Vesti
Politika
Malo vode na svakih sat
22.06.2006. 08:00
Izvor: Blic
- Visoke temperature mogu da budu veoma opasne za decu. Tokom vrućih letnjih dana nudite detetu da pije i pre nego što ono od vas to zatraži. Kad mališan oseti potrebu za tečnošću, njegovo telo je već gotovo dehidriralo - upozorava dr Ivan Todorović, lekar opšte prakse. O tome i svemu bitnom govori za „Blic“.

Koliko mu je tečnosti potrebno

Što je organizam deteta mlađi, to su metabolički procesi brži, pa tokom jednog dana mora da dobije količinu vode koja iznosi 10 - 15 odsto njegove telesne težine. Ako, na primer, gubi telesnu tečnost zbog povišene temperature, dijareje ili povraćanja, dnevna potreba za vodom se još više povećava. Na primer, za svaki stepen povišenja telesne temperature treba dodatno uneti 10 g vode na kilogram težine.

Čaj i sokići

Protiv žeđi najbolje je da detetu ponudite vodu. Detetu možete da ponudite i blago zaslađeni čaj ili razređeni voćni sok. Ali imajte na umu da sokovi sa visokim sadržajem šećera izazivaju, suprotno dejstvo, to jest žeđ. Morate da znate da je čak i sladoled manje opasan za grlo od hladnog pića, a nikako nisu primerene ni kockice leda.

A ako je reč o bebi tokom perioda dojenja to bi trebalo da bude prokuvana i ohlađena voda iz vodovoda ili prirodna kupovna voda koja je upakovana u flaše.

Sladoled

Iako mislite da je sladoled jedna od najvećih opasnosti leta, grešite. Naime, sladoled, dete liže polako i u ustima mu se zagreje. Ipak trebalo bi da pripazite na to da bude zdravstveno ispravan. Najbolji je industrijski sladoled, koji je termički obrađen i upakovan. Time ćete izbeći sve vrste teškoća sa varenjem i eventualno trovanje salmonelom. Kupujte kvalitetan sladoled (sastav je naveden na ambalaži) i čuvajte ga u zamrzivaču, na - 18 stepeni Celzijusa, a odmrznuti sladoled nikako ne zamrzavajte ponovo!

Ako pokvari stomak

Letnje dijareje su vezane za virusne ili bakterijske infekcije koje se dobiju preko vode, slatkih napitaka iz različitih automata ili sladoleda iz poslastičarnica. Moguć izvor infekcije u letnjim mesecima je i sumnjiva hrana koja se kupuje od prodavaca na plaži, kao što su krofne i razna peciva. Isto tako i mokre pelene ili kupanje u hladnoj vodi su mogući izvor zaraze.

Dijareja može da bude vrlo opasna po bebino zdravlje, pogotovo ako je udružena sa povraćanjem i povišenom telesnom temperaturom, pa je morate pod obavezno odmah odvesti lekaru. Kada su starija deca u pitanju, s obzirom na to da proliv obavezno prati gubitak tečnosti, elektrolita i energije, mališan vrlo brzo onemoća, pa je potrebno što pre nadoknaditi izgubljeno. Dr Ivan Todorović preporučuje manje obroke u obliku čaja, supe i sličnih napitaka, a veoma su pogodni i gotovi preparati (oralna rehidratacijska sredstva). Detetu koje ima proliv treba da dajete slanu tečnost. Najbolje je supicu iz kesice koje dete treba da pije u malim gutljajima ili rastvor „orosala“, a posle šest do osam sati možete da nastavite sa uobičajenom ishranom.