Vesti
Politika
Išinger: Bar dogovor o saradnji
21.11.2007. 20:00
Izvor: B92
Išinger: Bar dogovor o saradnji
Volfgang Išinger kaže da trojka očekuje bar dogovor o budućoj saradnji srpske i albanske strane, ukoliko se ne reši status Kosova
"Napori 'trojke' se odnose na to da se barem postigne dogovor o saradnji" između Beograda i Prištine, rekao je predstavnik Evropske unije u pregovorima o Kosovu novinarima u Berlinu i dodao da bi sporazum o "statusu bio idealan".
"Naravno da bi sporazum o statusu bio idealan, ali je to, nažalost, nešto što ne možemo očekivati" pre kraja pregovora 10. decembra, rekao je nemački diplomata i dodao da bi bilo "korisno" postići i dogovor o uzajamnoj saradnji.

Solana: Više napora
Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Havijer Solana izjavio je u Briselu, posle razgovora s albanskim predsednikom Bamirom Topijem, da bi u narednih nekoliko nedelja sve strane trebalo da ulože više napora kako bi se za Kosovo pronašlo rešenje "prihvatljivo za sve".
Zamoljen da se osvrne na ocene Beograda da pregovora i nije bilo zbog nepopuštanja kosovske albanske strane oko nezavisnosti i na pitanje ko će biti odgovoran ako se pregovori pod posredništvom "trojke" okončaju neuspehom, Solana je uzvratio da u uvoj fazi nikako ne može davati ocene, jer ne želi "da taj proces propadne".
Išinger je citirao studiju Instituta za komparativnu ekonomiju u Beču o dogovoru o saradnji.
Taj institut je uporedio hipoteze do sada pomenute za Kosovo - pojačana autonomija, suverenitet Srbije, nezavisnost pod međunarodnim nadzorom, kao i partnerstvo. Tu poslednju hipotezu, kako je rekao Išinger, Intistut smatra najboljom u ekonomskom pogledu.
"Normalizacija situacije na osnovu institucionalizovanog partnerstva između Srbije i Kosova dovela bi do značajnog smanjenja rizika, razvoja investicija i tržišta, poboljšanja perspektiva za integraciju u EU, znatnu ekonomsku obnovu Kosova i trajni rast u Srbiji", navodi se u studiji Instituta.

Bez pomeranja sa mrtve tačke
Peta, pretposlednja runda direktnih pregovora između Beograda i Prištine, za analitičare nije donale nikakva pomeranja sa mrtve tačke.
Predlog Beograda da Kosovo ima status kao Olandska ostrva u Finskoj, prema oceni domaćih stručnjaka, došao je isuviše kasno. Za analitičara lista Politika, Boška Jakšića, primer Olandskih ostrva je dobar samo u tome što se Beograd iz Azije, odnosno od modela Hongkonga, preselio u Evropu.
To što ta ostrva imaju sve osim sopstvene vojske i državne granice za Jakšića pokazuje da Beograd i nije previše zainteresovan da Kosovo integriše čim Prištini nudi iste uslove.
"Ovo je samo katastarski predlog Beograda jer nam je bitno samo da imamo tu teritoriju de fakto, a ne de jure, i ne zanima nas što nemamo nad njima ingerencije", smatra on.
lan Foruma za međunarodne odnose Dušan Lazić smatra da bi, s obzirom da kosovska strana ne želi pregovare o statusu, već o poststatusnim pitanjima, Beograd trebalo da se okrene nekim drugim pitanjima.
"Kad kažem pitanjima, mislim na ono što je na stolu, a to je predlog o 14 tačaka jer je to jedino relevantno u ovom trenutku i da tu vidi šta moze da uradi", kaže on.
Lazić međutim smatra da bi Volfgang Išinger mogao da, kada pregovori budu završeni, iskoristi tih 14 tačaka samo kao deo izveštaja u kome bi zaključio da su pregovori Beograda i Prištine propali.