Vesti
Politika
Razvijanje dnevne hirurgije i kućne nege pacijenata21.06.2006. 12:00
Izvor: Danas
Novim zdravstvenim standardima propisani su normativi za učinak lekara i smanjenje broja postelja i bolničkih odeljenja
Beograd - Novi standardi u zdravstvu, na čijoj izradi su stručnjaci radili u poslednjih 12 meseci, propisali su koliko je zaposlenih zdravstvenih radnika potrebno u Srbiji u odnosu na broj stanovnika, neophodnost smanjenja broja postelja i odeljenja, kao i koliko pregleda i intervencija lekari moraju da urade u toku radnog vremena. Kako je za Danas objasnila pomoćnik ministra zdravlja Snežana Simić, jedna od novina jeste nova organizacija rada bolnica koja je u mnogim ustanovama u toku, a podrazumeva smanjenje broja odeljenja.- Promena organizacione strukture u bolnicama je bila neophodna jer je dosad bila veoma rigidna, pojedina odeljenja u bolnicama, poput pedijatrije, imaju višak postelja, dok je u nekim oblastima suprotno i ne postoji dovoljno kapaciteta. Primera radi, odeljenja dermatovenerologije imaju samo deset odsto popunjenosti postelja. Sada će u bolnicama biti formirano pet grupa odeljenja, to su odeljenja za internističke grane, hirurške grane, dečja odeljenja, ginekologija i akušerstvo i postelje za produženu negu i lečenje. Odeljenja za produženu negu i lečenje veoma su važna, jer je dosad postojao veliki problem što stare osobe, ili pacijente koji ne zahtevaju intenzitet nege, nije imao ko da leči. U okviru ovih odeljenja biće i palijativno zbrinjavanje, odnosno briga o umirućim pacijentima - objašnjava Simić i dodaje da se reorganizacija bolnica obavlja u okviru kredita Svetske banke u visini od 20 miliona dolara. Ovim promenama postiže se da bolnice budu na isti način organizovane i uporedive.
Usvojena su i nova pravila o učinku rada i produktivnosti u zdravstvu, odnosno šta lekari moraju da urade tokom svog radnog vremena. Tako, primera radi, pedijatar dnevno mora da pregleda najmanje 30 dece, računajući vakcinaciju, sistematske preglede i propisivanje lekova. Ginekolog u toku radnog vremena mora da ispuni normu od 30 pacijenata, lekar opšte prakse mora da pregleda 36 pacijenata, lekar u polivalentnoj službi mora da obiđe bar šest pacijenata dnevno... U bolnicama internista, dermatolog i ginekolog nedeljno moraju da obave bar 30 specijalističkih pregleda, pedijatar 20, a norma za hirurge, urologe i oftalmologe je 40 pregleda.
Prema rečima Snežane Simić propisano je da u bolnicama 22 lekara i 87 sestara budu zaduženi za sto postelja, u zdravstvenim ustanovama tercijalnog nivoa 23 do 32 lekara na sto postelja, a na poslovima nege bolesnika od 70 do 90 sestara biće zaduženo za sto postelja, u zavisnosti od toga radi li se o običnoj, poluintenzivnoj, ili intenzivnoj nezi.
- Neophodno je povećanje zauzetosti posteljnog fonda u bolnicama, smanjenje prosečne dužine bolničkog lečenja i povećanje efikasnosti. Istovremeno, potrebno je razvijati dnevnu bolnicu jer puno toga se može obaviti u okviru dnevne hirurgije. Dnevne bolnice i kućna nega i pomoć su alternative skupom bolničkom lečenju i namera je da se ove oblasti, koje su u našem zdravstvu bile zanemarene, više razvijaju - ističe Simić.
Ona kaže da su organizacione promene neophodne i u domovima zdravlja, gde će jedan lekarski tim, lekar i sestra, brinuti o zdravlju 1.100 ljudi, dok će taj broj do 2010. biti povećan na 1.600. Lekari specijalisti više neće biti zapošljavani u domovima zdravlja, osim ginekologa i pedijatara, a cilj je jačanje hitne pomoći, kućne nege, polivalentne patronaže, telefonskog savetovanja i edukacije pacijenata.
HERCEG NOVI: Otvoren Osmi kongres interne medicine Srbije i Crne Gore
Osmi po redu Kongres interne medicine Srbije i Crne Gore otvoren je sinoć u Mediteranskom zdravstvenom centru Igalo u Crnoj Gori. Dr Ivan Zgarić i akademik Miodrag Ostojić, pozdravili su učesnike u ime organizatora Društva za internu medicinu Srbije i Crne Gore, Srpskog lekarskog društva i Akademije medicinskih nauka SLD. Tokom četiri dana, koliko će skup trajati, biće predstavljena brojna naučna dostignuća iz različitih oblasti medicinskih nauka, farmaceutska industrija će organizovati simpozijum, okrugli sto, i posebne tematske rasprave. Najavljeno je da će dominirati sesije o aterosklerozi, njenim uzrocima, prevenciji, posledicama i lečenju.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…