Vesti
Društvo i ekonomija
Zagreb centar regiona, Beograd ga sustiže05.11.2007. 20:00
Izvor: Blic
Večita trka između Beograda i Zagreba za politički i ekonomski centar regiona, poznata iz vremena stare Jugoslavije, danas se odvija nesmanjenom žestinom. Hrvatska prestonica u ovom času vodi u toj trci, slažu se sagovornici „Blica“, ali Beograd bi, ipak, u budućnosti mogao da preuzme titulu regionalne metropole.
- Smatram da je Zagreb trenutno centar regiona, ali mislim da će u narednih pet ili deset godina to biti Beograd. Po tom pitanju sam optimista - kaže za „Blic“ Goran Svilanović, predsedavajući radnog stola Pakta za stabilnost jugoistočne Evrope. On ističe da se Zagreb nalazi u boljoj političkoj situaciji jer će Hrvatska u narednih nekoliko godina ući u EU. Iako, kako ističe, Srbija, a samim tim i Beograd, ima veći ekonomski potencijal, veći broj stanovnika, politička stabilnost najviše doprinosi prestižu u regionu.
Da je ova tema još uvek veoma osetljiva za stanovnike obe države, pokazuje činjenica da su mnogi odbili da sa nama podele svoj stav, posebno u Zagrebu. Na internet forumima mladi iz Srbije i Hrvatske svakodnevno biju bitku o tome koji je grad bolji.
Najveći broj naših sagovornika iz Beograda deli Svilanovićev stav. Vesna Perić, zamenica direktora Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza Srbije, slaže se da je glavni problem Beograda nedostatak političke stabilnosti u Srbiji. I Miša Brkić, zamenik glavnog i odgovornog urednika časopisa „Ekonomist“, daje prednost hrvatskoj prestonici, ali dodaje da bi Beograd u budućnosti mogao biti ne samo centar jugoistične Evrope, već i šire.
- Preduslov za takvu perspektivu predstavlja nastavak ekonomskih reformi koje su u zastoju, ali i prelazak srpskog političkog vrha s reči na dela, kada je reč o evropskim integracijama - kaže Brkić.
Prof. dr. Lino Veljak, šef Katedre za filozofiju zagrebačkog Filozofskog fakulteta i stalni putnik na relaciji Zagreb-Beograd, kaže da je u ovom trenutku Hrvatska u blagoj prednosti, čemu doprinosi i činjenica da je postala nestalna članica Saveta bezbednosti UN.
Danijel Režek, poznati privrednik i dugogodišnji direktor zagrebačke firme „Ingra“, smatra da u ovom času Zagreb „očito drži poziciju lidera regije“, ali i da se „Beograd budi“.
Ima i onih koji saradnju dve prestonice vide kao najbolji put za napredovanje i jedne i druge. Tog je mišljenja dr Dejan Jović, profesor međunarodne politike na Univerzitetu u Stirlingu u Škotskoj i autor knjige „Jugoslavija, država koja je odumrla“. On kaže da Beograd, kao veći grad, „prirodno ima prednost“ za lidera u regiji.
- Dugoročno gledano, Zagreb i Beograd bi trebalo da rade zajedno jer su njihove političke veze u svetu kompatibilne - ističe Jović.
Ljiljana Kuhta-Jeličić, zamenica gradonačelnika Zagreba Milana Bandića, slaže se da bi saradnja Zagreba i Beograda trebalo da bude „intenzivnija i kvalitetnija“.
- Osim na području kulture, trebala bi da se širi i na druga područja - privredu i obrazovanje. Time bi se verovatno otvorio put, u nekoj doglednoj budućnosti i srpskom kapitalu u Zagrebu i Hrvatskoj, a verujem i obrnuto - kaže Kuhta-Jeličić.
Gradska čelnica ne deli stav da će Beograd u skorije vreme uspeti da stigne Zagreb i veruje da poziciju centra regije Zagreb može da zadrži na duži rok. Iako se slažu oko političke prednosti koju Hrvatska uživa, sagovornici iz Beograda i Zagreba tvrde da je baš njihova prestonica ekonomski jača.
- Stav svih stranih ulagača sa kojima razgovaram jeste da je Beograd centar regiona, a to potvrđuje upravo kapacitet investicija - kaže Đorđe Bobić, gradski arhitekta Beograda.
Vesna Perić dodaje i da su na teritoriji Beograda realizovane najveće grinfild investicije u jugoistočnoj Evropi, što „potvrđuje da je Beograd privlačniji za strane investitore“. Ona naglašava da je dobra ilustracija i to što je u Beogradu, i pored najviše cene kvadrata poslovnog prostora u regionu, potražnja za istim daleko veća nego u bilo kom drugom gradu Balkana.
Beograd je 2006. časopis „Fajnenšel tajms“ proglasio za „grad budućnosti južne Evrope“. U izveštaju Svetske banke „Poslovanje u 2007“ Srbija je svrstana ispred svih ostalih bivših republika SFRJ po uslovima za biznis.
- Srpska prestonica bi bila moćan grad dolaskom stranih kompanija, izgradnjom, ulaganjima... Neophodno da se ona pre toga otvori prema svetu. Mnoge velike kompanije čekaju da Srbija postane normalna evropska država - kaže Miša Brkić.
Ekonomska prednost može da se ogleda i u tome što hrvatske kompanije za sada više ulažu u Srbiju, nego obnuto.
- Investicijama iz Srbije stoji na putu nedostatak političke volje u Hrvatskoj da se tržište kapitala otvori istočnim susedima - naglašava prof. dr Veljak.
Na strani Beograda su bolji aerodrom, pogodan geografski položaj i broj stanovnika. Sada ostaje da se vidi kako će to političari koji vode prestonicu umeti da iskoriste. Direktor konsultantske kompanije „Balkanske investicije i razvoj“ Aleksandar Denda ističe da u Beogradu mora da se promeni način razmišljanja o razvoju prestonice.
- Kompletna leva obala Dunava od Zemuna do Pančevačkog mosta neiskorišćena je i njenim kvalitetnim oživljavanjem Beograd bi direktno ušao u 22. vek - kazao je on.
Mirko Todorović, vlasnik konfekcije „Todor“, koji često putuje u hrvatsku prestonicu, kaže da je Beograd centar regiona, ali naglašava da se nakon povratka iz Zagreba uvek naježi kada uvidi koliko nam još metli i vode treba da očistimo grad. Na internet forumima srpska prestonica vodi kada je reč o noćnom provodu. Zagrepčani navode da u Beogradu mogu posetiti veći broj kultrunih događaja, s čime se slaže i Veljak.
- Beograd je nadmoćniji kada se posmatra kulturni i društveni život grada - konstatovao je on.
Zagrepčani su oduševljeni „jer Beograd živi 24 časa dnevno, dok se u Zagrebu uglavnom izlazi samo vikendom“. Zbog svega toga, Beograd je u poslednje vreme preplavljen mladima iz Hrvatske koji dolaze u potrazi za kvalitetnim i jeftinim provodom.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…