Vesti
Politika
Drastični potezi Beograda koristili bi Albancima
06.12.2007. 12:00
Izvor: Blic
Drastični potezi Beograda koristili bi Albancima
Srbija neće započeti rat u slučaju da kosovski Albanci proglase nezavisnost južne srpske pokrajine. Kako za „Blic“ kažu u Vladi Srbije, nijedan akcioni plan koji su izradila ministarstva, a koji će se primenjivati u slučaju proglašenja nezavisnosti Kosova i Metohije, „nema ofanzivno delovanje“.
- Svi koraci koje Vlada Srbije preduzima i planira da preduzme usmereni su ka mirnom i kompromisnom rešavanju krize na Kosovu i Metohiji. Srbija će koristiti sva diplomatska i legitimna sredstva uz potpuno poštovanje međunarodnog prava - kaže za „Blic“ šef vladinog Biroa za odnose sa javnošću Milivoje Mihajlović.
Srbija, međutim, ima niz mera koje će povući u slučaju ako međunarodna zajednica prekrši pravne akte i Ujedinjenih nacija i svoje sopstvene zakone priznavanjem nezavisnosti Kosova. Oni su sadržani u akcionim planovima koje su izradila ministarstva. Prema saznanjima „Blica“, među najradikalnijim merama Srbije je blokiranje Kosova, i to u dva smera. U diplomatskom smislu, najjednostavnije rečeno, za Beograd Kosovo neće postojati kao država, a predviđena mera je blokada tranzita prema pokrajini koji vodi preko teritorije centralne Srbije. Ova mera se odnosi na protok robe i kapitala.
Dilemu da li će Srbija ratovati ili ne i da li to iznova pretnje stižu iz Srbije aktuelizovana je posle izjave savetnika premijera Srbije Aleksandra Simića.

Šta je Simić rekao
Aleksandar Simić, gostujući na RTS, rekao je da je rat isto tako pravno sredstvo kada ne postoje druga.
- Srbija je imala negativno iskustvo iz nekih oružanih sukoba građanskog rata na prostoru bivše Jugoslavije i to je razlog što je pojačana mudrost i pojačana opreznost, ali svakako se državni interesi brane i ratom - kazao je Simić.
U Prištini, što se i očekivalo, pominjanje rata u Beogradu dočekano je lakonskom konstatacijom „to nije prva pretnja i baš zato je nezavisnost neminovna“. Simićeva izjava iako je došla iz premijerovog kabineta u suprotnosti je sa stavom Vlade i on nije član Vlade. Kako je za „Blic“ nekoliko ministara nezvanično pojasnilo, Srbija je svoju strategiju razvila na osnovu činjenice da se proglašenje nezavisnosti Kosova kosi sa svim važećim međunarodnim pravnim aktima. Tako će potezi Vlade biti praćeni potezima koji treba da i sam čin proglašenja nezavisnosti, ali i sve države koje to priznaju dovedu u pravni apsurd.
- Srbija, bez obzira na razvoj događaja, neće pribeći nasilju. Bilo bi veoma jadno poručiti svetu da je upotreba sile jedini način da se dobije ono što se želi - naglasio je juče potpredsednik Vlade Božidar Đelić.
Poruku slične sadržine poslao je juče iz Brisela i ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić.
- Srbija neće ratovati, neće doprinositi destabilizaciji Balkana, ali će upotrebiti apsolutno sve u političkom, diplomatskom, ekonomskom i pravnom arsenalu da zaštiti svoj suverenitet i teritorijalni integritet - rekao je Jeremić.
Jeremić je pre dva dana rekao da je njegovo ministarstvo pripremilo niz mera u slučaju proglašenja nezavisnosti koje idu od mekih do tvrdih, a da je u krajnjoj liniji među njima i prekid diplomatskih odnosa. Međutim, po saznanjima „Blica“, mere vlade baziraće se na povlačenju ambasadora na konsultacije, jer izolacija Srbije ne vodi ničemu i ne može pomoći u rešavanju kosovskog problema.
Ministar policije Dragan Jočić objasnio je da je njegovo ministarstvo predalo akcioni plan Vladi Srbije. „Zadatak MUP-a Srbije je da ne dozvoli nikakve nerede, niti terorističke ispade na teritoriji Srbije“, rekao je Jočić.

DS: Opasna izjava
Tokom jučerašnjeg dana nije bilo moguće stupiti u kontakt sa savetnikom premijera Aleksandrom Simićem. Tako je ostalo nejasno u čije je ime dao izjavu. Po nezvaničnim navodima, postoje određeni krugovi u vlasti u Beogradu koji smatraju da kao što Albanci prete nasiljem ako Kosovo ne bude nezavisno, i Srbija treba da uzvrati istom merom.
Šef poslaničke grupe DSS Miloš Aligrudić rekao je juče da izjavu Simića da je rat pravno sredstvo kada ne postoji drugo nije razumeo kao zalaganje za ratnu opciju niti kao ratnohuškačku izjavu.
- Ta izjava je bila odgovor na konkretno pitanje u diskusiji, da li je ratna opcija pravna i politička opcija. Naravno, odgovor na to je potvrdan, ali to ne znači da se neko zalaže za tu opciju - rekao je Aligrudić. Šef poslaničke grupe DSS rekao je da Srbija ima pravo i obavezu da brani svoju teritoriju, integritet zemlje i naveo da smatra krajnje neodgovornim „merenje na kašičicu svake izjave rečene u tom kontekstu“.
Demokratska stranka je saopštila da smatra neodgovornom i opasnom Simićevu izjavu.
- U trenutku kada se Srbija nametnula u pregovaračkom procesu kao faktor mira i stabilnosti, Simić, sa pozicije savetnika premijera, izlazi sa pretećim i opasnim stavom koji ugrožava poziciju Srbije pred sastanak SB, šaljući poruku da je u Srbiji na snazi ratnohuškačka politika - navodi se u saopštenju DS.
Međutim, nije samo Simićeva izjava u neskladu sa proklamovanom državnom politikom. Vladika Artemije pre nekoliko dana oštro je zamerio rukovodstvu u Beogradu što izjavama da „nema rata“ i „da se neće vojno intervenisati“ ohrabruje Albance da proglase nezavisnost. On je predložio da se vojska mobiliše, makar na tri dana, da se blokira administrativna granica sa Kosmetom i da se širom Srbije organizuju demonstracije.