Vesti
Politika
Iran glavna tema samita EU - SAD
21.06.2006. 12:00
Izvor: Glas javnosti
Ako iranski lideri odbiju naš predlog, uslediće akcija u Savetu bezbednosti UN, dalja izolacija od sveta i snažnije političke i ekonomske sankcije koje će progresivno biti uvođene - obećao Buš
Predsednik SAD Džordž Buš boraviće samo sutra u Beču, a godišnji samit EU - SAD, kojem će prisustvovati, iskoristiće da pokaže da su dve sile na istoj strani kad je reč o obuzdavanju nuklearnih ambicija Irana, javlja Si-En-En.

- Amerika i naši partneri su jedinstveni. Predstavili smo razumnu ponudu. Iranski lideri bi trebalo da shvate naš predlog onakav kakav jeste - istorijska mogućnost da zemlju usmere u boljem pravcu - rekao je Buš uoči sinoćnjeg polaska za Beč. - Ako iranski lideri odbiju naš predlog, uslediće akcija u Savetu bezbednosti UN, dalja izolacija od sveta i snažnije političke i ekonomske sankcije koje će progresivno biti uvođene - obećao je on, prenosi Rojters.

Očekuje se da će šef Bele kuće pohvaliti američko-evropske napore na Bliskom istoku, u borbi protiv terorizma, siromaštva, side i uvođenju demokratije u Irak i Avganistan, komentriše AP.

Duboke razlike po nekim pitanjima ipak ostaju - pre svega kad je reč o zatvoru za osumnjičene teroriste u američkoj vojnoj bazi Gvantanamo na Kubi, čije zatvaranje Evropljani mesecima traže, konstatuje Si-En-En. - Bilo bi u korist našeg cilja, borbe za slobodu i protiv terorizma, kad bi zatvor u Gvantanamu bio zatvoren - izjavio je premijer Danske Anders Fog Rasmusen.

Osim toga, anketa koju je Istraživački centar Pju iz Vašingtona sproveo u 15 zemalja sveta, mahom evropskih, pokazuje da ljudi misle da je američko prisustvo u Iraku veća pretnja za mir u svetu od iranskog nuklearnog programa, prenosi AP. Ispitivanje javnog mnjenja pokazalo je i da je porastu antiamerikanizma doprinela i zabrinutost zbog maltretiranja ljudi, stanja u američkim pritvornim centrima u Iraku kao što je zatvor Gvantanamo.

Rojters skreće pažnju i na to da Bušov stav prema Severnoj Koreji, koja je priznala da ima nuklearno oružje i za koju se sumnja da planira probu rakete koja može da dosegne do zapadne obale SAD, ni izdaleka nije oštar kao prema Iranu. Ostalo je na tome što je državni sekretar Kondoliza Rajs, koja prati svog šefa u Beč, upozorila Pjongjang da odustane od bilo kakve "provokativne" namere da testira raketu dugog dometa tipa Taepodong 2.

Posle Beča Buš će posetiti prestonicu Mađarske Budimpeštu i prisustvovaće svečanosti povodom 50-godišnjice revolucije protiv sovjetske vlasti.

Rojters navodi da je 15. Bušova poseta Evropi u svojstvu predsednika SAD biti ultrakratka - od kuće će odsustvovati samo 63 sata, a sutra uveče (po američkom vremenu) već će se vratiti.