Vesti
Društvo i ekonomija
Bezbedno sletanje - poletanje i kad je gusta magla
27.10.2007. 14:00
Izvor: Blic
Bezbedno sletanje - poletanje i kad je gusta magla
Rukovodstvo aerodroma „Nikola Tesla“ najavljivalo je da će do kraja 2005. godine svi avioni, bez bojazni od udesa, moći da sleću čak i pri velikim maglama. Međutim, kraj 2007. je sve bliži, a posebna signalizacija na pistama još uvek ne funkcioniše iako je sistem instaliran i spreman. Razlog, kako saznajemo, leži u proceduri i administraciji.
Narednih nedelju dana u Srbiji se očekuje poboljšanje vremena pa ne bi trebalo da bude problema sa saobraćajem. Lepo vreme će trajati tek negde do kraja meseca, a onda bi zbog magli moglo opet da bude problema sa sletanjem na najveći srpski aerodrom „Nikola Tesla“. Međutim, tamo kažu da je aerodrom tehnički osposobljen i spreman za kategoriju III B, ali trenutno funkcioniše u kategoriji II, koja je ovih dana bila aktivirana i funkcionisala je.
- Trenutno je u toku usaglašavanje procedure između aerodroma i Agencije za kontrolu letenja, koja inače upravlja sistemom kategorije IIIB. Više od 90 odsto procedure je usaglašeno i ostalo je da se usaglase neki detalji koji su takođe bitni za eksploataciju tog sistema u uslovima smanjenje vidljivosti - rekli su nam na aerodromu.
Aerodrom „Nikola Tesla“ ima kategoriju II, koja podrazumeva da vidljivost na sletnoj stazi ne sme biti manja od 350 metara. Ali postojeći sistem i oprema kategorije IIIB povećali bi vidljivost na 50 metara, znači, pri gustoj magli. U Direktoratu za civilno vazduhoplovstvo su nam potvrdili da je oprema kategorije IIIB spremna i ponovili da se trenutno radi na izradi uputstva o koordinaciji Agencije za kontrolu letenja i Aerodroma „Nikola Tesla“. Jednostavnije objašnjeno, šta ko treba da radi kada dođe do slabe vidljivosti. Iako ni na aerodromu ni u direktoratu nisu mogli precizno da nam kažu kada bi ova procedura trebalo da bude gotova, procene su da bi za oko mesec dana na beogradskom aerodromu već mogao da počne s upotrebom sistem za sletanje u slučaju veoma loše vidljivosti. Slično objašnjenje dobili smo i od Milana Mokovića iz Ministarstva za infrastrukturu.
- Postoji zajednička komisija aerodroma i Agencije i oni će usaglastiti sve procedure. Posle toga će rešenja podneti Direktoratu za civilno vazduhoplovsto i nadam se da će za oko mesec dana sve profunkcionisati - kaže Moković.
U ovaj sistem uloženo je, prema zvaničnoj informaciji, jedan i po milion evra. Osim što aerodrom treba da dobije kategoriju IIIB, potrebno je i da posade budu obučene za korišćenje ovog sistema. Kako objašnjava naš sagovornik, JAT ima pilote koji su za sada obučeni za sletenje na kategoriju II, iako JAT-ovi avioni mogu da sleću na prilaze kategorije IIIB. Sistemi, kao ovaj, nalaze se u svim većim gradovima u regionu, ali postoje aerodromi gde ih nije bilo moguće ugraditi, kao što je Sarajevo.