Vesti
Politika
Beč: Beograd-Priština
05.11.2007. 12:00
Izvor: B92
Beč: Beograd-Priština
Danas se u Beču održava nova runda pregovora Prištine i Beograda o budućnosti Kosova.
Nova runda održava se u Ministarstvu inostranih poslova Austrije, a počeće odvojenim razgovorima delegacija s međunarodnom posredničkom trojkom. S Volfgangom Išingerom, Aleksandrom Bocan-Harčenkom i Frenkom Viznerom najpre će razgovarati predstavnici Beograda, a sat vremena kasnije na razgovor dolaze kosovski Albanci.
Novi direktan susret dve delegacije predviđen je za 13.30 i trebalo bi da traje tri sata. Beograd će na pregovorima predstavljati predsednik i premijer Srbije Boris Tadić i Vojislav Koštunica.
Po dolasku u Beč, ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić rekao je da će na dnevnom redu četvrte runde biti razgovori o statusu i odgovor Beograda na predlog "trojke".
"Nastavljamo da pregovaramo. Smatram da ima još mesta da razgovaramo o statusu. Ta tačka je na dnevnom redu posle podne i još nije iscrpljena, prema našem dubokom uverenju. Razgovaraćemo i o 14 tačaka, predlogu 'trojke'. To je poslednja tačka dnevnog reda", kaže Samardžić.
On je naveo i da je Beograd već odgovorio na predlog "trojke" i da je on bio povod za održavenje prošlog sastanka u Beču. "Međutim, naš odgovor tada nije bio na dnevnom redu jer smo raspravljali isključivo o statusu. Sada očekujemo da 'trojka' i albanska delegacija otvore diskusiju na temu našeg odgovora i postave pitanje na konkretne tačke našeg papira", kaže Samardžić.
"Imamo dosta tema za razgovor i još dosta prostora da pokušamo da učinimo nešto u korist obostranog kompromisnog rešenja", uveren je Samardžić. On je negirao da će se na dnevnom redu razgovora naći predlog predstavnika Evropske unije u "trojci" Volfganga Išingera da problem Kosova bude rešen po modelu sporazuma dve Nemačke iz 1972.
"Taj predlog neće biti na dnevnom redu", rekao je Samardžić i objasnio da će Beograd pre svega pokazati praktičnu stranu i korist pristupa koji Beograd zastupa.
"To je pristup koji se zalaže za suštinsku autonomiju u okviru Srbije. Pokazaćemo da je to dobro rešenje, ne samo za Srbe i Albance, za Srbiju i Kosovo, već funkcionalno rešenje, koje može da funkcioniše ako ga prihvati međunarodna zajednica i, naravno, ako postoji dobra volja albanske strane", dodao je on.
"Ta dobra volja albanske strane je do sada izostala iz čisto apstraktnih političkih razloga. Smatramo da imamo dobar predlog koji može da funkcioniše u svakodnevnom životu", kaže Samardžić.

Priština: Ne odustajemo od nezavisnosti
S druge strane, delegacija Prištine je najavila da će i na današnjim pregovorima insistirati na nezavisnosti Kosova. "Nema izbora za Kosovo. Mi zaslužujemo nezavisnost. To je najbolje rešenje za SAD i EU. Mi smo spremni", kaže član prištinskog tima Hašim Tači.
"Mi ćemo poštovati međunarodn plan, odnosno 10. decembar kao rok. Posle toga ćemo vrlo brzo doneti odluku o nezavisnosti. Verujemo da ćemo dobiti kvalitetno priznanje nezavisnosti", kaže Tači.
Lider ORA Veton Suroi najavio je da na pregovorima neće biti razgovora o primedbama na predlog "trojke", već o tom kako strane vide tih 14 tačaka.
"Za nas je tih 14 tačaka deo našeg koncepta o Sporazumu dve nezavisne države. To znači, bez obzira na to da li Srbija misli da prizna nezavisnost Kosova, da je za nas konceptualno veoma bitno uspostaviti okvir za odnose dve zemlje", objasnio je Suroi.
On je podsetio i da je ceo proces od početka zasnovan na principima koje je Kontakt grupa postavila, a jedan je da nema povratka na stanje pre 1999.
"Ono što smo do sada dobijali iz Beograda je povratak na stanje pre 1963, u konceptima autonomije. Vreme je prevazišlo sve te koncepte", poručio je on. Suroi je naglasio da se treba okrenuti stvarima koje su od vitalnog i legitimnog interesa kako za Kosovo, tako i Srbiju, a to su briga o pravima i unapređenju prava srpske zajednice na Kosovu, način komunikacije srpske zajednice s Beogradom, razvijanje kulturne baštine Srba na Kosovu. To su stvari o kojima treba razgovarati", rekao je on.
Upitan da li se razgovara predlogu Išingera, on je rekao da se o tome govori sve vreme.