Vesti
Politika
BIA priprema odgovor u slučaju nezavisnosti Kosmeta02.11.2007. 12:00
Izvor: Politika
Direktor srpske tajne službe Rade Bulatović nije precizirao o kakvim se merama konkretno radi
Državni organi pripremaju određene mere, kao odgovor na eventualno proglašenje nezavisnosti Kosova i Metohije, posle 10. decembra ove godine, izjavio je juče Rade Bulatović, direktor Bezbednosno-informativne agencije (BIA), pred članovima Odbora za odbranu i bezbednost Skupštine Srbije. Bulatović, međutim, nije precizirao o kakvim je merama reč naglasivši da o tome u ovom trenutku ne može da iznosi konkretnije podatke. Određene mere se, prema njegovim rečima, pripremaju i u slučaju sukoba albanske i srpske strane posle eventualnog jednostranog proglašenja nezavisnosti južne srpske pokrajne.– Procene rizika ukazuju da kritičan momenat za situaciju na Kosovu i Metohiji predstavlja period uoči i nakon podnošenja izveštaja Kontakt grupe najavljen za 10. decembar pri čemu se mogu očekivati protesti i eventualni nemiri uključujući i mogućnost sukoba između srpske i albanske strane posebno u slučaju jednostranog proglašenja nezavisnosti – kazao je on dodavši da se na jugu Srbije u kraćem vremenskom periodu ne očekuje značajnija destabilizacija stanja.
Bulatović je naglasio da za sada nema potvrđenih informacija da bi Skupština Kosova mogla posle 10. decembra da proglasi nezavisnost pokrajine.
Skupštinski Odbor za odbranu i bezbednost, inače, usvojio je juče izveštaj direktora Bezbednosno-informativne agencije o radu agencije u proteklih 15 meseci. Za usvajanje izveštaja su glasali poslanici vladajuće koalicije i Socijalističke partije Srbije. Poslanici Srpske radikalne stranke (SRS) uopšte nisu glasali, čime su praktično podržali izveštaj BIA-e, dok je jedino Liberalno demokratska partija bila protiv usvajanja ovog dokumenta.
Direktor Bezbednosno-informativne agencije (BIA) Rade Bulatović izjavio je prethodno da je stanje bezbednosti u Srbiji, sa izuzetkom Kosova i Metohije, stabilno, ali da postoje rizici koji mogu ugroziti stabilnost. Kao faktore rizika koji mogu ugroziti stanje bezbednosti on je naveo ekstremizam albanskog faktora na jugu Srbije i u regionu, verski radikalizam islamskih pokreta, prikriveni nastup stranog faktora, a u manjoj meri delovanje ekstremnih predstavnika etničkih zajednica i ultradesničarskih organizacija, kao i aktivnosti nosilaca organizovanog kriminala.
Direktor BIA-e naveo je da su prioriteti rada te agencije suprotstavljanje albanskom separatizmu i terorizmu, islamističkim i ekstremističkim pokretima, borba protiv organizovanog kriminala, kao i doprinos očuvanju suvereniteta na Kosovu i Metohiji.
Bulatović je kazao da je glavni faktor destabilizacije u regionu delovanje ilegalne organizacije ANA (Albanska nacionalna armija) i dodao da je BIA prikupila nova saznanja o njenom koordiniranom delovanju sa albanskim strukturama na jugu Srbije i u Makedoniji. Bulatović je istakao i da je agencija angažovana na realizaciji zadataka proisteklih iz obaveza Srbije prema Haškom tribunalu.
U raspravi koja je prethodila glasanju, poslanici SRS i LDP su naglasili da je izveštaj sačinjen bez značajnijih podataka i da je sve što sadrži moglo ranije da se čuje i pročita u medijima.
Raspravu je obeležio i manji verbalni sukob poslanika SRS Aleksandra Vučića i DSS Dragana Šormaza u vezi sa hapšenjem haškog optuženika Zdravka Tolimira. Vučić je ostao pri ranijem stavu svoje stranke tvrdeći da je Tolimir uhapšen u Beogradu, dok je Šormaz to negirao navodeći da je Tolimir uhapšen u Republici Srpskoj, kao što su to prethodno naveli zvaničnici službi bezbednosti.
Poslanike SRS tokom višesatne rasprave najviše je zanimalo da li ima prisluškivanja narodnih poslanika. Radikal Petar Jojić je tokom rasprave pokazao dve minijaturne sprave, za koje je rekao da ne zna čemu služe, ali da smatra da se mogu koristiti za prisluškivanje. Kako je rekao, to je pronašao u prostorijama poslaničkog kluba SRS u Skupštini Srbije.
Navode SRS o prisluškivanju negirao je direktor BIA Rade Bulatović, kazavši da agencija radi po zakonu i da ne prisluškuje nijednog narodnog poslanika kao i da ne prisluškuje nijedan poslanički klub. Bulatović je još naglasio da BIA mere prisluškivanja primenjuje isključivo po odluci suda i samo kada se na drugi način ne može doći do potrebnih informacija.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…