznu rezervu kod poslovnih banaka da bi povećala devizne rezerve koje dostižu oko 8,5 milijardi evra, već u nameri da zauzda inflaciju i potrošnju, koja raste znatno brže od štednje, izjavio je guverner NBS Radovan Jelašić učestvujući u Novom Sadu na tribini ekonomista pod nazivom "Centralna banka naspram poslovnih banaka", koja je okupila sve direktore domaćih i stranih banaka koje deluju u Vojvodini.
On je rekao da devizna štednja raste u proseku i do 50 miliona evra mesečno, prognozirajući da bi porast mogao da se približi prošlogodišnjem iznosu od 850 miliona evra na godišnjem nivou. Guverner je upozorio da potrošnja još uvek raste "jako, jako brzo", upozorivši da se i dalje olako odobravaju krediti velikim javnim preduzećima koje veliki broj banaka i dalje posmatra kao kvazi državne institucije iako za njihove dugove nema državnih garancija.
- Zalažem se da najbolja iskustva iz sveta u vezi sa zaštitom potrošača primene i u Srbiji, i to tražim od banaka koje dobro znaju šta to znači, pošto se takvih standarda pridržavaju u matičnim zemljama. Kada se bude uspostavio takav odnos i na srpskom bankarskom tržištu, postaće evidentno da su komercijalne banke i NBS na istom zadatku - rekao je Jelašić.
Guverner je podsetio da, prema Zakonu o NBS, centralna banka brine o stabilnosti cena i stabilnosti finansijskog sektora, ali i da je dugoročna finansijska stabilnost nezamisliva bez efikasnog bankarskog sektora u kome ključnu ulogu igra poverenje, za šta je potrebna transparentnost proizvoda i usluga.
- NBS samo insistira - da se cena usluga predstavi transparentno i to tako da doprinosi jačanju poverenja građana u banke, a ne obrnuto - naglasio je Jelašić, rekavši da bi Udruženje banaka Srbije trebalo džentlmenskim ugovorom da obaveže sve banke da se pridržavaju dogovora o informisanosti i zaštiti potrošača na najvišem nivou pri čemu bi reper trebalo da budu Nemačka i SAD.
Da nije bilo odlučnih rezova u finansijskom sektoru od strane NBS, danas bismo sigurno imali manje kredita, još više marže i državni monopol u bankarskom sektoru, banke bi bile u "ponosnom" društvenom vlasništvu, inostrane banke bile bi tretirane kao narodni neprijatelji, naveo je guverner NBS tvrdnje Miloševića i njegovih bankara.