Vesti
Društvo i ekonomija
Nema novca za lečenje side
15.10.2007. 12:00
Izvor: Blic
Nema novca za lečenje side
Primenom nove terapije pacijentima zaraženim virusom side život je produžen pet puta, pa je sada srednja mera preživljavanja deset godina, ali su tehnološka zaostalost i nedostatak novca i dalje najveći problem.
Antiretrovirusnom terapijom obuhvaćeni su najugroženiji od ukupno 800 pacijenata zaraženih virusom side, koji su tokom dugogodišnjeg lečenja postali otporni na uobičajene lekove.
- Detaljnije molekularne analize doprinele bi boljem i efikasnijem lečenju. Mi pokušavamo da napravimo neki pomak i da iskoristimo iskustva naših lekara, koji su se obučavali za takve tehnike u inostranstvu. Pokušavamo i da ubedimo zdravstvene vlasti da za neki mali broj pacijenata izdvoje sredstva, bar kada je to najnužnije - kaže profesor Đorđe Jeftović, načelnik odeljenja za lečenje side u Klinici za infektivne bolesti.
Po njegovim rečima, lečenje pacijenata otežava tehnološka zaostalost. Komplikovan i skup način lečenja primenom molekularne dijagnostike zahteva dodatna novčana izdvajanja od 1.500 do 2.000 evra po pacijentu samo za specijalne testove, koji se već koriste u drugim zemljama. Za sve ostale detaljnije analize koje bi doprinele boljem i efikasnijem lečenju, godišnje bi trebalo izdvojiti od 6.000 do 8.000 evra po bolesniku.
U Kliniku za infektivne bolesti trenutno na kontrole dolazi 800 pacijenata, njih 600 koristi lekove, dok ih 200 smatra da im nisu potrebni i koriste alternativnu medicinu pravdajući se da ne mogu da podnesu nuspojave, poremećaj metabolizma, anemiju ili zapaljenje perifernih nerava, koji mogu da se jave.
- Ti poremećaji nisu tako ozbiljni da bi narušili opšti pozitivan efekat lečenja. Takvi pacijenti dođu kod nas ponovo, kada je bolest već u odmakloj fazi, a razlog česte opredeljenosti za nadrilekare i alternativnu medicinu jeste jednostavan - kaže profesor Jeftović.
Prema podacima Ministarstva zdravlja, krajem prošle godine u Srbiji je 1.137 osoba živelo sa HIV-om, dok se u proseku godišnje registruje oko 90 HIV pozitivnih osoba.

Lekovi za decu iz donacija
U Srbiji od side boluje i 23 dece i za njih je najteže nabaviti terapiju. Lekovi za decu nisu registrovani jer se kompanijama ne isplati da plaćaju registraciju leka za tri kutije, koliko se godišnje potroši. Nabavka neregistrovanih lekova veoma je komplikovana, pa zato mali pacijenti zavise isključivo od stranih donacija.