Vesti
Politika
Išinger ne može da diktira trojci
31.10.2007. 20:30
Izvor: Glas Javnosti
Išinger ne može da diktira trojci
U domen spletkarenja uoči četvrte runde direktnih pregovora Beograda i kosmetskih Albanaca, 5. novembra u Beču, mogli bismo da ubrojimo i nedavnu najavu evropskog posrednika Volfganga Išingera prištinskim medijima da će trojka u decembru dati izveštaj sa jasnim imenovanjem rešenja statusnog problema. Kako objašnjavaju u ruskom Ministarstvu spoljnih poslova, Išinger nije portparol trojke, cilj tog tela nije da imenuju budući status Kosmeta i, što je možda i najvažnije, posle 10. decembra bi mogla da nas čeka još jedna pregovaračka etapa, ako dve strane do tada ne postignu kompromisno rešenje. U međuvremenu, Išingeru je pripisan i pokušaj da prvo trojci, prekjuče u Beču, pa i dvema delegacijama na sledećoj rundi, predloži model dve Nemačke, ali je MIP u Berlinu juče oštro demantovao da je njihov zemljak uopšte kontaktirao kolege Frenka Viznera i Aleksandra Bocan - Harčenka. To, međutim, nije promenilo stav Moskve.
- Trojka je tročlano telo koje je napravljeno sa jednim ciljem, a to je da se olakšaju pregovori između delegacije Beograda i kosmetskih Albanaca. Rešenje treba da bude ono koje dogovore dve strane, a zadatak posredničkog tela nije da na kraju svog mandata podnese izveštaj sa imenom statusa, nego da obavesti SB UN u jednom raportu o procesu pregovora. Prema tome, Išinger je možda govorio u svoje ime. Nije on trojkin predstavnik za medije da bi mogao da govori u njeno ime. A što se tiče vremenskih rokova i prognoza koje slušamo da će status biti određen u decembru, mogu da kažem da bi i posle ovih pregovora mogli da se nastave neki novi - rekao je za Glas predstavnik MIP-a Rusije Andrej Vladimirovič Krivtov.
Zvaničnici nemačkog MIP-a istakli su juče za naš list da Išinger nikako nije mogao da razgovara sa druga dva člana trojke jer je bio u Berlinu, ali oni nisu mogli da opovrgnu da je njihov diplomata najavio rešenje u decembru.
- Sa 100 odsto sigurnosti tvrdim da trojka nije razgovarala o izmenama 14 tačaka, ili modelima ili nečemu drugom, jer sastanka nije bilo. Ambasador juče i danas boravi u Berlinu. O toku pregovora danas razgovara sa šefom diplomatije Frankom-Valterom Štajnmajerom. A šta je Išinger rekao za radio ili televiziju sa Kosova, to ne znamo i u ovom trenutku ne možemo da proverimo - rekli su zvaničnici u Berlinu.
Premijer Koštunica, koji je i kopredsednik Državnog tima ocenio je juče da će u Beču biti važan sastanak, „jer će Srbija insistirati da se jasno definiše da se pregovarački proces mora odvijati u okviru Rezolucije 1244, što znači da se mora poštovati suverenitet i teritorijalni integritet Srbije i da se mora garantovati suštinska autonomija za albansku nacionalnu manjinu u pokrajini“.
On je naglasio da je jasno da će, ukoliko predstavnik EU predloži da se pitanje Kosmeta reši po uzoru na nekadašnje odnose dve nemačke države, Srbija najodlučnije odbaciti taj predlog.
- U Rezoluciji 1244 nema nijednog slova o nezavisnosti pokrajine, kao što nema ni reči o modelu koji je 1972. godine postojao između dve nemačke države. Samim tim, saglasno Rezoluciji 1244, to ne može uopšte biti predmet razgovora - istakao je srpski premijer.