Vesti
Društvo i ekonomija
Bubalo o cenama hleba07.11.2007. 20:00
Izvor: B92
Ministar trgovine i usluga Predrag Bubalo kaže da nije čuo da su veliki pekari, koji pokrivaju 85 odsto tržišta, tražili povećanje cena.
Bubalo je na konferenciji za novinare, povodom najava o novom poskupljenju hleba, citirao izjavu šefa češkog antimonopolskog biroa koji upozorava proizvođače hleba, mleka i kombinate za preradu mesa da ih čekaju kazne ukoliko iz dana u dan budu najavljivali šta će i koliko će poskupeti.Prema rečima Bubala, ovo bi mogao da bude dobar primer i za srpsku Komisiju za zaštitu konkurencije, koja bi trebala da se pozabavi ne cenama, nego najavama i dogovaranjima kada se radi o uniji malih pekara.
"Za sada nismo čuli najavu od velikih pekara, koji pokrivaju 85 odsto tržišta, o poskupljenju hleba", rekao je Bubalo.
On je takođe govorio o tome da je fokus rada njegovog ministarstva - zaštita potrošača, a jedan od segmenata zaštite je i rad tržišne inspekcije. On je na konferenciji za novinare rekao da je tržišna inspekcija od januara do avgusta ove godine obavila 69.966 kontrola.
U tom periodu podneto je 8.276 prijava, a pravosudnim organima je predloženo, da uz novčanu kaznu za izvršena krivična dela, privredne prestupe i prekršaje, oduzmu nezakonito stečenu imovinsku korist u iznosu od 25.113.530 dinara, rekao je Bubalo.
On je dodao da je sa tržišta povučeno, zbog povrede prava intelektualne svojine, 950.463 komada falsifikovanih proizvoda, uglavnom marki Najk, Ribok, Paćoti, Eskada, Albus, kao i 1.649 komada nelegalnih kompakt-diskova.
Bubalo je rekao da je završen nacrt zakona o trgovini, koji bi do kraja godine trebalo da se nađe u skupštinskoj proceduri, dok će se Nacrt zakona o bezbednosti proizvoda do kraja novembra naći pred vladom.
Pomoćnik ministra za poslove tržišne inspekcije i glavni tržišni inspektor Dušan Vučković rekao je da inspekciji u narednom periodu predstoji intenziviranje nadzora u primeni Zakona o zaštiti potrošača i drugih zakona u oblasti sprečavanja nelojalne konkurencije.
Vučković je dodao da će se raditi i na dodatnoj edukaciji tržišnih inspektora kada je reč o bezbednosti proizvoda, zaštiti intelektualne svojine i zaštiti potrošača.
Nestašica mleka zbog preraspodele
Nestašice mleka u Srbiji izazvane su preraspodelom tržišta, a ne manjom proizvodnjom, ocenio je član Upravnog odbora Udruženja proizvođača mleka Srbije Slobodan Ilić.
Ilić je za agenciju Beta kazao da je najveći proizvođač mleka u zemlji, beogradski Imlek, dugo utvrđivao koju će otkupnu cenu mleka ponuditi proizvođačima, što je mnoge od njih nagnalo da mleko prodaju Šabačkoj mlekari, koja je prva izašla sa predlogom više cene, kao i mlekarama u Novom Sadu i Somboru.
To je izazvalo manjak mleka na pojedinim tržištima, rekao je Ilić.
On je naglasio da mleka ima dovoljno, ali da postoji mogućnost stvaranja zaliha i "veštačke nestašice" da bi se cena povećala u maloprodaji.
Prema njegovom mišljenju, nove otkupne cene mleka su korektne, zbog čega se očekuje povećanje proizvodnje koje bi moglo uticati na tržište.
Ilić je ipak izrazio bojazan da se ne dogodi "nešto slično prošlogodišnjoj ceni svinjskog mesa kada je dogurala do 135 dinara".
"Mnogi su stavili svinje u tov, koji se time nisu nikada pre bavili i cena je pala. Sada su svi krenuli u proizvodnju mleka pa kada dođe do zasićenja onda će cena mleka da krene na dole", rekao je Ilić.
Trenutna okupna cena mleka, prema njegovim rečima, kreće se od 26 dinara do 30,2 dinara za litar u zavisnosti od kvaliteta mleka, proizvodnje i načina otkupa.
Predstavnica Imleka zadužena za odnose sa javnošću Nevena Veselinović rekla je agenciji Beta da "dnevna isporuka pasterizovanog mleka, od oko 60.000 litara, još uvek ne zadovoljava potražnju potrošaca, jer je, kako je navela, u istom periodu prošle godine Imlek isporučivao 100.000 litara tog mleka".
Količine sirovog mleka oko 14.000 Imlekovih kooperanata su smanjene zbog posledica suše i drastičnog poskupljenja žitarica, rekla je ona, dodavši da je to uticalo i na kvalitet mleka, ali i na pritisak na rast cena.
Mleka možda i ima dovoljno, ali je njegov kvalitet ispod standarda Evropske unije koje Imlek primenjuje u svojoj proizvodnji, istakla je Veselinovićeva, navodeći da se takvo mleko lošijeg kvaliteta ni ne nudi za otkup beogradskom proizvođaču.
Imlek je, kako je dodala, zbog svega navedenog povećao prerađivačku cenu svojih proizvoda za jedan do 1,5 dinara po litru mleka i mlečnih prerađevina.
I somborski proizvođač mleka Somboled povećao je cenu mleka i mlečnih proizvoda za pet odsto.
Nakon dogovora sa proizovđačima sirovog mleka, kako bi delimično pokrili troškove kooperanata, u Somboledu su povećali otkupnu cenu mleka, ali i kreditiranje kooperanata u narednom periodu.
U poslednja tri meseca većina mlekara u Srbiji treći put povećava cene mleka i prerađevina, kako bi na taj način pomogle proizvođačima i stabilizovala tržište.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…