Vesti
Politika
Demarš zapadnih diplomata zbog stava Beograda
31.10.2007. 12:00
Izvor: Mondo
Demarš zapadnih diplomata zbog stava Beograda
Ambasador Velike Britanije u Srbiji Stiven Vordsvort i predstavnici ambasada SAD, Francuske, Nemačke i Italije uručili su ministru spoljnih poslova Srbije Vuku Jeremiću demarš svojih Vlada - zbog izjava povodom mera visokog predstavnika u BiH Miroslava Lajčaka.
"U demaršu uručenom posle podne izražava se protest zbog nedavnih izjava povodom pokušaja visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Miroslava Lajčaka da izmeni odredjene ustavne elemente u Bosni i Hercegovini", navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova.
Predstavnici navedenih ambasada u Beogradu izneli su tokom susreta u Ministarstvu i zamerke zbog izjednačavanja Dejtonskog sporazuma i Rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244, kao i poistovećivanja odnosa izmedju BiH i Republike Srpske sa situacijom na Kosovu i Metohiji.
Ministar Jeremić ponovio je "punu opredeljenost Srbije ka poštovanju Dejtonskog sporazuma i svih njegovih elemenata, koji su garant ravnopravnosti dva entiteta i sva tri naroda u BiH". On je takodje naglasio "neophodnost poštovanja medjunarodnog prava kada je reč o budućem statusu KiM, posebno naglasivši da je Srbija opredeljena ka punoj primeni principa nepromenjivosti granica u regionu, gde očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije u ovom trenutku predstavlja najznačajniji ispit za medjunarodnu zajednicu".
Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica ocenio je u četvrtak da je cilj Lajčakovih mera i Ahtisarijevog plana ukidanje Republike Srpske i proglašavanje jednostrane nezavisnosti Kosova i Metohije: "Lajčakove mere imaju za cilj da se sruši Rezolucija 1244 i Dejtonski sporazum, odnosno da se proglasi jednostrana nezavisnost Kosova i ukine Republika Srpska. Ovo je otvoreno ugrožavanje suštinskih interesa srpskog naroda".
Prema njegovim rečima, Srbija će kao potpisnica Dejtonskog sporazuma pružiti svu podršku premijeru Dodiku i institucijama Republike Srpske da sačuvaju položaj Srpske kako je to uredjeno Dejtonskim sporazumom. Dodao je da su očuvanje Kosova i Republike Srpske sada najpreči ciljevi državne i nacionalne politike. "Obavestio sam premijera Dodika da može da računa na punu podršku Srbije i mi ćemo zajedno sa istom odlučnošću braniti i Rezoluciju 1244 i Dejtonski sporazum", naveo je Koštunica.
Predsednik Srbije Boris Tadić pozvao je, dva dana kasnije, Miroslava Lajčaka da još jednom preispita mere koje je doneo, jer za njih ne postoji saglasnost državnih organa RS: "Glas RS mora da se poštuje i uvaži jer Dejtonski sporazum obavezuje da promena bilo kog principa mora biti potvrdjena konsenzusom sva tri konstitutivna naroda. Republika Srbija je kao potpisnica mirovnog sporazuma privržena tom principu".
Predsednik je ponovio da se Srbija zalaže za mir i stabilnost u čitavom regionu: "Poštujemo teritorijalnu celovitost svake zemlje, i u tom smislu nedvosmisleno i BiH. Njeno ustavno uredjenje je zasnovano na principima sporazuma iz Dejtona, i odluke se ne mogu donositi na štetu jednog konstitutivnog naroda".
Tadić je pozvao Lajčaka da postigne kompromis sa premijerom RS Miloradom Dodikom, ali i da reaguje na neprimerene poruke koje pojedini funkcioneri BiH upućuju zvaničnicima Srbije. Predsednik Srbije naveo je da neprimerene i nediplomatske izjave koje sadrže pretnje nisu rešenje za novonastali spor, i pozvao medjunarodnu zajednicu i bosanske zvaničnike na smirivanje strasti i poštovanje Dejtonskog sporazuma, kao garanta mira i stabilnosti u BiH.
Lajčak je prošle sedmice doneo odluke kojima je naložena promena u donošenju odluka u Savetu ministara i parlamentu BiH.
Njegove mere koje podrazumevaju smanjenje broja potrebnih glasova iz entiteta i konstitutivnih naroda za donošenje odluka u Savetu ministara i parlamentu BiH, u RS su protumačene kao otvaranje mogućnosti za preglasavanje srpskih predstavnika u tim institucijama.