Vesti
Društvo i ekonomija
Lončar pretio sindikalcima
01.12.2007. 15:00
Izvor: Glas javnosti
Lončar pretio sindikalcima
Predstavnici tri sindikata prosvete traže zamenu vladinih pregovarača
BEOGRAD - Predsednik Sindikata obrazovanja Branislav Pavlović juče je novinarima rekao da je prilikom pregovora ministar prosvete Zoran Lončar predstavnicima sindikata pretio otvaranjem njihovih dosijea i pokretanjem tužbi.
- Ni ministri u Miloševićevo doba nisu pretili predstavnicima sindikata - naveo je Pavlović.
Ishod pregovora predstavnika sindikata prosvete i Vlade Srbije ne nazire se ni po završetku jučerašnjih razgovora, a štrajk prosvetara se širi na sve veći broj škola.
- U štrajku je 1.517 škola, a pridružuju nam se i obrazovne ustanove koje nisu ni u jednom sindikatu - rekao je Pavlović. On je objasnio da je s vladom dogovoreno da se nenastavnom osoblju odmah isplati po 5. 000 dinara na ime jednokratne pomoći.
- Ukoliko ne potpišemo protokol za plate u idućoj godini, nemamo više šta da tražimo od ministarstava prosvete i finansija i zahtevaćemo da se u pregovore uključe premijer Vojislav Koštunica i potpredsednik vlade Božidar Đelić.
On smatra da u Ministarstvu prosvete ne postoji spremnost za potpisivanje protokola, jer na pregovore dolaze „nestručni“ ljudi. Komentarišući tok pregovora, on je istakao da je tim iz sindikata precizno izračunao da u predlogu budžeta za prosvetu u 2008. godini ima mesta za ispunjenje njihovih zahteva.
Pregovori su počeli u ponedeljak, sindikati traže povećanje plata u sledećoj godini za 15 odsto i korekciju koeficijenata nenastavnom osoblju, dok su ministri prosvete i finansija ponudili povećanje od pet procenata. Škole su u štrajku već 12 dana, tako što su časovi skraćeni na 30 minuta.

Siromaštvo uzrok protesta
Poslanik Aleksandra Jerkov iz Lige socijaldemokrata Vojvodine izjavila je juče da se niko od nadležnih u ovoj državi ne pita zašto razne strukture zaposlenih u našoj zemlji štrajkuju. Ona je na konferenciji za novinare navela da, prema poslednjim istraživanjima, 6,6 odsto stanovništva živi ispod granice siromaštva, ali da te rezultate treba uzeti sa rezervom, jer nisu rađeni prema adekvatnim parametrima, kao i da su rezultati mnogo gori.