Vesti
Politika
Vi priznajte, al’ mi nećemo15.11.2007. 20:00
Izvor: Politika
Građani Srbije žele u Evropu čak i ako ona prizna nezavisnost Kosova, ali neće u EU ukoliko uslov bude da nezavisnost prizna Srbija
Većina građana Srbije, oko 70 odsto, misli da bi naša država trebalo da postane članica Evropske unije, nedvosmisleno pokazuju ispitivanja javnog mnjenja nekoliko godina unazad. Istraživanja, međutim, govore i to da isto toliko građana smatra da bilo kakvo trgovanje statusom i teritorijom Srbije nije moguće, bez obzira koliko bila primamljiva ponuda EU koja bi se mogla naći na stolu.Prema istraživanju agencije „Politikum”, prezentovanom javnosti 31. oktobra, sprovedenom na inicijativu ministarstva za Kosovo i Metohiju, čak 70,21 odsto ispitanika ne prihvata brži ulazak naše države u EU ukoliko uslov za pridruživanje bude da Srbija prizna nezavisnost Kosova. Skoro trećina bi se, u tom slučaju, izjasnila za prekidanje svih diplomatskih i ekonomskih odnosa sa EU.
S druge strane, istraživanje agencije „Stratedžik marketing” objavljeno početkom avgusta, čiji je naručilac bila Kancelarija Vlade Srbije za pridruživanje EU, pokazalo je da dve trećine ispitanih građana Srbije podržava nastavljanje diplomatske borbe za Kosovo i Metohiju bez prekida odnosa sa EU, čak i u slučaju da Evropa jednostrano prizna Kosovo.
Tanja Miščević, direktor Kancelarije Vlade Srbije za pridruživanje Evropskoj uniji, rekla je za „Politiku” da ova dva istraživanja, čiji su naručioci državne institucije, ne pokazuju oprečne rezultate.
– Naprotiv, ona jasno oslikavaju stav građana Srbije prema EU. Mi, dakle, jesmo za priključivanje EU, čak želimo i da, ukoliko EU prizna nezavisno Kosovo, pregovore nastavimo. S druge strane, nećemo da trgujemo, odnosno ne pristajemo da zarad bržeg ulaska u Uniju Srbija prizna nezavisnost Kosova. Ne želimo da biramo između Kosova i EU, naročito ako se zna da je stav EU da su rešavanje konačnog statusa KiM i integracija Srbije u EU dva odvojena procesa – rekla je Miščevićeva.
U ministarstvu za Kosovo i Metohiju kažu da je odbijanje građana da prihvate brže EU integracije ako su uslovljene priznavanjem nezavisnosti Kosova od strane Srbije, „zdrava i odgovorna reakcija”.
– Ono donekle može da bude iznenađenje, pogotovo nakon konstantnih pritisaka koje međunarodna zajednica vrši na svoju i našu javnost, zastupajući tezu da je nezavisnost Kosova neminovnost i da je Srbiji bolje da prihvati supstituciju neke vrste. Naravno, tu je i dugogodišnji doživljaj Kosova kao krize, i to još od kraja 80-ih godina, ali su građani Srbije pokazali da imaju potrebu da sačuvaju dostojanstvo – objasnila je za naš list Daniela Nikolić, savetnica za medije u ministarstvu za Kosovo i Metohiju. Ona smatra da je javnost u Srbiji uspela da odoli pritiscima „spolja i iznutra” da zarad EU integracija trampi deo svog nacionalnog identiteta.
– Najbolja potvrda da taj stav građana nije neevropski stigla je iz EU, kada je komesar za proširenje EU Oli Ren, najavljujući potpisivanje sporazuma o pridruženju, izjavio da niko ne očekuje od Srbije da trguje Kosovom radi bržeg pristupanja EU, jer to ne bi bilo pravedno, ni fer, jer život ne funkcioniše tako – rekla je Nikolić.
Prema mišljenju jednog od lidera kosmetskih Srba, Olivera Ivanovića, agencije za istraživanje javnog mnjenja često prilagođavaju formu pitanja željama naručilaca istraživanja, da bi rezultate kasnije mogli da koriste u dnevnopolitičke svrhe.
– Stav da bi Srbija morala da se odrekne Kosova pre pristupanja EU nikada nije pomenuo nijedan evropski zvaničnik. Osim američkog diplomate Ričarda Holbruka, tu tezu zastupaju jedino određeni domaći političari koji žele da diskvalifikuju EU u procesu određivanja budućeg statusa Kosova. Evrointegracija Srbije nema alternativu – kazao je Ivanović.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…