Vesti
Politika
Poslednja runda, dan drugi
27.11.2007. 20:00
Izvor: B92
Poslednja runda, dan drugi
Delegacija kosovskih Albanaca odbila predlog o budućem statusu Kosova koji je na pregovorima u Badenu izneo Boris Tadić.
Predsednik Srbije ponudio je Prištini nadležnost i simbole obično rezervisane za suverene države, bez stolice u Ujedinjenim nacijama, Savetu Evrope i OEBS-u, koje bi zadržala Srbija. Portparol prištinskog pregovaračkog tima Skender Hiseni ne očekuje neki rezultat od trodnevnih pregovora u Badenu.
Prema predlogu koji je Tadić izneo tokom današnje runde pregovora s delegacijom Prištine, Srbija bi zadržala nadležnost u Pokrajini nad spoljnom politikom, odbranom, kontrolom granica i zaštitom srpskog nasleđa.
"Srbija takođe traži da na Kosovu ne bude vojske, ali prihvata Žandarmeriju koja će obezebeđivati red i zakon na Kosovu", rekao je Tadić.
Prema tom predlogu, Beograd i Priština bi postigli sporazume o zaštiti etničkih zajednica, a kada je reč o Srbima i o njihovom odnosu sa institucijama u Beogradu.
U svakoj od tih nadležnosti, predstavnik međunarodne zajednice imao bi jurisdikciju, a trebalo bi razraditi i metode saradnje Belgrada i Prištine, rekao je Tadić.
On je ocenio da bi, ako se usvoji ovaj model, to značilo da su obe strane učinile ustupke, a njegovu primenu bi nadgledala i garantovala međunarodna zajednica.
Prema njegovim rečima, prednosti ovakvog plana bile bi što bi Kosovo odmah zvanično dobilo samoupravu, uz punu saglasnost Beograda, što bi se poboljšali odnosi s kosovskim Srbima i time prekinula sadašnja i potencijalno stvarna fizička podeljenost među zajednicama.
Kosovo bi imalo pristup međunarodnim finansijskim institucijama i drugim međunarodnim i regionalnim organizacijama, osim Ujedinjenih naacija, OEBS i Saveta Evrope, što bi mu, prema rečima Tadića, dalo legitimitet u međunarodnim i drugim institucijama.
"Kosovo bi imalo trgovinska i kulturna predstavništva u inostranstvu, zastavu, grb i nacionalne timove, onako kako bi ih prihvatile međunarodne sportske federacije", rekao je Tadić.
"Integracija Kosova u mrežu zavničnih regionalnih odnosa, kao i sa Srbijom, ubrzala bi evropske integracije Kosova. Srbija je spremna da zatraži da dobrobiti od njenih odnosa sa Evropskom unijom uživa i Kosovo", rekao je Tadić.
Tadić je ocenio da Kosovo nije multietničko društvo, da standardi nisu sprovedeni, da se raseljeni nisu vratili jer se većina plaši. On je upozorio da Srbe, u slučaju jednostranog proglašenja nezavisnosti, niko ne bi pretnjama mogao naterati na koegzistenciju i da bi, zaplašeni, mogli krenuti ka odvajanju.
Predsednik Srbije Boris rekao je, drugog dana pregovora, da bi jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova dovelo do destabilizacije i podstaklo simetrično ponašanje, pošto nijedna strana nema monopol na unilateralizam, i ponovo pozvao na postizanje kompromisa o statusu.
Srbija je ponudila mnoštvo ideja, rekao je Tadić i dodao da je Beograd spreman da razmotri sve aspekte predloga koje nudi. "Spremni smo da uzmemo u obzir svaku drugu ideju koja može dovesti do kompromisa", kaže Tadić.
"Moramo prestati da pothranjujemo iluzije ako želimo da izgradimo bezbednu budućnost u regionu, poručio je Tadić.
Zajednički sastanak delegacija Beograda i Prištine s posredničkom trojkom je završen, a razgovori će, drugog dana pregovora biti nastavljeni odvojenim susretima "trojke" s pregovaračkim timovima.
Posle direktnog susreta, za posle podne je predviđena još jedna tura odvojenih sastanaka "trojke" s delegacijama Beograda i Prištine. Nova runda pregovora počela je juče.