Vesti
Društvo i ekonomija
Monopol zaustavio kupce robnih kuća
18.10.2007. 21:00
Izvor: Blic
Monopol zaustavio kupce robnih kuća
Prodaja Robnih kuća "Beograd" ušla je u sitno odbrojavanje do stizanja kupca. Licitacija je zakazana za 29. oktobar, ali u ponedeljak (22. oktobra) svodi se konačna lista kandidata. Od 40 potencijalno prijavljenih kompanija, u finale će ući samo one kompanije koje zaključno sa ponedeljkom dostave licitacionu garanciju. Početni uslov za tu bankarsku garanciju jeste da glasi na 44 miliona evra.
Da li će u tu fazu sa bankarskim garancijama ući svih 40 kandidata sa preliminarnog spiska, ili će taj broj biti malo ili prilično redukovan, može samo da se nagađa. Verovatnoću da će taj finalni spisak biti prilično kraći od preliminarnog potkrepljuju navodi da je na tom preliminarnom spisku bilo više kompanija jednog te istog gazde. Takvih gazda, prekomponovanih na više adresa, odnosno preduzeća i investicionih fondova, te konzorcijuma, ima najmanje pet, kažu izvori "Blica" .
Drugi razlog redukcije broja kandidata za Robne kuće "Beograd" mogao bi da bude u ubacivanju - "u poslednjem trenutku" - uslova zvanog prolaznost kod antimonopolske komisije. Pobednik na nadmetanju, onaj ko 29. oktobra izlicitira najveću cenu, moraće da se legitimiše kod Komisije za zaštitu konkurencije i, samo ukoliko zaključak te instance bude da kupovinom Robnih kuća "Beograd" njegov udeo u maloprodaji u Srbiji ne prelazi 45 odsto, može i da uđe u tu kupovinu. Ukoliko zaključak Komisije bude negativan, u proceduru ulazi drugorangirani, pa ako i on ne prođe, treće rangirani... Razmak u ceni između prvog i drugog na rang-listi bi trebalo da bude pet miliona evra. Nadmetanje će, naime, početi sa 140 miliona evra, a onda svako dalje podizanje licitacione kartice znači uvećanje cene za po pet miliona evra.
Uvođenje Komisije za zaštitu konkurencije nije presedan. Naprotiv, u svim kupovinama većim od 50 miliona evra, odnosno kupovinama gde je imovina kupca i preduzeća koje kupuje veća od 50 miliona evra, podrazumeva obavezu prethodne procedure kod Komisije za zaštitu konkurencije. Pitanje je, dakle, zašto je kod Robnih kuća "Beograd" instanca zvana antimonopolska komisija bila preskočena, odnosno uneta tek tri radna dana pre isteka roka za dostavljanje bankarske garancije. Odgovor sa imenom i prezimenom odgovornog za ovaj propust nije, naravno, moguće dobiti. Krivac je, kažu, to što je "više babica" radilo na ovom slučaju, pa je prva mislila da će to da uradi druga, druga da će treća, treća da će prva. Dodatno je, kažu, bilo dilema da li se ta odredba Zakona o zaštiti konkurencije odnosi na prodaju preduzeća iz stečaja.
Ova zaboravnost nadležnih u Agenciji za privatizaciju, ubacivanje izmena u poslednjem trenutku, stvoriće, kažu u advokatskim kacelarijama, prilične probleme i "najčistijim" kandidatima. Iako iznos licitacione garancije ostaje nepromenjen - 44 miliona evra - moraće u ova tri dana da pribave od banaka novi dokument, jer tekstualni deo, budući na odredbe o vučenju prava, nije isti.
Menja se automatski i rok za plaćanje. U prvobitnim uslovima kupac je imao rok od 30 dana da plati izlicitiranu cenu. Sada će to biti produženo na plus 120 dana jer, po pravilu, četiri meseca su rok do kada Komisija za zaštitu konkurencije treba da za završi svoje izjašnjavanje.