Vesti
Društvo i ekonomija
U privatizaciju sa lošim poslovnim rezultatima21.06.2006. 12:00
Izvor: Danas
Zoran Kovačević, predsednik Samostalnog sindikata Rafinerije Beograd
Novi Sad - Još u novembru prošle godine zatražili smo finansijski izveštaj pod kojim je uslovima Rafinerija Beograd izašla iz sistema NIS i da li joj je kapital umanjen, ali ga nismo dobili ni do dan-danas. Iritira nas i što nam rukovodstvo uskraćuje zakonsko pravo na zbor koji držimo van kruga fabrike i van radnog vremena. Mi ne želimo da se mešamo u poslovanje firme, ali smo zabrinuti i kao zakonski vlasnici 15 odsto akcija preduzeća, koje treba da dobijemo nakon privatizacije - kaže za Danas predsednik reprezentativnog Samostalnog sindikata Rafinerije Beograd Zoran Kovačević.Iz sistema Naftne industrije Srbije, Rafinerija Beograd zajedno sa FAM Kruševac, izdvojena je u junu prošle godine. Komentarišući najavljeni proces privatizacije naš sagovornik kaže da će se privatizacija završiti do kraja godine.
Međutim, brinu nas loši poslovni razultati. Zbog njih smo morali da zatvorimo ambulantu u krugu fabrike, jer nismo mogli da izdvajamo 30.000 dinara mesečno koliko je bilo potrebno za njeno izdržavanje. Prvi put u istoriji poslovanja uzimamo kratkoročne kredite za plate i tekuće poslovanje. Plate već kaskaju za onima iz FAM, koji ima istovetni proizvodni program i gde je prosek veći od 30.000 dinara, a u Rafineriji je 26.000. Smatramo da je jedan od razloga lošeg poslovanja i neracionalna nabavka uvoznih sirovina - tvrdi Kovačević.
On ističe da je Rafinerija po izlasku iz NIS imala negativan rezultat od 109 miliona dinara. U međuvremenu je formirano novo preduzeće koje je prošlu godinu završilo u plusu od dva miliona dinara.
- To je verovatno rezultat računovodstvene akrobatike. Činjenica je da su se još prošle godine 20 radnika prijavili za dobrovoljni odlazak, ali novca za otpremnine nema. Otpremnina u sistemu NIS je oko 400 evra po godini staža - naglašava Kovačević.
U sukob je aktivno uključen i Republički odbor Samostalnog sindikata za energetiku i petrohemiju. Njegov predsednik Veljko Milošević ističe da se u ovom kolektivu mora poštovati kolektivni ugovor, i da će se nesporazumi na relaciji sindikat - poslovodstvo prevazići. "Kolektivni ugovor je sklopljen na nivou NIS i u Rafineriji važi do donošenja novog. Otklonjene su sve nedoumice, pa će novi kolektivni ugovor sa sindikatom potpisati samo direktor", kaže Milošević.
Ostale vestiArhiva
- 01/11 Tragedija u Novom Sadu: Završena akcija spasavanja…
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…