Vesti
Politika
Nema cenkanja oko Ustava01.11.2007. 12:00
Izvor: Blic
Lider Demokratske stranke Boris Tadić spreman je da učestvuje na predsedničkim izborima čiji bi prvi krug bio održan 16. decembra, a lideru DSS Vojislavu Koštunici je poručio da će poštovati Ustav i da oko toga nema cenkanja.
Lider DSS Vojislav Koštunica skloniji je izmeni Ustavnog zakona ili bar pomeranju roka za kraj januara. Sa tih pozicija predsednik i premijer Srbije nisu se pomerili tokom prethodna dva sastanka kojima je prisustvovao i lider G17 plus Mlađan Dinkić. Sinoć je bila predviđena još jedna runda razgovora, ili je odložena za danas kako bi se sačekalo da Odbor za ustavna pitanja zauzme stav o tome da li je za raspisivanje izbora potrebno da se usvoje svi zakoni predviđeni Ustavnim zakonom. Tadić je poručio da vremena za dogovor ima do 16. novembra jer se odustalo od 9. decembra kao datuma za prvi krug predsedničkih izbora u nameri da lider DS dokaže da se ne plaši onoga što donosi 10. decembar. On kao adut i dalje drži mogućnost raspisivanja izbora i bez dogovora sa DSS. Da i lider DS zna da bi to vodilo padu Vlade svedoči i njegova poruka ministrima iz redova DS da ne opstruišu rad u Vladi.
- Ako Vlada bude pala to neće biti zbog DS - tvrdi naš izvor iz vrha ove stranke.
U Predsedništvu Srbije tvrde da je Tadić poručio Koštunici da oko poštovanja Ustava nema cenkanja i da izbori moraju da se održe u skladu sa Ustavnim zakonom.
Ono što je Tadić poručio Koštunici, koji se zalaže za promenu ustavnog zakona i zagovara dogovor i sa radikalima, jeste da su Ustav i Ustavni zakon izglasani konsenzusom stranaka i potvrđeni na referendumu i da zato to mora da poštuje.
- Predsednik Srbije ima obavezu da štiti Ustav i on će to i da radi. Ne može Ustav da se krši zbog interesa jedne partije i njenog rejtinga i činjenice da nema predsedničkog kandidata - kažu na Andrićevom vencu.
Tadić, tvrde oni, smatra da predsednički izbori ne ugrožavaju stabilnost institucija u državi već je, sasvim suprotno, pomaže.
- Sudbina Vlade na može da se dovede u pitanje ako se poštuje Ustav - zaključuju u kabinetu predsednika Srbije.
Stav DSS je da se pre dogovora vladajuće koalicije u Srbiji moraju
usvojiti neophodni izborni zakoni. Koštunici je najprihvatljivija opcija da se menja Izborni zakon. Ukoliko to nije moguće, lider DSS predlaže bar kraj januara kao kompromisno rešenje. Obrazloženje Koštunice je da bi tako vlasti u Srbiji dobile vreme da se reaguje na eventualno proglašenje nezavisnosti Kosova 10. decembra i da se umanje negativni efekti takvog postupka ako predizborna kampanja počne pod teretom nepovoljnog rešenja Kosova po Srbiju. Koštunica bi da u pregovore uvuče i SRS kako bi imao protivtežu demokratama i G17 plus koji su za poštovanje Ustavnog zakona i raspisivanje izbora do kraja godine. Za sada, možda poučeni brzopoteznim izborom i smenom Tomislava Nikolića sa mesta predsednika parlamenta, radikali oklevaju.
Svoju ulogu „plavog šlema“ između Tadića i Koštunice lider G17 plus Mlađan Dinkić potvrdio je i jučerašnjom izjavom da „postoji ogromna volja među strankama vladajuće koalicije da se dogovor o datumu predsedničkih izbora postigne što pre“.
- Ako naša koalicija ostane kao što je do sada bila jedinstvena, onda je sam datum izbora manje bitan u odnosu na to jedinstvo i na zajedničku podršku predsedničkom kandidatu, a to je Boris Tadić - kazao je Dinkić i naveo da datum izbora nije kamen spoticanja, a da su pregovori konstruktivni.
Da je DSS ipak spreman na kompromis potvrđuje i stav potpredsednika DSS Miloša Aligrudića koji je ponovio da predsedničke, pokrajinske i lokalne izbore treba raspisati po Ustavnom zakonu, odnosno uz poštovanje roka koji taj zakon predviđa i uz donošenje zakona koji su preduslov za raspisivanje izbora. On nije želeo da govori o pregovaračkim pozicijama koalicionih partnera po pitanju izbora, ali je istakao da se argumentima DSS ne može parirati.
Prosto je neverovatno što neko ne može da objasni zbog čega samo jedan datum, ili nekih nedelju dana kasnije, jedino pije vodu, a nijedan drugi datum, koji bi takođe bio u skladu sa Ustavnim zakonom, uz donet set zakona u Narodnoj skupštini, ne igra ulogu. Na to pitanje ne dobijamo nikakav odgovor - rekao je Aligrudić.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…