Vesti
Politika
Godina za izbor crnogorskog ili srpskog pasoša
24.10.2007. 20:00
Izvor: Blic
Godina za izbor crnogorskog ili srpskog pasoša
Novi ustavni zakon Crne Gore omogućava dvojno državljanstvo za građane srpske nacionalnosti samo ukoliko rukovodstva Crne Gore i Srbije iskažu političku volju i potpišu bilateralni sporazum koji bi to odobrio. U suprotnom, građani koji u Crnoj Gori uzmu srpsko državljanstvo, prema važećem, prekjuče proglašenom Ustavu, u Crnoj Gori biće stranci. Obe državne elite trenutno tvrde da je sporazum moguć, ali ga smatraju malo verovatnim.
Crnogorskim ustavnim zakonom je građanima Crne Gore koji su do proglašenja nezavisnosti Crne Gore 3. juna 2006. godine, pored crnogorskog državljanstva, imali i državljanstvo neke druge države, omogućeno da zadrže to državljanstvo. Međutim, ono što najviše pogađa Srbe u Crnoj Gori sadržano je u drugoj rečenica te odredbe u kojoj se navodi da „oni koji su neko drugo državljanstvo stekli posle tog datuma, crnogorsko državljanstvo mogu zadržati do potpisivanja biletaralnog sporazuma sa zemljom čije su državljanstvo stekli, ali najduže godinu dana nakon usvajanja ustava Crne Gore“.
Predstavnici srpskih partija u Crnoj Gori smatraju da su diskriminisani samom činjenicom da su državljani i Srbije i Crne Gore tek nakon osamostaljivanja Crne Gore mogli da steknu državljanstvo tih država. Do tada su živeli su u zajedničkoj državi, bez mogućnosti da budu upisani u knjige državljana obe republike, za razliku od ostalih.
- Postoji mogućnost da vlade Crne Gore i Srbije zakonski reše pitanje dvojnog državljanstva i materijalizuju ga međudržavnim ugovorima, ali lično sam protiv toga pošto bi time napravili izuzetak. Kako objasniti Evropi da Srbi i Crnogorci uvode dvojno državljanstvo, dok je to sprečeno drugim državljanima - pita Miodrag - Miško Vuković, visoki funkcioner vladajućeg DPS. Kako on naglašava, Srbi i ostali građani Crne Gore moći će da u narednoj godini uzmu drugo državljanstvo, a „nakon toga će morati da smire strasti i odluče se samo za jedno“.
- Ovde je izuzetak napravljen samo prema Srbima. Zašto, po istom principu, Srbija ne bi bila izuzetak i kada je potpisivanje bilateralnog ugovora u pitanju - kaže Predrag Popović iz Narodne stranke. Milion je razloga, smatra on, od nacionalnih, kulturnih do ekonomskih, koje govore u prilog tome da bi Srbija trebalo potpiše biletaralan sporazum sa Crnom Gorom, poput onog koji je potpisala sa BiH, odnosno RS.
Popović napominje da je crnogorska vlast tim ustavnim rešenjem dozvolila zadržavanje drugog državljanstva onim građanima koji su ga stekli pre osamostiljivanja, pre svega Albancima i Hrvatima, zato što su upravo oni doprineli uspehu referenduma u Crnoj Gori.
Kako „Blic“ saznaje u Vladi Srbije, za sada se ne razmišlja o sklapanju bilo kakvog sporazuma sa Crnom Gorom kada je reč o državljanstvu. Jedan od razloga jeste u činjenici da je Srbija izvršila dopune zakona o državljanstvu čija je, kako navode u Vladi, „osnovna intencija bila da zaštiti pripadnike srpskog naroda, a pritom je data mogućnost i drugima, i to bez uslova kako se ko izjašnjava“.
U Vladi Srbije ističu da je prevashodni interes bio da se zaštite pripadnici svog naroda, a to je dopunama Zakona o državljanstvu već učinjeno, i smatraju da zbog toga nije potreban dodatni ugovor sa Crnom Gorom. Međutim, kako dodaju, ukoliko podgoričke vlasti nekim odredbama zakona budu povukle restriktivne mere kojima se sužavaju prava data državljanstvom Srbije, srpskim vlastima ostaje da u granicama dozvoljenim u diplomatiji odgovore drugim merama.
- Sada tim zakonom o državljanstvu koji je Srbija donela, mimo svih evropskih konvencija, mašu prosrpske političke, ali ne i etničke strukture u Crnoj Gori. Srbija je tim zakonom sve iskomplikovala i napravila ujdurmu u Evropi i zbog toga dobila kritiku Saveta Evrope - ističe Vuković.